Jak banki pokrzyżowały plany na pierwszą narodową kryptowalutę

01.06.2018 16:08|Bartosz Grejner

Władze estońskie długo i konsekwentnie zapowiadały wprowadzenie własnej kryptowaluty. Dzisiaj już wiemy, że plany te nie zostaną zrealizowane i Estcoin nie stanie się drugą oficjalną walutą w nadbałtyckim kraju – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

A plany były odważne. Chociaż od 2011 r. Estonia należy do strefy euro i jedyną oficjalną walutą może być właśnie euro, to obok niej miała zostać wprowadzona i rozdana wszystkim obywatelom narodowa kryptowaluta o nazwie Estcoin. Jej cena miała być na stałe powiązana z euro, co różniłoby Estcoina od innych kryptowalut, bardzo podatnych na wahania notowań.

Choć idea była szerzona przez oficjeli z państwowych agencji, spotkała się z opozycją Europejskiego Banku Centralnego. EBC sprawuje nadzór nad wspólną walutą, a Mario Draghi, prezes EBC, wykluczał możliwość wprowadzenia do obiegu innej waluty poza euro. Wtórował mu także Ardo Hansson, prezes estońskiego banku centralnego. W wywiadzie dla Börsen-Zeitung, z połowy stycznia br., Hansson dementował wypowiedzi estońskich oficjeli o wprowadzeniu własnej kryptowaluty do obiegu.

Estonia jest jednym z najbardziej przyjaznych krajów, jeżeli chodzi o implementowanie nowych technologii i własna kryptowaluta niewątpliwie wpisałaby się w DNA tego kraju. W ostatnich miesiącach jednak o Estcoinie było słychać coraz rzadziej. Prawdopodobnie estoński rząd stał się także mniej entuzjastyczny wobec tego pomysłu, m.in. ze względu na zmniejszenie ekspozycji medialnej kryptowalut.

Cytowany przez Bloomberga Siim Sikkut, zarządzający strategią IT w Estonii, potwierdził, że Estcoin będzie funkcjonował jako środek płatniczy wewnątrz społeczności e-rezydentów, ale inne opcje wykorzystania kryptowaluty nie wchodzą w grę. Biorąc pod uwagę, że wydanych zostało ok. 35 tys. kart identyfikacyjnych dla obcokrajowców, to wykorzystanie Estcoina w kraju liczącym 1,3 mln ludzi będzie ostatecznie bardzo ograniczone.

Ta informacja raczej nie przełoży się bezpośrednio na rynek kryptowalut. Z drugiej jednak strony, wprowadzenie narodowej kryptowaluty przez kraj zrzeszony w strefie euro mogłoby nieco ocieplić nastawienie do kryptowalut.

Najpopularniejsza i największa pod względem kapitalizacji kryptowaluta bitcoin w ostatnim czasie znajduje się blisko okolicy najniższego poziomu od listopada ub.r. Cena ok. 7,4 tys. dol. za jednego bitcoina to tylko 1,4 tys. dol. powyżej dołka z początku lutego i nieco ponad 12 tys. dol. poniżej szczytu z połowy grudnia.

 


Zobacz również:

24 maj 2018 15:15

Amerykanie na tropie zmanipulowanych cen kryptowalut

15 maj 2018 16:09

Kolejna kryptowaluta na giełdzie?

8 maj 2018 15:37

Najbogatsi przeciw bitcoinowi?

26 kwi 2018 13:15

Kryptowaluty już niebawem w Twoim banku?

20 kwi 2018 14:45

Bitcoin przetrwa najgorsze?

5 kwi 2018 10:05

Szwajcarscy naukowcy obliczyli wartość bitcoina

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat