Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rynek czeka na sygnały (popołudniowy komentarz walutowy z 23.07.2018)

23 lip 2018 15:47|Bartosz Grejner

W oczekiwaniu na wieści dotyczące handlu międzynarodowego notowania dolara czy złotego znajdują się w ograniczonym przedziale wahań. Dzisiejsze popołudnie będzie prawdopodobnie stosunkowo spokojne.

EUR/USD nadal w okolicy 1,17

Pod nieobecność istotnych publikacji makroekonomicznych czy wydarzeń, na rynku dzisiaj dominował sentyment z końcówki ubiegłego tygodnia. W tle cały czas pozostaje kwestia handlu międzynarodowego i potencjalnych dodatkowych ceł. To tłumi pozytywne nastroje na rynku, co obserwujemy m.in. na rynku akcji. Około godz. 15:00 powyżej poziomu 1,17 pozostają notowania głównej pary walutowej - to blisko górnej granicy kursu EUR/USD z ostatnich dwóch tygodni.

Niewielkie zmiany obserwowaliśmy na złotym. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę bardzo dobre dane makro z polskiej gospodarki z ubiegłego tygodnia i bieżącą relatywną słabszą kondycję dolara, to złoty może już niebawem znaleźć się pod presją. W szczególności, iż niższa wycena dolara obecnie wydaje się krótkotrwała. Szybkie tempo wzrostu gospodarczego w USA i postępująca inflacja powodują, że Rezerwa Federalna najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe jeszcze dwukrotnie w tym roku, co będzie wspierać amerykańską walutę.

Kalendarz istotnych publikacji makroekonomicznych na dalszą część dnia jest praktycznie pusty, stąd wahania na dolarze będą dzisiaj raczej ograniczone. Podobnie może być w przypadku złotego, choć sporo może zależeć od sesji na amerykańskiej giełdzie i sentymentu dominującego na niej. Sezon publikacji wyników za II kwartał już się rozpoczął, stąd możemy oczekiwać zwiększenia przedziału wahań. Wzrosty głównych indeksów mogłyby wspierać złotego, choć znaczniejszych wahań z tego tytułu należy spodziewać się w dni jutrzejszym (dzisiaj wyniki dopiero po sesji publikuje Google, a ponadto jutro więcej istotnych firm ma zaplanowane publikacje).

Jutro na rynku

IHS Markit będzie publikował jutro wstępne dane indeksów PMI sektora przemysłowego oraz usług dla strefy euro (godz. 10:00) za lipiec. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje niewielki spadek w obu przypadkach - o 0,2 pkt w przypadku sektora przemysłowego (do 54,7 pkt) i o 0,1 pkt w przypadku usług (do 54,8 pkt). W ostatnich miesiącach obserwujemy trend osłabienia się aktywności w przemyśle. Jednocześnie obserwujemy jej wzrost w sektorze usług, co niejako ograniczało spadki zbiorczego wskaźnika PMI. Większy od oczekiwań spadek PMI w strefie euro może ciążyć zarówno na wspólnej walucie jak i euro.

Z kolei o godz. 15:45 IHS Markit przedstawi analogiczne indeksy dla gospodarki USA. Konsensus rynkowy wskazuje na utrzymanie wskaźnika sektora usług na niezmienionym poziomie 56,5 pkt oraz dla sektora przemysłowego o 0,4 pkt do 55,1 pkt. Dane te jednak mogą mieć bardzo ograniczony wpływ na notowania dolara. W przypadku gospodarki USA (i notowań amerykańskiej waluty) dużo istotniejsze są odczyty podobnego wskaźnika, ale od ISM i na nich uwaga rynku będzie skupiała się w większym stopniu (publikacja w przyszłym tygodniu w środę).

23 lip 2018 15:47|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 lip 2018 12:50

Słabszy juan, słabszy złoty (komentarz walutowy z 23.07.2018)

20 lip 2018 16:03

40 tys. USD za bitcoina? Szef Fedu ma wątpliwości

20 lip 2018 15:08

Presja polityczna na dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 20.07.2018)

20 lip 2018 11:59

Złoty odrabia część strat (komentarz walutowy z 20.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut