Tak źle z bitcoinem nie było od połowy listopada

29.06.2018 16:08|Bartosz Grejner

Zmniejsza się wartość obrotu transakcji z użyciem bitcoinów, a cena najpopularniejszej kryptowaluty spada poniżej 6 tys. dolarów. Nie przeszkadza to jednak przestępcom. FBI notuje wzrost liczby oszustw i wymuszeń związanych z wykorzystaniem kryptowalut – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

Spadek ceny, nawet poniżej 5,8 tys. dolarów, z jednej strony wywołuje analogię do sytuacji z połowy listopada ub. r. Wtedy także bitcoin kosztował mniej niż 6 tys. dol. Tyle że zaraz po tym zaczął się czas astronomicznych wręcz wzrostów, który osiągnął apogeum w grudniu, zdobywając szczyt na poziomie 20 tys. dol.

Powtórka z historii raczej wykluczona

Dziś szanse na powrót gigantycznej wzrostowej wydają się mocno ograniczone, chociaż oczywiście na rynku cechującym się ogromnymi wahaniami niczego nie należy kategorycznie wykluczać. Jednak blisko siedem miesięcy temu w przededniu wspomnianych wzrostów obrót systematycznie wzrastał, podczas gdy obecnie systematycznie spada.

Według serwisu Coinmarketcap  dzienny obrót operacji w bitcoinach 28 czerwca wyniósł ok. 3,5 mld dolarów, a w kilku poprzednich dwóch dniach był nawet jeszcze mniejszy. W samym czerwcu odnotowano tylko pięć dni, kiedy wartość dziennego obrotu przekraczała 5 mld dol. Tymczasem w maju zdarzyło się tylko pięć dni, w których obrót spadł poniżej 5 mld dol. Jeżeli popatrzymy na obrót z początku roku, to w styczniu średnio dziennie wynosił 13,4 mld dol. Natomiast w okresie szczytów ceny bitcoina, czyli w grudniu ub. r., przekraczał w niektórych dniach 20 mld dol.

Pomiędzy zakazem reklam i zamykaniem giełd

Mnoży się liczba czynników, które mogą powodować spadek wartości obrotu. Rynkowi kryptowalut na pewno nie pomagają informacje o atakach hakerskich i kradzieżach, w których straty liczy się w milionach dolarów. Destrukcyjnie mogą działać także zakazy reklam na platformach internetowych o światowym zasięgu, zamknięcia kolejnych dużych giełd kryptowalut czy też wprowadzanie i zaostrzanie regulacji obrotu kryptowalutami przez niektóre kraje. Chociaż akurat wpływ tych ostatnich w dłuższej perspektywie czasowej może działać pozytywnie, o ile regulacje przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i powszechniejszego wykorzystania kryptowalut. W krótkim terminie, zważywszy na sentyment rynkowy, wpływ nowych regulacji może być negatywny.

A oszust robi swoje

Spadające ceny i obroty nie przeszkadzają w wykorzystaniu kryptowalut w nielegalnych procederach. Podczas konferencji Crypto Evolved w Nowym Jorku, Kyle Armstrong, agent specjalny FBI, powiedział w środę, że Biuro ma obecnie otwartych 130 spraw przestępczych powiązanych z kryptowalutami. I choć to tylko kropla w morzu wszystkich spraw (których są tysiące), Armstrong powiedział, że FBI obserwuje wzrost przestępstw z użyciem kryptowalut, a w szczególności przypadków wymuszeń.

Jak stwierdził Armstrong, sama agencja pozostaje neutralna wobec kryptowalut. Technologia, która leży u podstaw większości kryptowalut, umożliwia nawet łatwiejsze wyśledzenie przepływów kryptowalut niż gotówki. Jednak anonimowość stron transakcji może stanowić duży problem w prawnych dochodzeniach.

Przyszłość w przejrzystości

Czas kryptowalutowej przestępczości mogą już wkrótce ukrócić firmy, które oferują usługi mapujące przepływy transakcji kryptowalutowych. Z ich usług korzystają już takie agencje jak Europol, DEA, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy wspomniane FBI.

Choć nie zabrzmi to najszczęśliwiej, przestępcy byli jedną z grup, która przed laty przyczyniła się do zwiększenia popularności i zasięgu rynku kryptowalut. Dziś jednak warunek ponownego, stopniowego wzrostu zainteresowania i obrotów kryptowalutami tkwi w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa oraz przejrzystych regulacjach. W dłuższej perspektywie pozytywnie powinno to wpływać także na ceny bitcoina oraz innych kryptowalut.

 


Zobacz również:

22.06.2018 | 15:50

Kryptowaluty na bankowej tapecie

Nieważne, co mówią, byle nazwy nie przekręcali – czy parafraza stosowanej w show-biznesie zasady ...

15.06.2018 | 13:44

Rynek kryptowalut ustawiony? Jak manipuluje się cenami Bitcoina

Wyniki badania profesorów z University of Texas wskazują, że ceny bitcoina były sztucznie napompo...

08.06.2018 | 13:47

Powstaje kopalnia kryptowalut za 700 milionów dolarów

Chociaż bitcoiny są dziś o ponad połowę tańsze niż w cenowym szczycie z grudnia ub.r., to ich wyk...

06.06.2018 | 12:46

Koniec kopania kryptowalut za półdarmo

Kopanie kryptowalut było sposobem na przeżycie dla wielu mieszkańców Wenezueli. Mogli się tym zaj...

Rozpocznij chat