Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Tanie latanie – daleko za niewielkie pieniądze

25 lut 2020 13:26|Cinkciarz.pl

Wymarzona podróż na drugi koniec świata nie musi się wiązać z ogromnymi kosztami.

Samoloty na płycie lotniska

W dobie tanich linii lotniczych i aplikacji do rezerwowania niedrogich noclegów przy odrobinie samozaparcia można zaplanować ekscytującą wycieczkę, która nie pochłonie wszystkich naszych oszczędności.

Gdzie szukać i kiedy najlepiej polować na lotnicze okazje?

Lot do Londynu za 49 złotych, stówka za jedną ze stolic Skandynawii, 220 zł za podróż na Cypr, 900 złotych za wizytę w Nowym Jorku – to nie pobożne życzenia entuzjastów zwiedzania. To realne ceny, które można uzyskać, jeśli się wie, gdzie szukać i jak dokonywać rezerwacji.

Tanie latanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Dzięki dedykowanym narzędziom możemy na bieżąco otrzymywać powiadomienia o interesujących nas kierunkach i ofertach. W czym tkwi haczyk budżetowego podróżowania? Zazwyczaj musimy dostosować się do terminu i szybko podejmować decyzje, co w przypadku pracy na etacie może być utrudnione. Bardzo często wyjazd odbywa się też z dnia na dzień.

Przygotuj odpowiednie narzędzia

Wyszukiwarka lotów

By załapać się na atrakcyjną ofertę linii lotniczych lub wręcz błąd cenowy, nie trzeba całymi dniami śledzić dedykowanych temu serwisów i stron tematycznych. Wystarczy zestaw odpowiednio przygotowanych aplikacji.

Do najważniejszych można zaliczyć PushApp oraz Fly4Free. Obie aplikacje dostępne są na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Zestaw ten oferuje podstawowe narzędzia, dzięki którym możemy otrzymywać powiadomienia o atrakcyjnych promocjach i błędach cenowych. Możemy je też dostosować, by być informowanym wyłącznie o kierunkach, które interesują nas najbardziej.

Skąd w ogóle mamy wiedzieć, czy cena lotu na danej trasie jest w danym momencie atrakcyjna, a promocja rzeczywiście jest dobrą okazją do zakupu? W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać wszelkiego rodzaju porównywarki cen. Do najpopularniejszych należy między innymi Skyscanner, Kayak czy Google Flights (Loty Google). Ostatnie z wymienionych narzędzi pozwala nawet wyświetlić wykres historycznych cen na wybranej trasie. Dzięki temu łatwo sprawdzimy, czy okazja jest rzeczywiście opłacalna.

Google Flights świetnie nadaje się do wyszukiwania lotów długodystansowych. Na krótsze odcinki także się sprawdza, ale warto też sprawdzić alternatywy w postaci np. serwisu Azair.eu, który jest obszerną wyszukiwarką niskokosztowych linii lotniczych.

Poszukując lotniczych okazji, warto też zapisać się do newsletterów popularnych linii lotniczych. Bardzo często informują one o promocjach np. na nowo otwarte kierunki. Jeżeli nie chcemy, aby nasza główna skrzynka e-mailowa została zapełniona takimi treściami, warto założyć dodatkową, przeznaczoną wyłącznie do tego celu.

Kiedy najlepiej kupić bilet?

Egzotyczna plaża

Ceny biletów lotniczych kształtują się odmiennie od innych środków lokomocji. Przede wszystkim mogą się dynamicznie zmieniać w zależności od tego, jakie jest zainteresowanie daną trasą, ile osób przegląda oferty lub nawet to, jak często wyszukujemy dane połączenie w swojej przeglądarce.

Analiza wielu składowych wskazuje, że biletów lotniczych nie opłaca się kupować w niedzielę wieczorem. To właśnie wtedy wiele osób ma sporo czasu wolnego i przegląda oferty linii lotniczych. Firmy mogą to wykorzystywać, tymczasowo podnosząc ceny popularnych połączeń. Statystycznie największe szanse na znalezienie lotniczej okazji cenowej mamy we wtorki, środy oraz czwartki.

Bardzo duże znaczenie ma też pora roku. Szukając w środku sezonu taniego połączenia np. na jedną z wysp basenu Morza Śródziemnego, może się okazać, że takich ofert nie będzie. Wynika to z faktu, że w okresie wakacyjnym ruch na tych trasach jest wzmożony, a linie lotnicze nie mają problemu z wyprzedawaniem wszystkich miejsc w samolocie, nawet jeżeli nieco podniosą swoje ceny.

Zdecydowanie niższe ceny znajdziemy poza sezonem, w okresie jesieni lub zimy. W takim przypadku warto jednak brać pod uwagę, że w wielu miejscach (szczególnie w Europie) temperatura powietrza może nie być zbyt wysoka. Jednak na drugiej półkuli właśnie zaczyna się wiosna lub lato. Warto też omijać tak popularne terminy, jak święta. Także sylwestrowa wyprawa będzie nas kosztować nieco więcej niż zazwyczaj.

Na koszt lotu może też wpływać pora dnia. Nocne połączenia z reguły są nieco tańsze od tych wykonywanych w południe. Wynika to z prostego faktu – część ludzi nie lubi podróżować w godzinach snu.

Od czego jeszcze mogą zależeć ceny biletów lotniczych? Przewoźnicy mogą posługiwać się specjalnymi algorytmami, które analizują np. liczbę wyszukiwań danego połączenia w przeglądarce. Im częściej sprawdzamy ceny, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną one podniesione. Niekiedy mogą być wyższe nawet o połowę! Jak się przed tym ustrzec? Chcąc upolować dobrą okazję, warto wyczyścić dane przeglądarki lub nawet asekuracyjnie dokonać rezerwacji z urządzenia i połączenia internetowego, którego nie wykorzystywaliśmy wcześniej do wyszukania oferty.

Generalna zasada głosi także, że im bliżej wylotu, tym ceny biletów lotniczych są wyższe. Kupowanie na ostatnią chwilę nie zawsze jest zatem opłacalnym zabiegiem, chyba że połączenie nie cieszyło się wysokim zainteresowaniem i w samolocie pozostało sporo wolnych miejsc.

Chcąc zaoszczędzić, warto szukać połączeń nawet kilka miesięcy wcześniej. Możemy wtedy uzyskać niższą cenę, choć jednocześnie „zamrażamy” część naszych pieniędzy, płacąc za bilet z góry.

Uważaj na przesiadki

Pasażerowie w na lotnisku

Oferta wyszukana, cena wydaje się bardzo atrakcyjna – co dalej? Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić całe połączenie. Bardzo często niższe koszty wiążą się z koniecznością przesiadki na jednym lub nawet kilku lotniskach.

W takim przypadku należy sprawdzić, czy wystarczy nam czasu na dotarcie do drugiego samolotu. Pod uwagę trzeba wziąć ewentualne opóźnienia lotów. Absolutnym minimum potrzebnym do spokojnej zmiany samolotu powinny być 2 godziny.

Z przesiadkami wiąże się jeszcze jedna pułapka. Przed zakupem oferty życia koniecznie należy sprawdzić, czy przylot i odlot odbywa się z tego samego lotniska. W skrajnych przypadkach na dalszy lot będziemy musieli bowiem dotrzeć na lotnisko zlokalizowane np. po drugiej stronie miasta. Wtedy nawet kilka przesiadkowych godzin może być czasem bardzo napiętym.

Przeanalizuj dodatkowe opłaty

Kupując bilet lotniczy, szczególnie u tzw. taniego przewoźnika, duże znaczenie ma również rodzaj bagażu. Zazwyczaj w najniższej cenie na pokład możemy wnieść wyłącznie bagaż podręczny o bardzo ograniczonych wymiarach. Każdy dodatkowy centymetr lub kilogram może nas słono kosztować, dlatego warto już zawczasu przeanalizować ofertę linii lotniczej i dostosować do niej swoje plany.

Sytuacja może się skomplikować jeszcze bardziej, gdy do celu lecimy np. na pokładzie samolotów dwóch różnych przewoźników. W takim przypadku pod uwagę należy brać obostrzenia bagażowe tej linii, która ma bardziej rygorystyczne warunki.

Dodatkową opłatą objęte są nie tylko bagaże rejestrowane, przewożone w luku bagażowym, ale także wszelkie nietypowe przedmioty. Z ponadprogramowym wydatkiem muszą się liczyć osoby przewożące np. deskę surfingową czy narty. Dokładne informacje związane z transportem niewymiarowych przedmiotów dostępne są m.in. na stronach internetowych linii lotniczych.

Zarezerwuj tani nocleg

Ważną składową każdego wyjazdu, nawet tego weekendowego, jest nocleg. Przed zarezerwowaniem lotu warto sprawdzić, jak kształtują się ceny hoteli lub pensjonatów na miejscu. W skrajnych przypadkach może się bowiem okazać, że to, co zaoszczędziliśmy na tańszym locie, z nawiązką oddamy windującym ceny hotelarzom.

Do rezerwacji noclegów także warto posłużyć się porównywarkami cen, w których możemy ustalić wymagania i potrzebną infrastrukturę. Poszukiwania warto rozpocząć od takich serwisów jak Booking lub Airbnb, które działają praktycznie na całym świecie.

Organizując wycieczkę na własną rękę, nie można też zapominać o transporcie. Jedną z opcji jest wypożyczenie samochodu bezpośrednio na lotnisku. Takie rozwiązanie usprawnia poruszanie się po okolicy i sprzyja zwiedzaniu zabytków. Jeżeli natomiast planujemy weekendowy wypad do jednego z popularnych miast, zdecydowanie lepszą opcją będzie komunikacja miejska. Informacje na jej temat można znaleźć na licznych forach turystycznych.

Na tym przygotowania do wyjazdu się nie kończą. Koniecznie należy sprawdzić wszystkie potrzebne dokumenty. Podróżowanie na terenie Unii Europejskiej jest ułatwione – wystarczy dowód osobisty. Poza państwami wspólnoty wymagany będzie m.in. ważny paszport, a niekiedy także wiza turystyczna.

Na ostatnią chwilę nie warto również odkładać finansów. Już zawczasu warto przygotować pieniądze i wymienić je w portalu Cinkciarz.pl, oszczędzając na atrakcyjnych kursach walut i braku ukrytych opłat. Będzie to korzystniejsze niż wymiana na lotnisku lub bezpośrednio na miejscu. W popularnych wśród turystów miejscach notowania walut są zazwyczaj zdecydowanie wyższe.

25 lut 2020 13:26|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

30 gru 2022 12:13

Chorwacja przyjmuje euro. Szykują się zmiany

22 gru 2022 15:30

Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody podczas recesji

16 gru 2022 14:38

Platforma do sklepu internetowego. Jak wybrać najlepszą?

2 gru 2022 10:10

Systemy do automatyzacji księgowości w branży e-commerce

3 lis 2022 9:00

Czym jest indeks WIRON, który ma zastąpić WIBOR?

6 paź 2022 16:18

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Atrakcyjne kursy 27 walut