Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jak korzystnie płacić za granicą podczas wakacji?

4 sie 2022 10:52|Cinkciarz.pl

Weekendowy city break w jednym z europejskich miast? A może dłuższy urlop na innym kontynencie? Niezależnie od wybranego kierunku zagraniczny wyjazd zawsze wiąże się z przygotowaniami. W przerwie pomiędzy pakowaniem najpotrzebniejszych rzeczy a planowaniem pobytu warto zadbać o kwestie finansowe. Jak płacić za granicą, by nie przepłacać? Jakie pułapki związane z pieniędzmi mogą czekać na nieświadomego turystę?

Jak korzystnie płacić za granicą podczas wakacji?

Tego lepiej unikać

Bilety lotnicze kupione, hotel wynajęty, walizka spakowana. Wyjeżdżający za granicę turysta podczas przygotowań bardzo często zapomina jednak o najważniejszym – finansach. Efekt? Walutę kupuje w kantorze stacjonarnym już na lotnisku lub po prostu decyduje się na płacenie swoją kartą debetową prowadzoną w polskich złotych.

To najmniej opłacalne sposoby płacenia za granicą. Kantory stacjonarne bardzo często oferują niekorzystne kursy walut. Im bardziej turystyczna lokalizacja, tym zazwyczaj wyższy spread, czyli różnica między ceną zakupu i sprzedaży waluty. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował wymienić walutę choćby na praskiej starówce.

Zostawiający wymianę walut na ostatnią chwilę mogą za jednostkę waluty w kantorze stacjonarnym zapłacić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt groszy więcej. W przypadku zakupu np. 500 euro taka wymiana wygeneruje sporo niepotrzebnych kosztów.

Przeciętnie wypada też pomysł płacenia za granicą kartą debetową rozliczaną w polskich złotych. Jest to oczywiście możliwe, ale przewalutowanie także i tu będzie nieatrakcyjne. Oferowany przez bank kurs może być w takich przypadkach wyższy nawet o kilkadziesiąt groszy. O jakich dokładnie stratach mowa?

Przykładowo jeśli bank przelicza transakcję w euro po kursie 5,10 zł, a w kantorze internetowym Cinkciarz.pl w tym samym czasie za wspólną walutę płacimy 4,76 zł, to różnica wynosi aż 34 grosze. Przy płatności polską debetówką za typowy rachunek w restauracji na 50 euro, tracimy więc aż 17 złotych.

Wymień walutę wcześniej

Jak płacić za granicą bez prowizji? Jednym ze sposobów na szukanie dodatkowych oszczędności jest wymiana waluty w serwisie internetowym, np. kantorze online czy fintechu. Powyższy przykład jasno obrazuje, ile można na tym zyskać.

To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Transakcje w internecie można wykonywać o dowolnej porze, a dostępność aplikacji mobilnych takich jak Cinkciarz.pl sprawia, że walutę można wymienić nawet w oczekiwaniu na odprawę na lotnisku.

Jeśli do wyjazdu pozostało jeszcze sporo czasu, warto śledzić kursy i rozważyć zakup waluty w kilku transzach. Taki zabieg pozwoli uśrednić kurs nabycia i ograniczyć wpływ nagłych zmian w notowaniach walut.

Postaw na kartę wielowalutową

Postaw na kartę wielowalutową

Wymiana waluty w kantorze internetowym może się wiązać z koniecznością posiadania rachunku bankowego prowadzonego w danej walucie i przypisanej do niego karty. Także i tu można jednak pójść na skróty i skorzystać z karty wielowalutowej Cinkciarz.pl, która oferuje darmowy dostęp do 20 rachunków walutowych i możliwość płacenia w ponad 160 walutach po atrakcyjnych kursach.

To obecnie jeden z najkorzystniejszych sposobów płacenia za granicą. Korzystający z karty wielowalutowej użytkownicy unikają opłat za przewalutowanie i zyskują darmowy dostęp do kilkudziesięciu rachunków walutowych, pomiędzy którymi mogą w dowolnym momencie wymieniać walutę i płacić środkami na całym świecie.

To także jeden z najwygodniejszych sposobów płatności. Wystarczy bowiem zapewnić środki na karcie np. w polskich złotych, by móc płacić nią w 160 walutach. Podczas płatności karta automatycznie dokona przewalutowania po atrakcyjnym kursie, bez dodatkowych opłat i prowizji.

Kartę od fintechu Cinkciarz.pl można też przypisać do takich usług, jak Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay, by płacić zbliżeniowo telefonem, opaską i zegarkiem.

Karta wirtualna – rozwiązanie dla zapominalskich

Co w przypadku, gdy na przygotowania jest już za późno, a mimo to nie chcemy przepłacać za granicą? Ratunkiem może być darmowa wirtualna karta wielowalutowa oferowana przez Cinkciarz.pl. Można ją wyrobić w aplikacji mobilnej w kilka minut i płacić zbliżeniowo np. za pomocą telefonu.

Zasilenie karty jest równie proste – wystarczy przelać na nią środki dostępne w portfelu walutowym. A ten można zasilić, korzystając z szybkich metod płatności. Dzięki temu wygodny i co najważniejsze – korzystny sposób płatności można zorganizować nawet w ostatniej chwili, będąc już za granicą.

Jak płacić za granicą – kartą czy gotówką?

Płatności bezgotówkowe w Polsce są niezwykle popularne i coraz mniej osób posługuje się gotówką. Przyzwyczajenia zagranicznych płacących mogą być jednak zgoła odmienne. Choć transakcje kartą są powszechne niemal wszędzie, podczas zagranicznych wojaży można się natknąć na miejsca, gdzie płaci się gotówką.

Co w takim przypadku może zrobić posiadacz karty wielowalutowej? Skorzystać z darmowej wypłaty środków z bankomatu. W przypadku oferty Cinkciarz.pl przysługują 2 darmowe wypłaty miesięcznie w Europie lub do równowartości 800 PLN w pozostałych krajach.

Warto jednak stawiać na płatności kartą, gdzie to tylko możliwe. Są bezpieczniejsze m.in. ze względu na brak ryzyka zgubienia lub kradzieży gotówki.

Uważaj na dodatkowe opłaty w bankomatach

Posiadacze karty wielowalutowej wypłacają gotówkę za granicą bez dodatkowych opłat w ramach określonych limitów. Operatorzy bankomatów mogą jednak naliczać własne prowizje lub wręcz proponować obsługę transakcji po ich kursie.

Jak to wygląda w praktyce? Podczas wypłaty euro w kraju, gdzie obowiązuje wspólna waluta, bankomat może zaproponować rozliczenie transakcji w złotych, stosując własny kurs wymiany. Niemal zawsze jest on znacznie mniej korzystny niż ten oferowany przez Cinkciarz.pl.

Z tego względu podczas wypłaty środków za granicą należy zwracać szczególną uwagę na wyświetlane na ekranie komunikaty i nie zgadzać się na usługę DCC, czyli dynamiczną konwersję walut.

DARMOWY
E-BOOK 25 STRON

Przedświąteczny poradnik zakupowy za darmo!
Jak korzystnie i bezpiecznie płacić w internecie?

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych e-bookach, webinarach, prognozach lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na e-book wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
4 sie 2022 10:52|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

12 lut 2024 12:00

Walentynki last minute: podaruj miłość w niebanalny sposób

9 lut 2024 13:06

Miliony wokół futbolu amerykańskiego: kto zarabia na Super Bowl

19 sty 2024 15:00

Jak nie dać się złapać na fałszywą ofertę turystyczną?

18 gru 2023 10:28

Świąteczne prezenty tańsze niż przed rokiem? Jest na to sposób

27 paź 2023 8:00

Zmiany kursów walut – jak działają, od czego zależą, kiedy następują

26 paź 2023 15:00

Raport: Globalny e-handel w 2024 roku - szansa czy wyzwanie?

Atrakcyjne kursy 27 walut