Kryptowaluty już niebawem w Twoim banku?

26.04.2018 13:15|Bartosz Grejner

Ankieta agencji informacyjnej Reuters przeprowadzona wśród ponad 400 instytucji finansowych pokazuje, że 20 proc. z nich planuje wprowadzić obrót kryptowalutami w ciągu najbliższego roku – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Dziś nie obserwujemy astronomicznego wzrostu ani też dużych wahań cen bitcoina. Najpopularniejsza z kryptowalut kosztuje obecnie o połowę mniej niż w połowie grudnia.

Taki jest efekt m.in. wprowadzania i zaostrzania regulacji. Ich poziom oraz transparentność rynku mogą sprawiać, że o nieustannych skokowych wzrostach cen bitcoina możemy raczej zapomnieć. Czy to oznacza, że kończy się czas kryptowalut? Prawdopodobnie nie. Na ratunek mogą przyjść instytucje finansowe, które wcześniej były do kryptowalut sceptycznie nastawione.

Z najnowszej anonimowej ankiety Reutersa wynika, że z ponad 400 instytucji finansowych, średnio 1 na 5, planuje wprowadzić obrót kryptowalutami w ciągu najbliższego roku. Co ciekawsze, aż 70 proc. firm zainteresowanych implementacją kryptowalut chce to zrobić w najbliższym półroczu.

To była pierwsza tego typu ankieta przeprowadzona przez Reutersa wśród tylu instytucji finansowych, stąd ciężko ocenić, jak to zainteresowanie zmieniało się w czasie. Jeżeli jednak określone przez te instytucje plany doczekają się realizacji, może wywołać to pozytywny efekt domina dla rynku kryptowalut. Inne instytucje finansowe nie będą chciały zostać w tyle za konkurencją i także wprowadzą obrót kryptowalutami.

Informacje o możliwości handlu kryptowalutami najprawdopodobniej pozytywnie odbiłyby się na cenie bitcoina, ale także innych kryptowalut. Ich wartość jest wszak funkcją zainteresowania. Im ono jest większe, tym bardziej rosną popyt i ceny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że proces ten będzie raczej stopniowy, również potencjalne zwyżki cen mogą być coraz bardziej wypłaszczone, tzn. rozłożone w czasie.


Zobacz również:

20.04.2018 | 14:45

Bitcoin przetrwa najgorsze?

Najpopularniejsza z kryptowalut jeszcze w połowie grudnia kosztowała ponad dwukrotnie więcej niż ...

05.04.2018 | 10:05

Szwajcarscy naukowcy obliczyli wartość bitcoina

Ostatnie spadki cen bitcoina to jeszcze nic w zestawieniu z obliczeniami szwajcarskich naukowców....

22.03.2018 | 14:27

Padł mit anonimowości bitcoina

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego mogła identyfikować wysyłających i odbierających bi...

16.03.2018 | 15:00

Sieci blockchain kryptowalut jako narzędzie najbardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji?

Załóżmy, że początkująca, młoda jeszcze sztuczna inteligencja szukałaby idealnego miejsca dla swo...

Rozpocznij chat