Dobre praktyki

Co zrobić aby nie paść ofiarą oszustwa? Jak działają oszuści? Jakimi metodami się posługują? Jak zabezpieczyć swoje środki finansowe i dane osobowe przed wyłudzeniem? Aby pomóc Ci w skutecznej ochronie dzielimy się z Tobą naszą wiedzą.

Cinkciarz.pl, od lat działając globalnie w sieci internet, aktywnie współpracuje z instytucjami finansowymi oraz organami ścigania, pozyskując na bieżąco informacje o najnowszych metodach stosowanych przez przestępców. Zatrudniamy najbardziej doświadczonych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje i poszerzają wiedzę, uczestnicząc w sympozjach i szkoleniach.

Naszym celem jest skuteczna ochrona Twoich danych osobowych, środków pieniężnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa transakcji przeprowadzanych w serwisie. W tym celu wdrożyliśmy złożone systemy ochronne i monitorujące, których głównym zadaniem jest ochrona naszego serwisu przed wrogim atakiem z zewnątrz.

Aby uniemożliwić przestępcom przełamanie naszych barier ochronnych i włamanie się do systemu, stosujemy metody o międzynarodowym standardzie, a nasi specjaliści od bezpieczeństwa stale monitorują system w celu wykrycia prób ataków. Połączenie naszej wiedzy i doświadczenia w zakresie wykrywania przestępstw, wdrożone rozwiązania zabezpieczające oraz metody stałego monitoringu, jak również opracowane plany awaryjne sprawiają, iż jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i potrafimy im zaradzić.

Nasze działania to nie wszystko, potrzebna jest też współpraca z Twojej strony. Jako Użytkownik możesz wiele zrobić, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa Twoich pieniędzy oraz danych. Nie musisz w tym celu śledzić specjalistycznych portali branżowych lub ponosić wysokich nakładów czy starań. Wystarczy podstawowa wiedza na temat prawidłowych zachowań podczas korzystania z internetowych kantorów wymiany walut, sklepów internetowych, portali aukcyjnych czy bankowości elektronicznej. Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy przeciwstawić się przestępcom, dlatego Cinkciarz.pl aktywnie promuje bezpieczne zachowania w sieci, dzieląc się swoją wiedzą. Oto kilka podstawowych porad:

 • Chroń swój login i hasło. Nie zapisuj ich w notesie ani na kartce. Nie przekazuj ich osobom trzecim. Najlepiej postaraj się je zapamiętać.
 • Ustalając hasło nie używaj danych, które w łatwy sposób mogą zostać z Tobą powiązane, np. data urodzenia, imię swoje/ dziecka/ współmałżonka/ Twojego zwierzaka, kolor oczu, miasto, w którym mieszkasz, itp.
 • Korzystaj z pomocy managera haseł (na przykład KeePass) i haseł generowanych losowo.
 • Zmieniaj cyklicznie hasła, na przykład co kwartał.
 • Na potrzeby hasła nie używaj wyrazów ze słownika lub powszechnie znanych fraz.
 • Nie odpowiadaj na emaile, w których jesteś proszony o podanie Twoich danych dostępowych do konta. Pamiętaj! Cinkciarz.pl nigdy nie prosi swoich Użytkowników o podanie loginu i hasła.
 • Zabezpiecz swój komputer przed zainstalowaniem złośliwego oprogramowania, instalując program antywirusowy i aktualizując go cyklicznie.
 • Nie korzystaj z przestarzałych wersji przeglądarek internetowych.
 • Dbaj o aktualizację swojego systemu operacyjnego.
 • Chcąc zrealizować transakcję, nie łącz się z internetem przez sieć bezprzewodową nieznajomego pochodzenia.
 • Nie otwieraj załączników do emaili otrzymanych od nieznanych Ci nadawców.
 • Zlecając przelew bankowy, sprawdź dokładnie, czy dane przelewu otrzymane w SMS-ie z kodem autoryzacyjnym są zgodne z tymi, jakie wpisałeś. Autoryzuj transakcję dopiero, gdy będziesz miał pewność, że dane są zgodne.

Na celowniku oszustów są nie tylko Twoje środki finansowe zgromadzone na rachunku, ale także Twoje dane osobowe. Dlaczego? To proste. Oszust rzadko działa pod własnym nazwiskiem, najczęściej posługuje się danymi osoby trzeciej. W tym celu musi je skądś pozyskać. Jak to robi? Kradnie tożsamość innych ludzi lub stosuje metodę “na słupa”, nakłaniając inną osobę do założenia rachunku na jej dane, “użyczenia” dowodu osobistego w celu zidentyfikowania się danymi w nim zawartymi. Osoby “użyczające” swojej tożsamości za taką “usługę” często otrzymują zapłatę.

Inną metodą jest po prostu kradzież dokumentu tożsamości, dlatego w przypadku utraty bądź kradzieży dowodu osobistego lub paszportu udaj się natychmiast na Policję zgłosić zdarzenie. Powiadom także swój bank, niech serię i numer utraconego lub skradzionego dowodu wpiszą do bazy dokumentów zastrzeżonych. Unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki dowiadując się, że ktoś na Twoje dane zaciągnął w jakimś banku kredyt bądź dokonał przestępstwa.

Kolejną metodą, jaką w celach przestępczych posługują się oszuści, jest phishing. Oszust działa podszywając się pod firmę lub instytucję, którą znasz i darzysz zaufaniem. W ten sposób próbuje wyłudzić prywatne dane, takie jak dane dostępowe (login i hasło) do profili w serwisach internetowych, rachunków bankowych czy numerów kart kredytowych. Pozornie nic nie budzi zastrzeżeń: otrzymujesz email z prośbą o zalogowanie się i potwierdzenie swoich danych. Komunikat przypomina maile przesyłane przez instytucje finansowe czy serwisy internetowe, czyli posiada ich szatę graficzną i logo, przez to nie wzbudza wątpliwości. W tym przypadku oszust zadbał o to, by Twoje dane nie trafiły do odpowiedniej instytucji czy sklepu, lecz do niego.

Inną metodą wyłudzenia środków pieniężnych jest działanie oszustów zmierzające do zainstalowania złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze w celu wyprowadzenia pieniędzy z konta w systemach płatności online. Złośliwe oprogramowanie możesz nieświadomie zainstalować na swoim komputerze na przykład otwierając załącznik do emaila nieznajomego pochodzenia. Oprogramowanie tego rodzaju może na przykład podmienić numer rachunku odbiorcy środków pieniężnych, które wysyłasz przelewem bankowym. Można temu przeciwdziałać dokładnie sprawdzając parametry przelewu podczas jego autoryzacji, na przykład kodem otrzymanym SMS-em.

14 września w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy ustawy o usługach płatniczych i dyrektywy PSD 2. W związku z tym zmieni się m.in. sposób logowania do naszego portalu. Oprócz loginu i hasła wymagane jest również wpisanie jednorazowego kodu, wysłanego e-mailem lub SMS-em. W podobny sposób uwierzytelniane będą inne ważne czynności w portalu – np. transakcje płatnicze lub zmiana numeru telefonu.

W związku z tym klienci otrzymają sporo wiadomości e-mail od banków i instytucji płatniczych, informujących o wprowadzeniu silnego uwierzytelniania. Sytuację tę mogą próbować wykorzystać oszuści, podszywając się pod te podmioty. Ich celem może być wyłudzenie pieniędzy, zainfekowanie komputera klienta czy nielegalne pozyskanie danych osobowych.

Prosimy o bardzo wnikliwe czytanie treści wiadomości oraz – jeśli to możliwe – porównanie ich z innymi e-mailami od Cinkciarz.pl. Warto zwrócić uwagę na adres oraz stopkę nadawcy. Nasza firma kontaktuje się z klientami, wysyłając wiadomości z adresu [email protected] Korespondencję mogą też prowadzić nasi konsultanci. Wówczas adres nadawcy spełnia kryteria według wzoru: [email protected]

Przypominamy, że Cinkciarz.pl:

 • nigdy nie prosi o podanie danych logowania do portalu bezpośrednio w wiadomości e-mail,
 • nigdy nie prosi o zainstalowanie żadnego oprogramowania na komputer czy urządzenia mobilne.

Oszuści mogą przesyłać wiadomości łudząco podobne do tych, które wysyłamy do klientów. Przestrzegamy przed otwieraniem linków aktywacyjnych i załączników, które mogą znaleźć się w korespondencji.

Wiadomości, w których nadawcy podszywają się pod Cinkciarz.pl można zgłaszać telefonicznie (+48 68 410 99 50) lub e-mailowo ([email protected] oraz [email protected]).

Ostrzeżenie Urzędu KNF dotyczące prób wyłudzania poufnych informacji w związku z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy PSD 2 można przeczytać tutaj.

Rozpocznij chat