Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

29 maj 2020 14:46|Cinkciarz.pl

Wirtualna karta płatnicza to stosunkowo świeży trend w świecie finansów, który zdobywa popularność między innymi ze względu na wygodę użytkowania. Jak działa wirtualna karta płatnicza i czym różni się od tradycyjnej plastikowej? Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Co to jest karta wirtualna?

Karta wirtualna

Karta wirtualna to taki sam środek płatności jak jakakolwiek inna tradycyjna karta płatnicza. Jedyną różnicą jest to, że nie posiada ona fizycznej formy. Jej niepodważalną zaletą jest fakt, że nie można jej zgubić. Zamiast w portfelu, znajdziemy ją bowiem najczęściej w telefonie – w dedykowanej aplikacji mobilnej. Przydaje się szczególnie podczas płatności internetowych, choć istnieją także sposoby, by płacić nią w sklepach stacjonarnych.

Karta wirtualna jest najczęściej obsługiwana przez VISA lub Mastercard. Aby zapłacić nią w internecie, wystarczy wprowadzić jej dane i potwierdzić kodem CVV/CVC. Cały proces wygląda identycznie jak w przypadku plastikowej karty. Różnicą jest jedynie miejsce, w którym znajdziemy owe dane. Zazwyczaj mamy do nich dostęp w aplikacji mobilnej lub bezpośrednio w systemie bankowości internetowej instytucji, która ją wydała.

Karta wirtualna do płatności w internecie

Ze względu na brak fizycznej formy, karta wirtualna służy przede wszystkim do bezpiecznych płatności w internecie. Pomimo tej różnicy w stosunku do karty plastikowej, posiada ona swój unikalny numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVV/CVC.

Działanie karty wirtualnej może przypominać karty prepaid, czyli tzw. karty przedpłacone. Możemy nią bowiem płacić wyłącznie wtedy, gdy znajdują się na niej środki. Przed dokonaniem transakcji należy zatem pamiętać, by zapewnić pieniądze na jej pokrycie.

Po co w ogóle korzystać z takiego sposobu płatności? Dedykując kartę wirtualną płatnościom w internecie, niejako zabezpieczamy się przed utratą pieniędzy w wyniku wycieku danych. Kartę bez fizycznej formy można bowiem stworzyć równie szybko, co ją zablokować.

Korzystanie z wirtualnej karty do płatności w internecie jest dobrym nawykiem. Nawet jeżeli w wyniku wycieku informacji ze sklepu internetowego dane takiej karty dostaną się w niepowołane ręce, możemy ją w łatwy sposób zablokować lub nawet usunąć, uniemożliwiając tym samym realizację nieautoryzowanych płatności. W najgorszym przypadku osoby trzecie uzyskają dostęp jedynie do środków na niej zdeponowanych, a nie do wszystkich pieniędzy na naszym głównym rachunku bankowym.

Rozsądnym rozwiązaniem jest także zasilanie karty wirtualnej przed każdym jej użyciem. Dzięki temu możemy mieć regularny wgląd w historię płatności i na bieżąco kontrolować nasze wydatki, optymalnie zarządzając tym samym domowym budżetem.

Karta wirtualna bez konta

Karty wirtualne mogą być wydawane przez banki lub też inne instytucje posiadające odpowiednie licencje. Z tego też względu można ją zamówić bez konieczności zakładania konta bankowego. Będzie ona wtedy pełnić funkcję wirtualnej karty prepaid.

To wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli zależy nam na płatnościach w obcych walutach. W normalnych okolicznościach musielibyśmy założyć kilka kont walutowych, których prowadzenie mogłoby się wiązać ze sporymi kosztami.

W przypadku karty wirtualnej – jeżeli oczywiście obsługuje taką funkcję – istnieje możliwość płatności w wielu walutach bez konieczności prowadzenia kont bankowych i zamawiania do nich dedykowanych kart. Opcję tego typu oferuje między innymi Cinkciarz.pl. Portal finansowy umożliwia płatności kartą wirtualną w wielu walutach po atrakcyjnych kursach bez ukrytych opłat i zobowiązań.

Wirtualna karta płatnicza – jak założyć

Karta wirtualna

Wyrobienie wirtualnej karty płatniczej jest ponadto prostsze niż założenie konta w banku. Wszystkie czynności mogą odbywać się wyłącznie przez internet, a w niektórych przypadkach karta będzie przypisana do naszego profilu nawet po kilkudziesięciu sekundach od złożenia „wniosku”.

Właśnie takie warunki oferuje Cinkciarz.pl. Chcąc korzystać z wirtualnej karty płatniczej, użytkownik musi założyć konto w portalu lub zalogować się do już istniejącego, a następnie wyrazić chęć otrzymania wspomnianej karty.

Ta już po kilkudziesięciu sekundach zostanie przypisana do jego konta. Użytkownik może nią zarządzać z poziomu swojego panelu klienta lub za pomocą aplikacji mobilnej. Oprócz podglądu danych wirtualnej karty otrzymuje także możliwość określenia jej limitów, zastrzeżenia czy nawet usunięcia.

Wady i zalety karty wirtualnej

Jak każdy produkt, karta wirtualna ma swoje plusy i minusy. Do niepodważalnych zalet należy zaliczyć między innymi szybkość jej zakładania i brak formalności związanych z prowadzeniem konta.

Kwestią wartą docenienia jest także bezpieczeństwo. Korzystając z karty wirtualnej, ograniczamy ryzyko utraty pieniędzy, gdyż nie jest ona bezpośrednio powiązana z naszym głównym kontem. Jeżeli dane karty wirtualnej dostaną się w niepowołane ręce, w najgorszym przypadku utracimy środki na niej zgromadzone, a nie wszystkie posiadane pieniądze. Dodatkowym plusem jest fakt, że takiej karty nie można zgubić.

Karty wirtualne to także wygoda i oszczędność podczas zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Część rozwiązań tego typu umożliwia bowiem przechowywanie środków i płatności w wielu walutach.

Warto też dodać, że większość dostępnych na rynku kart wirtualnych nie nakłada na nas specjalnych zobowiązań. Posiadacz karty nie musi regularnie wpłacać na nią pieniędzy czy realizować transakcji na określoną kwotę. Korzysta z niej wyłącznie wtedy, kiedy rzeczywiście potrzebuje.

Jakie są natomiast wady karty wirtualnej? Przede wszystkim konieczność jej zasilania przed dokonaniem płatności oraz brak możliwości opłacania zakupów w sklepach stacjonarnych, choć niektóre karty można podpiąć pod usługi pozwalające płacić za pomocą telefonu. Korzystając z karty wirtualnej, nie wybierzemy jednak pieniędzy z bankomatu ani nie wpłacimy ich we wpłatomacie.

Warto też zwrócić uwagę na opłaty związane z użytkowaniem takiej karty, choć niektóre instytucje oferują je za darmo, bez stałych kosztów i zobowiązań. Właśnie na takich warunkach funkcjonuje wirtualna karta płatnicza od Cinkciarz.pl.

Wirtualna czy fizyczna karta płatnicza – którą wybrać?

Którą kartę wybrać – fizyczną czy wirtualną? Nie ulega wątpliwości, że fizyczna karta płatnicza jest bardziej uniwersalna – zapłacimy nią zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Z drugiej jednak strony karta wirtualna oferuje większe bezpieczeństwo podczas płatności w sieci, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

Obie karty nie wykluczają się jednak nawzajem, dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z tradycyjnej karty do codziennych płatności, a także z wirtualnej do zakupów w internecie, szczególnie jeżeli często zamawiamy coś w zagranicznych sklepach.

29 maj 2020 14:46|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

11 kwi 2024 16:02

Jak założyć konto bankowe w Australii – poradnik krok po kroku

5 kwi 2024 8:00

Jakie są ceny w Dubaju i jak płacić w ZEA? Czy warto jechać tam w trakcie ramadanu?

26 mar 2024 15:20

Zarobki w Szwajcarii w 2024 r. Na jaką wypłatę możemy liczyć?

20 mar 2024 14:55

Biznes bez granic. Jak korzystnie wymieniać waluty w swojej firmie?

15 mar 2024 8:45

Dzień św. Patryka najlepiej spędzić w Irlandii. Co warto wiedzieć przed podróżą do Irlandii - przegląd cen i atrakcji

7 mar 2024 8:00

Oscary 2024. Jak złota statuetka daje szansę filmom na drugie życie

Atrakcyjne kursy 27 walut