Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rynek krwawi, a waluty spokojne (komentarz walutowy z 6.12.2018)

6 gru 2018 12:45|Marcin Lipka

Bardzo słaba sesja na akcjach, silna przecena ropy naftowej i poważne ruchy na obligacjach mają niezwykle ograniczony wpływ na waluty. Złoty, podobnie jak większość innych walut, pozostaje stabilny.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14.15: Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym według ADP (szacunki: 195 tys.).
  • Godz. 16.00: ISM spoza amerykańskiego przemysłu (szacunki: 59 pkt).

Poważne ruchy na szerokim rynku

W okolicach południa spadki na kontraktach terminowych na amerykańskie indeksy przekraczają 2 proc. Ponad 2 proc. traci również niemiecka giełda. Obniżki w okolicach 4-5 proc. są obserwowane na ropie naftowej, która traci na wartości ze względu na obawy o mniejsze od oczekiwań cięcie produkcji przez OPEC i Rosję, ale także przez ryzyko słabszej koniunktury w kolejnych kwartałach. Na ten drugi element wskazują ruchy na rynku akcji.

Dalej spadają rentowności obligacji skarbowych. Tym razem jednak nieco mniej te na krótkim końcu krzywej niż na długim. Ogólnie jednak rynek jest bardzo pesymistycznie nastawiony. Zresztą nawet przyczyna tej awersji do ryzyka jest niepokojąca. Zatrzymanie w Kanadzie wiceprezes jednego z głównych chińskich koncernów telekomunikacyjnych, nawet jeżeli zwiększa ryzyko w przyszłych kontaktach handlowych pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem, nie powinno stać się przyczyną tak silnej wyprzedaży. Rynek musi więc rzeczywiście obawiać się silnego spowolnienia (odwrócenie się część krzywej dochodowości obligacji) oraz być może zbyt jastrzębiego nastawienia do oczekiwanych warunków gospodarczych Fedu.

Silna awersja do ryzyka jednak praktycznie w ogóle nie przekłada się na rynek walutowy. EUR/USD jest ok. 0,1 proc. poniżej poziomów otwarcia. Frank czy jen lekko zyskują na wartości, ale zmiany w okolicach 0,1-0,3 proc. są symboliczne, biorąc pod uwagę strach na akcjach czy ropie naftowej oraz presję spadkową na rentownościach obligacji skarbowych USA. Dlaczego mamy do czynienia z tak ograniczoną reakcją?

Na tę kwestię zwracaliśmy już uwagę w poprzednich komentarzach. Sygnały z poszczególnych rynków nie są w pełni jasne dla walut. Czy spowolnienie w USA spowoduje rozszerzenie spreadu pomiędzy przyszłymi stopami procentowymi Fedu i EBC? Trudno powiedzieć. Amerykańska „grypa” może zatrzymać Fed przed podwyżkami, ale także wywołać większą presję na gospodarki w strefie euro i spowodować brak zacieśnienia monetarnego w strefie euro. Problemy Chin mają prawdopodobnie większy wpływ na Europę czy Azję, ale przy silnym hamowaniu Państwa Środka USA też mogą być poszkodowane. Część kapitału może wracać do bezpiecznych przystani (jen, frank). Czy rzeczywiście warto wycofywać ten kapitał z rynków wschodzących, gdy na krajowym podwórku sytuacja także może względnie szybko się popsuć? W rezultacie zbyt wielu niwelujących się nawzajem sygnałów mamy do czynienia ze stabilizacją walut.

Złoty traci, ale niewiele

Sytuacja zewnętrzna dla walut rynków wschodzących nie jest korzystna, ale także nie jest dramatyczna. Brak silnego ruchu w stronę bezpiecznych przystani i spadki cen ropy naftowej obniżają negatywny wpływ zmian na akcjach. Również niższe rentowności obligacji skarbowych w USA zmniejszają dysparytet przyszłych stop procentowych pomiędzy gospodarkami, gdzie ruchy polityki pieniężnej i tak nie były oczekiwane. EUR/PLN jest okolicach 4,29. To oznacza niewielkie osłabienie złotego i potwierdza sygnały z globalnego rynku walutowego.

Mało dodatkowych informacji napłynęło po wczorajszym posiedzeniu RPP. Rada jest nastawiona na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a ostatnie doniesienia raczej wzmacniają to stanowisko. Ważnym momentem dla złotego będzie początek sesji w USA. Zobaczymy, jakie dane napłyną z ISM i ADP, a także czy rynek kasowy będzie kontynuował przecenę obserwowaną na kontraktach terminowych. Jeżeli sytuacja dramatycznie się nie pogorszy, to umiarkowane osłabienie PLN prawdopodobnie nie ulegnie pogłębieniu.

6 gru 2018 12:45|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 gru 2018 15:51

Małe zmiany dla euro i dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 5.12.2018)

5 gru 2018 15:09

Kopanie kryptowalut coraz mniej opłacalne

5 gru 2018 13:15

Rynek nie może złapać równowagi (komentarz walutowy z 5.12.2018)

4 gru 2018 16:15

Złoty może się osłabić (popołudniowy komentarz walutowy z 4.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut