Kurs RUB - Rubel rosyjski

Rubel rosyjski jest oficjalną walutą obowiązującą w Rosji. Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. Z rublem zetknąć się można również w Abchazji i Osetii Południowej, gdzie jest również wykorzystywany jako oficjalna waluta.

Kalkulator jest chwilowo niedostępny. Za utrudnienia przepraszamy.
Rozpocznij wymianę
Wymiana walut

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
RUB PLN 0,0475 0,0556 Rubel rosyjski 1 RUB

Chcesz tanio wymienić walutę?

Zarejestruj się i odbierz kod 0,005 na pierwszą transakcję.

Dotyczy wymiany walut z PLN.

Otwórz konto i odbierz rabat

Kurs Rubla rosyjskiego - wykres

RUB /
Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Wymień walutę po interesującym Cię kursie

Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

Wymień walutę

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 21 sty 2022 10:49

EUR/PLN wyhamował, frank i dolar drożeją, funt, rubel i korona norweska w odwrocie (komentarz z 21.01.2022)

Komentarze walutowe - tekst 20 sty 2022 9:45

EUR/PLN wraca na dołki, kurs dolara nie przedłuża odbicia. Kursy walut zerkają na indeks NASDAQ (komentarz z 20.01.2022)

Komentarze walutowe - tekst 19 sty 2022 9:48

Kursy walut pod dyktando obligacji: dolar odzyskuje blask, frank, funt i euro lekko drożeją (komentarz z 19.01.2022)

Komentarze walutowe - tekst 18 sty 2022 10:21

Kurs EUR/PLN spada, dolar odrabia przecenę. Kursy walut regionu w górę, wyjątkiem rubel (komentarz z 18.01.2022)

Komentarze walutowe - tekst 17 sty 2022 8:15

Kurs dolara zaczyna odbijać, notowania euro szukają dołka: kursy walut podatne na korektę (komentarz z 17.01.2022)

Komentarze walutowe - tekst 14 sty 2022 11:50

Kurs euro spada czwarty tydzień, dolar wyrwany z trendu, ale kursy walut może czekać korekta (komentarz z 14.01.2022)

Ponad 850 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

28 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Załóż darmowe konto

Rubel rosyjski

Rubel rosyjski jest oficjalną walutą Rosji. Jego międzynarodowy skrót to RUB. Zapisuje się go także symbolem ₽. Dzieli się na 100 kopiejek.

Rubel rosyjski – gdzie obowiązuje?

Rubel rosyjski jest oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Federacji Rosyjskiej. Używa się go również na terenach nieuznawanych republik Abchazji i Osetii Południowej, a także w Doniecku i Ługańsku. Przed wyjazdem w te strony warto zatem sprawdzić kurs rubla rosyjskiego.

Historia rubla rosyjskiego

Początkowo rubel był jednostką wyłącznie obrachunkową. Genezy jego nazwy należy upatrywać w XIII-wiecznym Nowogrodzie. Tam też do rozliczania stosowano grzywnę srebra o wadze 204 gramów. Podłużna sztabka miała na środku charakterystyczne nacięcie, wzdłuż którego często ją przerąbywano (ros. rubit). Prawdopodobnie od tego zabiegu wzięła się późniejsza nazwa rubla, który jako jednostka monetarna zaczął być używany od 1534 roku i był równy 100 kopiejkom. Regularne bicie monet zaczęto w 1704 roku. W 1922 roku zaprezentowano rubla radzieckiego, który funkcjonował aż do upadku Związku Radzieckiego. Choć ZSRR przestało istnieć w 1991 roku, rubel radziecki pozostał jednostką monetarną do 1992 roku. Zastąpił go rubel rosyjski o oznaczeniu RUR. Nowy rubel kurs w stosunku do starego miał ustalony 1:1. Kryzys finansowy w latach 90. doprowadził do dużego spadku kursu rubla do dolara amerykańskiego. W szczytowym momencie stracił on aż 70% swojej wartości w ciągu sześciu miesięcy. Z tego względu podjęto decyzję o ponownej denominacji i zastąpieniu rubla o oznaczeniu RUR nowym o międzynarodowym skrócie RUB, który funkcjonuje do dzisiaj. Nowy rubel kurs w stosunku do starego miał ustalony na poziomie 1:1000. Za 1000 starych rubli można było otrzymać 1 nowego.

Rubel rosyjski – najważniejsze informacje

Rubel dzieli się na 100 kopiejek. W obiegu dostępne są nominały o wartości 1, 5, 10 i 50 kopiejek, a także 1, 2, 5 i 10 rubli. Monety na rewersie zawierają nominał oraz motywy roślinne, a na awersie wizerunek św. Jerzego zabijającego smoka (kopiejki), emblemat rosyjskiego banku centralnego (ruble) lub herb Federacji Rosyjskiej (ruble emitowane od 2016 roku). Banknoty dostępne są w nominałach o wartości 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 rubli. Różnią się między sobą kolorem i przedstawianymi obiektami, które należą do rosyjskiej architektury. W przeciwieństwie do większości banknotów świata rosyjskie ruble nie przedstawiają portretów znanych postaci. W 2017 roku do obiegu trafiły dwa nowe banknoty o nominale 200 i 2000 rubli. Charakteryzują się bardziej nowoczesnym designem, którym odróżnia się nieco od reszty banknotów, oryginalnie wydanych w 1997 roku.

Rubel rosyjski – kurs

Rubel kurs przez wiele lat miał ustalany odgórnie – przez Centralny Bank Rosji. Dopiero od 2006 roku o notowaniach RUB decyduje wiele czynników rynkowych, podobnie jak w przypadku innych walut. Rosyjska gospodarka jest w znacznej mierze oparta na ropie naftowej, która stanowi główny produkt eksportowy. Zmieniająca się cena tego surowca może mieć zatem wymierny wpływ na notowania rubla. Warto przy tym dodać, że rubel nie cechuje się wysoką stabilnością kursową – jego notowania mogą ulegać wahaniom. Kurs rubla, a w szczególności pary RUB/PLN, jest ważny przede wszystkim dla osób, które prowadzą kontakty handlowe z Rosją lub wybierają się do tego kraju z wizytą. Ruble można kupić w większych kantorach stacjonarnych, choć zdecydowanie łatwiej zrobić to przez internet, korzystając z naszego portalu.

Rozpocznij chat