Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty póki co stabilny (popołudniowy komentarz walutowy z 28.05.2018)

28 maj 2018 15:31|Bartosz Grejner

Niepewność we Włoszech ciąży na rynku i na euro. Polska waluta jednak stosunkowo stabilna - pomaga taniejąca ropa. Dopiero w środę poznamy istotne dane makro - do tego czasu polityczna sytuacja na Półwyspie Apenińskim prawdopodobnie będzie miała największy wpływ na rynek.

EUR/USD przy 1,16

Biorąc pod uwagę brak istotnych publikacji makroekonomicznych, w dniu dzisiejszym sentyment na rynku walutowym zdominowany był przez sytuację we Włoszech. Polityczny chaos w tym państwie sprawił, że rentowność obligacji gwałtownie rosła - 10-latki osiągnęły 2,7%, najwięcej od 12 lat, 2-latki wzrosły tylko dzisiaj trzykrotnie osiągając 0,95% (najwięcej od 4 lat). Włochy są częścią strefy euro, stąd problemy polityczne i gospodarcze wywierać będą istotny wpływ na euro.

Notowania euro w relacji do dolara osiągnęły dzisiaj najniższy poziom od pierwszego tygodnia listopada ubiegłego roku. Kurs EUR/USD spadał dzisiaj w okolicy godz. 15:00 do granicy 1,16, a spadek poniżej 1,155 oznaczać będzie najniższy kurs od połowy lipca 2017 r.

Drożejący dolar przy słabszym euro i powiększającej się niepewności w związku z Włochami nie wywołał natomiast wyprzedaży na złotym. Zważywszy na otoczenie makro, notowania polskiej waluty były stosunkowo stabilne - jednym z czynników sprzyjających może być taniejąca ropa. Po zapowiedzi kartelu OPEC, że rozważana jest opcja zwiększenia podaży “czarnego złota”, cena ropy WTI spadła o 5 dolarów za jedną baryłkę (ok. 7%).

To mniejsza presja na kraje, które są importerem netto tego surowca, a więc i potencjalnie mniejszy ujemny wpływ na tempo wzrostu PKB. W dłuższej perspektywie jednak kwestia Włoch wywierać może negatywny wpływ i na euro i na złotego, szczególnie, iż silnych fundamentów polska waluta obecnie nie ma (brak perspektyw na wyższe stopy procentowe).

Jutro na rynku

Kalendarz istotnych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych w dniu jutrzejszym jest praktycznie pusty. O godz. 16:00 Conference Board opublikuje wskaźnik zaufania konsumentów w USA za maj. Konsensus rynkowy wskazuje na jego spadek ze 128,7 pkt do 128 pkt. To cały czas jednak poziomy tuż przy 17-letnich szczytach - kraj znajduje się obecnie w bardzo dobrej kondycji gospodarczej w porównaniu np. do strefy euro gdzie obserwujemy spowolnienie wzrostu, stąd dane te raczej nie wpłyną na notowania dolara i innych walut.

Uwaga rynku może skupiać się już na kolejnym dniu, który będzie stosunkowo bogaty w dane makro. Poznamy m.in. wstępne dane o inflacji w Polsce, w Niemczech drugi szacunek tempa wzrostu PKB w USA oraz zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wg ADP. Możemy zatem spodziewać się zwiększonego poziomu wahań walut w środę, prawdopodobnie w kontraście do wtorku, kiedy możemy oczekiwać stabilizowania się kursów.

 

28 maj 2018 15:31|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 maj 2018 12:06

Polityka we Włoszech (komentarz walutowy z 28.05.2018)

25 maj 2018 16:52

Nowe minima EUR/USD (popołudniowy komentarz walutowy z 25.05.2018)

25 maj 2018 13:04

Mniejsze napięcia (komentarz walutowy z 25.05.2018)

24 maj 2018 16:57

Złoty będzie dalej pod presją? (popołudniowy komentarz walutowy z 24.05.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut