Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słabszy dolar wspiera złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 29.11.2018)

29 lis 2018 16:18|Bartosz Grejner

Odczyty inflacyjne zawodzą oczekiwania z największych gospodarek strefy euro i z USA. W kontekście tych danych wczorajsze wydarzenia po wystąpieniu szefa Rezerwy Federalnej stwarzają jednak więcej zagrożeń dla dolara niż dla euro. Polska waluta beneficjentem wydarzeń rynkowych.

EUR/USD minimalnie poniżej 1,14

Efekt wczorajszej, gołębio zinterpretowanej, wypowiedzi Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej (Fed), widać było podczas dzisiejszej sesji. Reakcja rynku mogła być jednak nieco przesadzona, lecz w krótkim okresie dolar może być nieco słabszy. Przynajmniej dopóki Powell nie rozwieje wątpliwości w sprawie poglądów na podwyżki stóp procentowych.

Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara (EUR/USD), poruszały się dzisiaj nieco poniżej poziomu 1,14. Brak istotniejszych zmian mógł być spowodowany m.in. pojawieniem się mieszanych danych makroekonomicznych dotyczących obu walut. Odczyty inflacji konsumenckiej w Hiszpanii i w Niemczech zawiodły oczekiwania rynkowe o odpowiednio 0,3 i 0,1 pkt proc. (w skali roku).

Z drugiej strony publikacja inflacji PCE w USA w październiku również nie zachwyciła. Wskaźnik bazowy wyniósł 1,8 proc. w skali roku, o 0,1 pkt proc. poniżej konsensusu rynkowego. W dół zrewidowano także jego wrześniowy poziom z 2,0 proc. do 1,9 proc., a także mocno wydatki osobiste (ze wzrostu o 0,4 proc. na 0,2 proc.) oraz realną konsumpcję (ze wzrostu o 0,3 proc. na 0,1 proc.).

Choć nie obserwowaliśmy przeceny dolara w związku z tą publikacją, na nieszczęście dla dolara wpisuje się ona w gołębią interpretację wczorajszej wypowiedzi Powella. Wieczorem (o godz. 20) Rezerwa Federalna opublikuje zapis rozmów z ostatniego posiedzenia monetarnego. W kontekście wczorajszych wydarzeń publikacja ta może być o tyle istotna, że wypowiedzi bardziej gołębich członków komitetu monetarnego mogą wesprzeć osłabienie dolara. W takim scenariuszu w godzinach wieczornych moglibyśmy obserwować jeszcze wzmożoną presję na dolarze.

To byłby z kolei pozytywny scenariusz dla złotego. Polska waluta i tak znajduje się obecnie w relatywnie dobrej kondycji, wsparta dobrą sytuacją wewnętrzną. Notowania EUR/PLN oscylowały dzisiaj w okolicy 4,29, a USD/PLN i CHF/PLN ok. 3,77 – 3,78. Połączenie obserwowanego obecnie dobrego sentymentu na globalnym rynku akcji (mniejsza awersja do ryzyka) i dalszego osłabienia dolara mogłoby nieco wzmocnić złotego.

Jutro na rynku

O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w listopadzie, a także o tempie wzrostu PKB w III kwartale. W obu przypadkach będą to już kolejne odczyty, choć bardziej szczegółowe. Szanse na istotne zmiany w wycenie złotego w relacji do głównych walut z tego tytułu są zatem ograniczone.

Potencjalnie istotniejsze dane zostaną opublikowane zaledwie godzinę później. Eurostat przedstawi wstępne odczyty inflacji konsumenckiej (CPI) w strefie euro. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na spadek głównego wskaźnika inflacji z 2,2 proc. do 2,0 proc. w skali roku, choć utrzymanie istotniejszego wskaźnika bazowego na poziomie 1,1 proc. Dzisiejsze słabsze od oczekiwań dane inflacji z Niemiec czy Hiszpanii mogą sugerować, że tempo wzrostu cen może osłabić się bardziej niż oczekiwania w regionie wspólnej waluty.

Nie byłby to pozytywny sygnał dla euro, choć w obecnych warunkach niekoniecznie musi to oznaczać jego znaczne osłabienie. Euro zyskuje dzięki osłabieniu dolara w związku z wczorajszą wypowiedzią Powella, która może wskazywać na mniej podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.

29 lis 2018 16:18|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 lis 2018 13:37

Straty dolara (komentarz walutowy z 29.11.2018)

28 lis 2018 16:01

Dolar nadal silny (popołudniowy komentarz walutowy z 28.11.2018)

28 lis 2018 13:28

Niepewny wynik G20 (komentarz walutowy z 28.11.2018)

27 lis 2018 15:31

Złoty w dobrej sytuacji (popołudniowy komentarz walutowy z 27.11.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut