Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Szwecja zaskakuje (komentarz walutowy z 30.07.2018)

30 lip 2018 12:33|Marcin Lipka

Spokojny początek tygodnia, ale w kolejnych dniach czeka nas porcja danych makroekonomicznych i sygnałów z banków centralnych. Szybki wzrost gospodarczy w Szwecji. Złoty nadal korzysta z poprawy sentymentu dotyczącego kwestii handlu zagranicznego. EUR/PLN poniżej granicy 4,30.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14.00: Dane o inflacji z Niemiec (szacunki: 2,1 proc. r/r oraz 0,4 proc. m/m).

Dużo danych w kolejnych dniach

W piątek inwestorzy dość spokojnie zareagowali na dane o PKB z amerykańskiej gospodarki. Odczyty były solidne (silny wzrost konsumpcji, dobra kontrybucja z inwestycji, dodatni wkład eksportu), ale finalna publikacja na poziomie 4,1 proc. (k/k ujęcie anualizowane) była minimalnie poniżej szacunków rynkowych.

Te dane powinny wpłynąć optymistycznie na podejście Fedu do kondycji amerykańskiej gospodarki. Prawdopodobnie zobaczymy to już w środę podczas opisu sytuacji ekonomicznej w komunikacie banku centralnego. Nie należy jednak spodziewać się żadnych podwyżek stóp procentowych za dwa dni. Ruch w górę na koszcie pieniądza jest oczekiwany dopiero we wrześniu. Ogólnie piątkowe dane wspierają optymistyczne podejście do amerykańskiej gospodarki w perspektywie kilku kwartałów.

Niektórzy oficjele Białego Domu wyciągają jednak zbyt pochopne wnioski co do ekonomicznej sytuacji USA w następnych latach. Po danych została zwołana konferencja prasowa z udziałem prezydenta i wiodących członków administracji, w której sugerowano trwałość bieżącego wzrostu. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, w wywiadzie dla telewizji Fox (Fox News Sunday) stwierdził, że „na pewno w ciągu najbliższych 4-5 lat” gospodarka amerykańska będzie rozwijać się w tempie przynajmniej 3 proc. rocznie. Widać więc, że kampania do listopadowych wyborów w Kongresie rozpoczęła się na dobre, gdyż Fed w swoich szacunkach oczekuje obniżenia się tempa wzrostu PKB do 2 proc. już w 2020 r., a w długim terminie do 1,8 proc.

Poza posiedzeniem FOMC w tym tygodniu również czekają nas odczyty ISM z amerykańskiego sektora usług oraz przemysłu, a także inflacja PCE czy comiesięczne dane z rynku pracy za oceanem. Sygnałów dla dolara może więc być stosunkowo dużo i raczej one powinny wspierać amerykańską walutę niż jej szkodzić, biorąc pod uwagę utrzymującą się dobrą koniunkturę w USA.

Silny wzrost PKB w Szwecji

Pewną niespodzianką rano był wyraźnie przekraczający szacunki rynkowe odczyt PKB ze Szwecji. Wyniósł on 1 proc. k/k, co mniej więcej odpowiadało piątkowym danym z USA (bez anualizowania). W przypadku Szwecji składowe odczyty nie sugerują jednak przedłużenia tego trendu, a lipcowe prognozy Riksbanku pokazują znacznie szybszy powrót wzrostu do potencjału (ok. 2 proc.) niż w przypadku USA.

W Szwecji wzrost był napędzany głównie przez konsumpcję (tak jak w USA), ale już wkład inwestycji był ujemny. Wzrosły natomiast zapasy, a także eksport netto dodał stosunkowo dużo, co także jest trudne do utrzymania w dłuższym terminie. Korona szwedzka co prawda zyskała na wartości, ale raczej nie należy oczekiwać, by te dane w jakikolwiek sposób zmieniły podejście banku centralnego do polityki pieniężnej. Pod koniec roku prawdopodobnie rozpocznie się bardzo powolne zacieśnianie warunków monetarnych, które będzie wspierało koronę, ale dzisiejsze dane w żaden sposób nie sprzyjają przyspieszeniu tego procesu.

Złoty stabilny

Cały czas wydaje się, że to wydarzenia z zeszłego tygodnia (spotkanie Juncker - Trump) utrzymują dobry sentyment wokół złotego. Podobnie zresztą wygląda sytuacja forinta, a Węgry miały więcej niż Polska do stracenia na hipotetycznym transatlantyckim konflikcie handlowym (duży udział przemysłu motoryzacyjnego w eksporcie Węgier).

Warto także zauważyć, że nasz region jest w tym momencie względnie bezpieczny w kontekście gospodarczym, zwłaszcza w porównaniu do niektórych krajów azjatyckich czy latynoamerykańskich, gdzie konflikt handlowy z USA jest daleki od rozwiązania. Stąd prawdopodobnie złoty pozostanie stosunkowo stabilny i mniej wrażliwy na negatywne czynniki zewnętrzne niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach.

 

30 lip 2018 12:33|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lip 2018 15:58

Iran i Wenezuela chwytają się krypto-brzytwy

27 lip 2018 15:46

PKB USA nie zaskakuje, ale składowe dobre (popołudniowy komentarz walutowy z 27.07.2018)

27 lip 2018 12:54

Słabe dane z Francji (komentarz walutowy z 27.07.2018)

26 lip 2018 16:52

Co wynika z zapowiedzi EBC (popołudniowy komentarz walutowy z 26.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut