Cinkciarz.pl zostawił światową konkurencję daleko w tyle, 58 razy zajmując miejsca na podium i zwyciężając 31-krotnie w rocznym podsumowaniu rankingu trafności prognoz walutowych Bloomberga. Dla porównania: drugi zespół zajął 45 lokat w czołowej trójce, w tym 13 na szczycie.
Bloomberg, największa na świecie agencja informacyjna specjalizująca się w dziedzinie finansów i gospodarki, co roku zaprasza znane instytucje finansowe do udziału w prestiżowym rankingu. Konkurujący analitycy z różnych krajów i kontynentów mogą zgłaszać swoje predykcje dla kilkudziesięciu par walutowych. Niektóre z nich Bloomberg scala jeszcze w dodatkowe punktacje, np. dla grupy państw powiązanych regionalnie lub gospodarczo, jak choćby EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) czy Ameryki Łacińskiej. Klasyfikacje grupowe powstają na podstawie kwartalnych zestawień poszczególnych par walutowych. Dobry wynik na konkretnych parach przekłada się na wysoką pozycję w rankingu regionalnym.
Złożony ranking, elitarna rywalizacja
Przeanalizowaliśmy wszystkie zeszłoroczne rankingi kwartalne, sprawdziliśmy, kto ile razy stanął na podium i potwierdzamy – na tym polu polski fintech wygrywa z największymi! Cinkciarz.pl w podsumowaniu rywalizacji za 2019 r. zdominował całą stawkę, którą tworzyli m.in. reprezentanci banków najbardziej znanych na świecie. Globalny potencjał i aspiracje polskiego fintechu znalazły zatem potwierdzenie nie tylko w rozwoju usług w kolejnych krajach i kontynenty, ale także w skutecznej rywalizacji z największymi graczami w branży.
– Okazało się, że nasze doświadczenie i wiedza pozwalają nam konkurować i wygrywać z największymi światowymi bankami o ponad stuletniej historii i instytucjami o ogromnych zasobach finansowych, jak np. JP Morgan, BNP Paribas, ING czy PKO BP – komentuje Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl. – Za naszym zwycięstwem stoi ogrom pracy i doświadczenie.
Rok pełen napięć, co nie ułatwiało zadania
58 miejsc na podium w podsumowaniu całego minionego roku i 31 zwycięstw to idealne potwierdzenie kompetencji i doświadczenia zespołu analityków polskiego fintechu.
– Prognozowanie zmian kursów wiąże się m.in. z wnikliwą analizą wydarzeń i trendów ekonomicznych oraz geopolitycznych, analizą publikowanych danych, a także umiejętnością przełożenia poszczególnych faktów na zależności między walutami – wylicza reprezentant Cinkciarz.pl. – Co nas szczególnie cieszy to fakt, że nasza dominacja nie ograniczała się tylko do lokalnych par walutowych. Wielokrotnie zajęliśmy podium w typowaniu kursów najważniejszej pary walutowej, EUR/USD oraz dla walut Ameryki Łacińskiej, gdzie nasze analizy cytowane były w lokalnych gazetach nawet w Argentynie i Brazylii.
Warto przypomnieć, że w 2019 r. przewidywanie ruchów walut dodatkowo utrudniały nadzwyczajne wydarzenia: konflikt handlowy między wielkimi mocarstwami USA i Chinami, ciągnącą się niemal w nieskończoność kwestię brexitu, potężne spowolnienie gospodarcze w strefie euro czy głęboki kryzys w kilku krajach Ameryki Łacińskiej.
Dla polskich klientów istotną rolę może odgrywać fakt, że w doborowej stawce kilkudziesięciu czołowych instytucji finansowych z całego świata, w tym kilku z naszego kraju, Cinkciarz.pl zdobył laury w klasyfikacjach najważniejszych par walutowych ze złotym, czyli EUR/PLN i USD/PLN.