Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Majówka za granicą. Karta czy gotówka?

27 kwi 2023 12:15|Cinkciarz.pl

Układ majowych świąt w tegorocznym kalendarzu sprawia, że wystarczy wziąć w pracy ledwie 3 dni wolnego, aby zyskać w sumie 9-dniowy urlop. Stęsknieni za ciepłem i słońcem możemy wykorzystać ten czas, by wyruszyć tam, gdzie pogoda pozwala już na plażowanie. Ale uwaga! Majówka to żniwa dla specjalistów od usług turystycznych – czeka nas wzmożony ruch i wyższe ceny. Przed wyjazdem warto wiedzieć, z jakim ryzykiem należy się liczyć, wymieniając złote na obcą walutę na lotnisku oraz ile tracimy, wypłacając gotówkę z zagranicznego bankomatu.

Majówka za granicą. Karta czy gotówka?

Wielka majówka: z 3 dni urlopu możesz zrobić 9 dni wolnego

Po szarych, deszczowych i chłodnych miesiącach czekamy na okazję, by poczuć pełnię ciepła i słońca. Majówka 2023 r. wydaje się atrakcyjnym rozpoczęciem sezonu. 1 Maja wypada bowiem w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. Wypisanie urlopu na wtorek, 2 maja oraz czwartek i piątek, 4-5 maja, przełoży się – włącznie z dwoma weekendami – na 9 dni wolnego. Tyle wystarczy, by dotrzeć i wypocząć nie tylko na południu Europy czy też w krajach północnej Afryki, ale także np. w Dubaju, Tajlandii czy na Madagaskarze.

Gdzie czuć powiew lata?

Stare polskie powiedzenie mówi, że kwiecień przeplata zimę z latem, ale w tym roku letnie wstawki jakby zupełnie o tym zapomniały. Na początku maja pogoda też nie zapowiada się wystrzałowo. Długoterminowe prognozy mówią o 11-12 stopniach Celsjusza nad Bałtykiem. I wcale nie chodzi tu o temperaturę wody… W bardziej optymistycznych wersjach może się ocieplić do 16-17 C, ale to wciąż za zimno, aby plażować. Tymczasem na egipskich plażach nad Morzem Śródziemnym w tym samym czasie temperatura powietrza ma przekraczać 25 stopni. Podobnie zapowiada się pogoda Wyspach Kanaryjskich czy też na Cyprze. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie już powyżej 30 stopni, a w Bangkoku nawet jeszcze więcej.

Południe kontynentalnej Europy wydaje się nieco mniej łaskawe dla plażowiczów, ale w Maladze czy okolicach Lizbony majówka zapowiada się znacznie cieplejsza niż w Polsce, z temperaturami powyżej 20 stopni. Nieco mniej letnie są dziś prognozy dla Grecji, Włoch, chorwackich wysp czy też tureckiej riwiery.

Nie przepłacaj, pomyśl o karcie wielowalutowej

Ktokolwiek zdecyduje się na zagraniczną majówkę, powinien zadać sobie ważne pytanie: jak płacić za granicą, aby nie przepłacić? Przywiązani do gotówki muszą zdawać sobie sprawę, że wymiana waluty na ostatnią chwilę, w kantorze na lotnisku, przy przejściu granicznym bądź też w zagranicznym kurorcie to narażanie się na niepotrzebne straty.

– Kantory stacjonarne dość często oferują niekorzystne kursy, a im bardziej turystyczna lokalizacja, tym zazwyczaj wyższy spread, czyli różnica między ceną zakupu i sprzedaży waluty. Za granicą, z uwagi na niewielki popyt, złoty może być też skupowany i wymieniany znacznie poniżej jego realnej wartości. Dlatego, jeśli już musimy posługiwać się gotówką, warto co najmniej kilka dni przed wyjazdem porównać stawki w firmach oferujących wymianę walut i wybrać tę z najkorzystniejszymi kursami i najniższymi spreadami. Najlepiej skorzystać z usług fintechów i platform wielowalutowych, w których wymiana pieniędzy on-line jest szybka i wygodna – zauważa Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Od tradycyjnych monet i banknotów znacznie wygodniejszym, a jednocześnie opłacalnym rozwiązaniem wydaje się karta wielowalutowa. Użytkownicy takich kart unikają opłat za przewalutowanie, zyskując darmowy dostęp do kilkudziesięciu rachunków walutowych, pomiędzy którymi może w dowolnym momencie wymieniać waluty, które obowiązują w różnych państwach.

Co w kontekście zagranicznego wyjazdu wydaje się niezwykle istotne, karta wielowalutowa – w przeciwieństwie do zwykłej debetówki rozliczanej w złotych – umożliwia bezprowizyjne wypłaty z większości bankomatów na świecie. Gdy zatem będziemy potrzebowali gotówki w euro lub dolarach, by zapłacić za przekąskę czy pamiątkę od ulicznego sprzedawcy, skorzystamy z darmowej wypłaty środków z bankomatu.

– By nie wpaść w pułapkę, przy wypłacie środków należy zwracać szczególną uwagę na wyświetlane na ekranie bankomatu komunikaty i nie zgadzać się na usługę DCC, czyli dynamiczną konwersję walut. W przeciwnym razie operatorzy bankomatów mogą naliczać własne prowizje oraz zaproponować obsługę transakcji po ich kursie. Z reguły jest on znacznie mniej korzystny niż ten oferowany choćby przez fintechy – przestrzega Robert Błaszczyk z Cinkciarz.pl.

Można też zaczekać – stracić więcej urlopu, ale mniej pieniędzy

Można też zaczekać – stracić więcej urlopu, ale mniej pieniędzy

Kalendarz w tym roku kusi, żeby na początku maja zrobić sobie dodatkowy urlop. Warto wszakże pamiętać, że majówka to czas żniw dla firm oferujących usługi turystyczne, a na dodatek spory ruch na lotniskach i droższe bilety na połączenia europejskich metropolii z najbardziej popularnymi turystycznymi destynacjami.

Drogie wycieczki na początku maja (w relacji do wyjazdów np. w drugiej połowie miesiąca) wynikają właśnie ze zwiększonego popytu w tym okresie. Linie lotnicze, właściciele hoteli, pensjonatów i biur podróży doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przy okazji majówki mogą podnieść ceny swoich usług. Nie zabraknie bowiem chętnych, by za nie przepłacić.

Jak temu zaradzić? Długa majówka to w Europie polska specjalność. O ile zatem w tych dniach trzeba się liczyć z trudnościami, aby zarezerwować lot z Warszawy np. na Fuerteventurę, o tyle nie powinniśmy napotkać podobnych kłopotów na lotnisku w Berlinie. Zasadne wydaje się też poszukiwanie alternatywy dla gotowych ofert od polskich touroperatorów na rzecz przeglądu wycieczek dostępnych np. u zagranicznej konkurencji. Można też pokusić się o organizację wyjazdu na własną rękę, co znacznie ułatwiają popularne wyszukiwarki noclegów i połączeń lotniczych.

Bilans zysków i strat może przeważyć szalę, by odłożyć majówkę o 2-3 tygodnie. Czy warto? Oszczędność kilku tysięcy złotych w zestawieniu z utratą kilku dodatkowych dni urlopu – nad takim dylematem na pewno warto się pochylić.

– Wystarczy dokonać prostej analizy. Za najtańsze bilety na samolot (połączenie bez przesiadki) z Warszawy na Teneryfę, wylot w sobotę, 29 kwietnia, powrót w sobotę, 9 maja, dwie osoby zapłacą blisko 5,7 tys. zł. Tymczasem wystarczyłoby wyznaczyć wylot na sobotę, 19 maja, a powrót na sobotę, 26 maja, by dwie osoby wydały na bilety na tej samej trasie ledwie 2,5 tys. zł, czyli o ponad połowę mniej – wylicza ekspert Cinkciarz.pl.

27 kwi 2023 12:15|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

13 wrz 2023 12:00

Erasmus – co to jest i jak się dostać? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie studenckiej

8 wrz 2023 15:14

Gdzie na wakacje we wrześniu i październiku?

11 lip 2023 16:00

Wszystko, co warto wiedzieć o wypłatach gotówki z bankomatów za granicą

9 cze 2023 15:00

Jak zintegrować płatności w sklepie e-commerce?

23 maj 2023 8:40

Ile gotówki można przewieźć przez granicę?

17 kwi 2023 10:58

Jak zapłacić mandat drogowy z zagranicy?

Atrakcyjne kursy 27 walut