Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słabe dane z Niemiec i załamanie tureckiej liry (komentarz walutowy z 7.05.2019)

7 maj 2019 9:46|Marcin Lipka

Wicepremier Chin ma być uczestnikiem negocjacji handlowych w Waszyngtonie pod koniec tygodnia. Słabe dane o zamówieniach z Niemiec. Powtórka lokalnych wyborów w Stambule poważnie osłabia turecką lirę. Złoty pozostaje stabilny. Euro kosztuje ok. 4,28 zł.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Sprzeczne informacje o handlu zagranicznym

Wczoraj, mimo negatywnych informacji dotyczących sporu handlowego USA i Chin, amerykańskie indeksy giełdowe odrobiły większość strat. Jednak po zakończeniu notowań na nowojorskich parkietach podczas briefingu prasowego ważni przedstawiciele administracji prezydenta Donalda Trumpa byli sceptyczni co do możliwości szybkiego porozumienia handlowego z Chinami. Sugerowali, że cła (na 200 mld rocznego importu z Chin) mogą zostać podniesione już w piątek z 10 do 25 proc.

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin ujawnił wczoraj, że podczas ostatniego weekendu klimat rozmów z punktu widzenia USA znacznie się pogorszył. „Nie będziemy wracać do dokumentów, których negocjacje zostały już zakończone” – mówił Mnuchin, według doniesień „The Wall Street Journal”. Przedstawiciele amerykańskiej administracji dość enigmatycznie wypowiadają się jednak na temat przyczyn pogorszenia klimatu negocjacyjnego. „Financial Times”, który powołuje się na osoby zaznajomione z negocjacjami, sugeruje, że „chińscy oficjele odeszli od wcześniejszych zapewnień, że ograniczą przymusowy transfer technologii i wzmocnią ochronę własności intelektualnej”. Żadnych nieoficjalnych czy oficjalnych komentarzy na temat tych kwestii nie ma natomiast ze strony Pekinu. Chińczycy nadal są skłonni do kontynuacji negocjacji w tym tygodniu w Waszyngtonie.

Dziś rano pojawiła się informacja, że do stolicy USA przyjedzie wicepremier Chin. W ostatnich godzinach wizyta Liu He stała pod znakiem zapytania właśnie ze względu na groźbę wprowadzenia dodatkowych ceł, a Chińczycy wielokrotnie podkreślali, że rozmowy na najwyższym szczeblu nie mogą przebiegać pod presją siły.

Warto pamiętać (pisaliśmy o tym również wczoraj), że kwestie handlowe są ważnym tematem w kampanii prezydenckiej do wyborów w 2020 r. Twarda postawa Białego Domu wobec Chin może mieć na celu zdobycie dodatkowych punktów przez prezydenta Trumpa. Stąd dramatyzm wydarzeń i pewne przedłużanie procesu negocjacyjnego także mogą być częściowo inspirowane lokalną polityką.

W rezultacie napięcie handlowe może się utrzymywać dłużej, niż sądzono. Na szerokie porozumienie w połowie czerwca są niewielkie szanse. Z drugiej strony wizyta Liu He w USA to sygnał, że Pekin nie wycofuje kluczowych negocjatorów i prawdopodobnie groźba wprowadzenia dodatkowych ceł od piątku nie zostanie zrealizowana. Wpływ tych wydarzeń na waluty powinien być ograniczony.

Znowu słabe dane z Niemiec

Dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle ponownie zawiodły. W marcu w ujęciu rocznym spadły one o 6,0 proc., podczas gdy spodziewano się spadku o 5,4 proc. Tym razem, wbrew zależnościom z minionych miesięcy, fatalnie wyglądały zamówienia krajowe, które w ujęciu rocznym spadły aż o 7,1 proc. (zagraniczne zanotowały spadek o 5,3 proc). Wcześniej zdecydowanie gorzej wypadały zamówienia spoza Niemiec, co tłumaczono spowolnieniem globalnym czy problemami sektora motoryzacyjnego.

Bardzo słabo wyglądają (zarówno krajowe, jak i zagraniczne) zamówienia dóbr pośrednich oraz inwestycyjnych. Spadają one w granicach 6-7 proc. r/r. Odbicie widać jedynie w przypadku dóbr konsumpcyjnych, które jednak i tak nadal w ujęciu rocznym pozostają pod kreską (spadek o 1 proc.). Wydarzenia w niemieckiej gospodarce są bardzo niepokojące również z punktu widzenia Polski. Zobaczymy jednak, jak wypadną dane o produkcji przemysłowej za marzec. Ich publikacja będzie jutro.

Lira nurkuje, a złoty stabilny

Sytuacja tureckiej liry już od dobrych miesięcy nie wygląda różowo. Jej przecena przez cztery początkowe miesiące roku w relacji do dolara wynosiła ponad 10 proc. Ma to związek z głęboką recesją w tym kraju i utrzymującą się w okolicach 20 proc. inflacją. Ostatnie godziny dodatkowo pogłębiły tegoroczne załamanie lokalnej walut. Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza zdecydowała, że lokalne wybory w Stambule (wygrane przez opozycję) zostaną powtórzone. Zwiększa to znacznie niepewność polityczną w Turcji, gdyż w pewnym momencie wydawało się, że partia AKP prezydenta Recepa Erdogana jednak pogodziła się z porażką w największym tureckim mieście. Poza bardzo trudną sytuacją gospodarczą będziemy mieli obecnie do czynienia z utrzymującą się silną niepewnością polityczną, gdyż wybory zostały zaplanowane na 23 czerwca. Za dolara dziś trzeba było płacić już 6,20 liry, podczas gdy w piątek było to 5,96, a na początku roku para USD/TRY była notowana blisko wartości 5,30.

W przeciwieństwie do sytuacji w Turcji waluty naszego regionu są stabilne. Złoty czy korona czeska zmieniają się w niewielkim stopniu w relacji do euro czy dolara. Wydaje się, że ta sytuacja nie powinna ulec większym zmianom w kolejnych godzinach i polska waluta nadal prawdopodobnie będzie względnie stabilna i kurs EUR/PLN nie powinien wyraźnie odchylić się od bieżących poziomów.

7 maj 2019 9:46|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 maj 2019 17:19

Napięcie handlowe nie pomaga, ale złoty stabilny (popołudniowy komentarz walutowy z 6.05.2019)

6 maj 2019 10:41

Problemy handlowe mogą być wyborczą grą (komentarz walutowy z 6.05.2019)

2 maj 2019 17:12

Dolar się wzmacnia (popołudniowy komentarz walutowy z 2.05.2019)

2 maj 2019 12:40

Fed daleki od cięcia stóp (komentarz walutowy z 2.05.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut