Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Erasmus – co to jest i jak się dostać? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie studenckiej

13 wrz 2023 12:00|Cinkciarz.pl

Erasmus+ to program edukacyjny działający na terenie Unii Europejskiej, który od lat odgrywa kluczową rolę w życiu studentów. Dla wielu z nich stanowi niepowtarzalną szansę na rozwijanie się nie tylko w sferze edukacyjnej, ale także kulturowej i osobistej. Na czym dokładnie polega i jakie wymogi trzeba spełnić, aby wziąć w nim udział? Oto wszystko, co warto wiedzieć o programie wymiany studenckiej Erasmus+.

Erasmus – co to jest i jak się dostać?

Co to jest program Erasmus+?

Program Erasmus+ to unijna inicjatywa, która została stworzona z myślą o wspieraniu edukacji, szkolenia, młodzieży i sportu w krajach uczestniczących w programie. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej cenionych inicjatyw Unii Europejskiej, która umożliwia studentom, nauczycielom, pracownikom naukowym i młodzieży uczestnictwo w różnorodnych projektach i wymianach międzynarodowych.

Program Erasmus+ umożliwia studentom uczenie się za granicą, a także pracownikom naukowym prowadzenie badań i wykładów w innych krajach uczestniczących w programie. Głównym celem jest zwiększenie jakości i konkurencyjności europejskich instytucji edukacyjnych.

Program wspiera też szkolenia zawodowe i praktyki, umożliwiając młodym ludziom zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczenia w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Korzyści uczestnictwa w programie Erasmus+

Program Erasmus+ jest inwestycją w przyszłość, która nie tylko wspiera rozwój osobisty i zawodowy uczestników, ale także przyczynia się do budowania silniejszej, bardziej zintegrowanej i zrozumiałej Europy. Do najważniejszych korzyści można zaliczyć:

 • Rozwinięcie kompetencji miękkich – program zachęca do rozwoju umiejętności interpersonalnych, kulturowej wrażliwości i zdolności do pracy w międzynarodowych zespołach.
 • Zdobywanie wiedzy i doświadczenia – studiowanie lub praktyki za granicą pozwalają na poszerzenie horyzontów naukowych i zdobycie nowych perspektyw.
 • Integracja kulturowa – program Erasmus+ stwarza możliwość poznawania różnych kultur, języków i tradycji, co wspomaga integrację i zrozumienie różnorodności.
 • Budowanie kontaktów zawodowych – dla studentów uczestnictwo w programie może oznaczać nawiązywanie cennych kontaktów zawodowych, które mogą pomóc w przyszłej karierze.
 • Wsparcie finansowe – program Erasmus+ oferuje wsparcie finansowe w postaci stypendiów i grantów, co pozwala uczestnikom na pokrycie przynajmniej części kosztów związanych z wyjazdem za granicę.

Korzyści uczestnictwa w programie Erasmus

Jak działa wymiana studencka w ramach Erasmus+?

Wymiana studencka w ramach programu Erasmus+ jest procesem, który obejmuje kilka kluczowych etapów. Są one indywidualne dla uczelni partnerskich i mogą się pomiędzy sobą różnić. Poniżej przedstawiamy jednak ogólne założenia.

Proces aplikacji i selekcji

 • Kontakt z własną uczelnią – pierwszym krokiem dla studenta jest kontakt z uczelnią, która jest uczestnikiem programu Erasmus+. Studenci powinni skontaktować się z biurem ds. wymiany międzynarodowej na swojej uczelni, aby dowiedzieć się, jakie programy i kierunki studiów są dostępne w ramach Erasmus+.
 • Aplikacja – po decyzji o uczestnictwie w programie studenci muszą złożyć aplikację na wymianę Erasmus+. W ramach aplikacji mogą być wymagane dokumenty, takie jak list motywacyjny, cv, oceny czy potwierdzenie znajomości języka obcego. Konkretne wymagania są określane przez uczelnię i są dla niej indywidualne.
 • Selekcja – po złożeniu aplikacji, uczelnie dokonują procesu selekcji studentów, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w programie. Kryteria selekcji mogą obejmować wyniki akademickie, motywację, znajomość języka obcego i dostępność miejsc na danej uczelni partnerskiej.

Wybór uczelni partnerskiej

 • Konsultacje z doradcami – po zakwalifikowaniu się do programu Erasmus+, studenci mogą skonsultować się z doradcami ds. wymiany międzynarodowej na swojej uczelni, aby wybrać odpowiednią uczelnię partnerską. Wybór uczelni zależy od preferencji studentów oraz oferty dostępnych programów i kierunków.
 • Zatwierdzenie wyboru – po dokonaniu wyboru uczelni partnerskiej, studenci muszą uzyskać zatwierdzenie od swojej macierzystej uczelni oraz od uczelni partnerskiej. Przed wyjazdem warto się upewnić, czy wszystkie formalności zostały spełnione.

Przygotowanie do wyjazdu

 • Dokumentacja i formalności – studenci muszą pamiętać, by zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak dowód osobisty, paszport, wizy (jeśli wymagane), ubezpieczenie zdrowotne i inne formalności, które są wymagane w kraju docelowym.
 • Znajomość języka – jeśli wymaga tego program, studenci powinni również zadbać o swoją znajomość języka obcego, którym będą się posługiwać podczas wymiany. Może to oznaczać uczestnictwo w kursach językowych lub samodzielną naukę.
 • Zakwaterowanie – studenci muszą również zadbać o zakwaterowanie na miejscu. Bardzo często uczelnie partnerskie pomagają w załatwieniu wszystkich formalności lub wręcz oferują specjalnie przygotowane miejsca noclegowe dla uczestników programu.
 • Planowanie finansów – sporym wyzwaniem może być zarządzanie finansami, gdyż dochodzi aspekt wymiany waluty i operowania innymi pieniędzmi, niż na co dzień. Może się to wiązać z koniecznością otworzenia rachunku walutowego, gdyż stypendia są zazwyczaj wypłacane w euro. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zamówić kartę wielowalutową Cinkciarz.pl, która umożliwia płatności zagraniczne w ponad 160 walutach i oferuje aż 20 darmowych rachunków walutowych. Można na nie otrzymywać stypendium z uczelni i inne wypłaty. Dzięki atrakcyjnym kursom walut i braku ukrytych opłat studenci mogą w ten sposób sporo zaoszczędzić.
 • Wsparcie uczelni – uczelnie zazwyczaj zapewniają wsparcie w zakresie organizacji wyjazdu, takie jak sesje informacyjne, spotkania z byłymi uczestnikami Erasmus+ i kontakty z partnerami zagranicznymi.

Kto może wziąć udział w wymianie studenckiej?

Erasmus+ kojarzony jest głównie z wymianą studencką. Z programu mogą jednak skorzystać także inne osoby, np. pracownicy naukowi.

 • Studenci na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich – program Erasmus+ jest dostępny dla studentów, którzy uczęszczają na studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie na uczelniach partnerskich. Obejmuje to aktywnych studentów (a więc bez urlopu dziekańskiego).
 • Pracownicy naukowi – program Erasmus+ daje również możliwość udziału pracownikom naukowym, którzy mogą prowadzić badania, wykłady lub udzielać konsultacji na uczelniach partnerskich.
 • Pracownicy administracyjni – część programu jest skierowana do pracowników administracyjnych uczelni, którzy mogą uczestniczyć w szkoleniach i wymianach w celu doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.
 • Uczniowie szkół branżowych – z programu mogą także korzystać uczniowie szkół branżowych, którzy chcą odbyć praktyki za granicą. Formalności z tym związane różnią się jednak od procesu związanego ze standardową wymianą studencką.

Ile trwa wymiana studencka w ramach Erasmus+?

Długość trwania wyjazdu zagranicznego w ramach programu Erasmus+ warunkuje tzw. kapitał wyjazdowy. Każdy uczestnik otrzymuje do wykorzystania 12 miesięcy w ramach jednego cyklu studiów.

Oznacza to, że może on wykorzystać w trakcie studiów licencjackich np. 9 miesięcy na naukę na zagranicznej uczelni, a pozostałe 3 miesiące przeznaczyć np. na uczestnictwo w praktykach.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby student wyjeżdżał wyłącznie na 3 miesiące podczas każdych wakacji w celu odbycia praktyk. Poszczególne uczelnie mogą oczywiście nakładać własne warunki i obostrzenia, których należy przestrzegać.

Warto pamiętać, że kapitał 12 miesięcy obowiązuje dla jednego cyklu studiów. Osoba, która uczestniczyła w programie w ramach swoich studiów licencjackich, może ponownie zgłosić się na studiach magisterskich, by otrzymać kolejne 12 miesięcy.

Ile trwa wymiana studencka w ramach Erasmus

Gdzie można wyjechać na Erasmusa?

W ramach programu Erasmus+ można wyjechać do wszystkich 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także do następujących państw: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

Dostępność powyższych opcji jest jednak zależna od uczelni biorącej udział w programie. Warto więc zasięgnąć informacji w biurze spraw studenckich.

Dofinansowanie Erasmusa – ile pieniędzy można otrzymać?

Niepodważalną zaletą programu Erasmus+ jest możliwość otrzymania dofinansowania od uczelni, która wysyła nas za granicę. Dokładne warunki finansowania ustala uczelnia m.in. na podstawie środków, którymi aktualnie dysponuje Agencja Narodowa. Obowiązujące stawki stypendiów można poznać w biurach wymian zagranicznych uczelni.

Z zasady stawki są podzielone na trzy kategorie w zależności od kraju przyjmującego wymianę studencką. Najwięcej otrzymają studenci, którzy wybierają się do państw, w których koszty życia są najwyższe. Najmniej zaś ci, którzy planują studiować w kraju, gdzie koszty życia są niższe.

Stypendium zazwyczaj wypłacane jest w dwóch lub trzech ratach. W przypadku wyjazdu na 3-miesięczne praktyki lub 1 semestr, uczestnik od razu otrzymuje około 80% środków. Pozostała kwota jest mu wypłacana po powrocie do kraju i spełnieniu wszystkich formalności.

W przypadku wyjazdu na cały rok nauki, wypłata grantu zazwyczaj następuje w trzech ratach. Uczestnik otrzymuje wtedy około 40% całej kwoty przed pierwszym semestrem, kolejne 40% przed drugim semestrem, a pozostałą część po powrocie do kraju i rozliczeniu formalności.

13 wrz 2023 12:00|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

20 cze 2024 10:00

Ile trzeba wydać, by wyjechać na Igrzyska Olimpijskie do Paryża

6 cze 2024 9:15

Euro 2024 - finansowy poradnik polskiego kibica

27 maj 2024 11:00

Zarobki w Czechach w 2024 roku. Na jaką pensję możemy liczyć i ile wynosi średnia krajowa?

13 maj 2024 8:15

Zarobki w Niemczech. Ile wynosi średnia krajowa u naszych zachodnich sąsiadów?

11 kwi 2024 16:02

Jak założyć konto bankowe w Australii – poradnik krok po kroku

5 kwi 2024 8:00

Jakie są ceny w Dubaju i jak płacić w ZEA? Czy warto jechać tam w trakcie ramadanu?

Atrakcyjne kursy 27 walut