Kolejna próba ujarzmienia kryptowalut

22.02.2018 15:04|Bartosz Grejner

Od tygodnia cena bitcoina nie wychyla się z przedziału 10-12 tys. dol., a Wielka Brytania, jako kolejne państwo, chce uregulować obrót kryptowalutami. Czy to już zmierzch raptownych skoków cen oraz droga do wprowadzenia porządku i bezpieczeństwa na rynku kryptowalut? – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Bitcoin (BTC), jak zresztą wiele innych kryptowalut, w ostatnich dniach na pewno nie reaguje jeszcze tak, jak klasyczne instrumenty finansowe, ale sinusoida zmian z ostatnich kilku miesięcy wyraźnie się zmniejszyła.

Cena najpopularniejszej kryptowaluty utrzymuje się ostatnio w granicach 10-12 tys. dolarów, czyli ledwie w połowie szczytów z grudnia ub.r., a bitcoin nadal dominuje na rynku wirtualnych walut, z 39-procentowym udziałem w całym rynku.

Cisza służy względnej stabilizacji

W ostatnich dniach nie mieliśmy do czynienia z informacjami, które najczęściej przyczyniają się do kontynuacji spadków czy też gwałtownych wzrostów cen. To mogło spowodować stabilizację kursu. Inna rzecz, że coraz więcej krajów wprowadza lub rozważa wprowadzenie regulacji bądź ograniczeń handlu kryptowalutami, co również może skłaniać do uspokojenia nastrojów na tym rynku.

Komitet Skarbowy brytyjskiego Parlamentu wydał w czwartek oświadczenie o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie zbadania roli kryptowalut w państwie, w tym ich korzyści i zagrożeń dla konsumentów, firm i rządu. Poddana badaniu będzie kwestia regulacji kryptowalut  tak, aby zachować balans pomiędzy ochroną użytkowników a innowacyjnością. Komitet postara się także o odpowiedź na pytanie, czy kryptowaluty będą w stanie zastąpić tradycyjne metody płatności.

Chiny, Japonia, USA  kto jeszcze zrobi porządek?

Przed Wielką Brytanią za regulowanie kryptowalutowego rynku zabierały się już m.in. Chiny, które zakazały sprzedaży nowych monet, oraz Japonia.

Na japońskim rynku (jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie) należy rejestrować giełdy kryptowalut i wysyłać regularne raporty, podobnie jak robią tradycyjne notowane na giełdach spółki.

Przymiarki do regulacji handlu czynią także Stany Zjednoczone. Tamtejszy regulator  SEC  wziął pod lupę szczególnie oferty publiczne monet  ICO (Initial Coin Offering). SEC chce, by ICO zostały uregulowane na federalnym poziomie, przeciwdziałając w ten sposób oszustwom często popełnianym podczas przeprowadzania ICO.

Czy Amerykanom się uda? David Schweikert, członek Izby Reprezentantów, w wywiadzie dla telewizji Fox stwierdził, że bardzo ciężko będzie uregulować kryptowaluty, a regulatorzy powinni skupić się raczej na kontroli i nadzorze samych zastosowań kryptowalut.

Mniejsze ryzyko, mniejszy potencjał?

Państwowe regulacje mogą przyczynić się do ochrony konsumentów i firm przed zagrożeniami związanymi z obrotem kryptowalutami. Mogą jednak ograniczać potencjał tempa wzrostu cen, co przełoży się m.in. na ograniczenie popytu.

Oczywiście, nawet przy zmniejszonych wahaniach ceny kryptowalut nadal mogą wzrastać, gdyby np. wirtualne pieniądze zyskiwały coraz więcej zastosowań, a tempo ew. wzrostów może nie być już tak zawrotne, jak dotychczas.


Zobacz również:

15.02.2018 | 12:53

Obcy kontra Bitcoin

Kryptowaluty odbijają się od dna, bitcoin odzyskał poziom 10 tys. dolarów. Jednak szał na kryptow...

06.02.2018 | 14:38

Paniczna wyprzedaż akcji dobija kryptowaluty

Gwałtowna wyprzedaż akcji przyczynia się do obniżek cen kryptowalut. Bitcoin spadł właśnie do naj...

02.02.2018 | 13:00

Lawinowy spadek bitcoina. Gdzie jest granica?

Rynek kryptowalut w dalszym ciągu krwawi. W dwa dni cena bitcoina spadła o ok. 20 proc., a przez ...

31.01.2018 | 15:38

Trzy strzały w bitcoina

To nie był dobry miesiąc dla bitcoina. Właściwe najgorszy od trzech lat. Najpopularniejsza krypto...

Rozpocznij chat