Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Jak i kiedy najlepiej przesyłać pieniądze z USA do Europy?

12 wrz 2022 8:25|Cinkciarz.pl

Pracujesz w Stanach Zjednoczonych i chcesz wysłać pieniądze do rodziny? A może mieszkasz tam na stałe i masz zamiar sprawić najbliższym niespodziankę, przesyłając dolary? Jak się do tego zabrać, by zapłacić jak najmniej? Kiedy najlepiej przesyłać pieniądze i na co jeszcze zwracać uwagę? Wyjaśniamy.

Jak i kiedy najlepiej przesyłać pieniądze z USA do Europy?

Tradycyjny przelew bankowy z USA do Europy

Pierwsze, co przychodzi na myśl osobom chcącym wysłać pieniądze z USA do Europy, to tradycyjny przelew bankowy. Można go przecież zlecić w dowolnym momencie w swoim banku lub po zalogowaniu do bankowości online, po prostu wpisując numer konta i dane odbiorcy.

Oczywiście wysłane środki finalnie dotrą do odbiorcy, ale taki sposób przesyłania pieniędzy może być obarczony wieloma zmiennymi. Przede wszystkim nie wiadomo dokładnie, ile taki przelew będzie trwać, a czas realizacji jest zależny od banków. Zazwyczaj wynosi od 3 do nawet 14 dni. Jeżeli więc zależy nam na czasie, nie będzie to najlepszy wybór, chyba że zdecydujemy się na przelew ekspresowy. Trzeba jednak za niego dużo zapłacić – niejednokrotnie nawet kilka razy więcej.

Inną kwestią są opłaty. Przelewy bankowe z USA do Europy są realizowane za pomocą systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci telekomunikacyjnej, do której należą największe banki na świecie.

Zlecając przelew SWIFT, możemy nie wiedzieć, ile dokładnie będzie on kosztować. Zależy to bowiem od wielu czynników, takich jak:

  • opłaty banku, z którego zlecasz przelew, banku końcowego, a nawet banków pośredniczących w transakcji,
  • prowizji za przewalutowanie,
  • kursu wymiany walut (niekiedy może on być nawet kilkadziesiąt groszy mniej korzystny od kursu rynkowego czy oferowanego przez kantory online).

W skrajnych przypadkach koszt przelewu SWIFT może wynieść ponad 10 proc. wartości całej transakcji. Osobną kwestią jest przewalutowanie po niekorzystnym kursie. Jeżeli przykładowo kurs USD/PLN jest w banku o 20 groszy niższy od rynkowego, to wysyłając 1000 dolarów, tracimy nawet 200 zł. Można tego uniknąć, wybierając inny sposób przesłania pieniędzy.

Przekazy pieniężne z USA – tradycyjne i online

Popularnym, choć niekoniecznie najtańszym, sposobem przesłania pieniędzy z USA do Europy są też przekazy pieniężne. Ich zlecenie jest proste i często ogranicza się do zalogowania na stronie internetowej usługodawcy i wprowadzeniu danych odbiorcy lub udania się do stacjonarnej placówki.

Osoba otrzymująca pieniądze może je natomiast odebrać w jednym z wybranych punktów, po okazaniu wcześniej wygenerowanych dokumentów. Taki sposób jest szczególnie wygodny, gdy wysyłamy pieniądze starszym osobom, które niekoniecznie chcą korzystać z bankowości internetowej.

Ma on też jednak swoje wady. Choć realizacja jest sprawna, wysokie prowizje, sięgające nawet kilku procent przesyłanej kwoty, mogą zniechęcać osoby, którym zależy na optymalizacji kosztów. Inną sprawą są kursy walut, które podobnie jak w przypadku przelewu bankowego, niekoniecznie muszą być korzystne.

Najbardziej tradycyjnym sposobem przesłania pieniędzy jest zlecenie przekazu w placówce pocztowej. W takim przypadku środki odbiera się na poczcie, co jest wygodne szczególnie w przypadku osób starszych lub odbiorców, którzy nie korzystają z konta bankowego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak okres oczekiwania. Jest on bowiem zbliżony do czasu przesłania zwykłego listu. Urząd pocztowy może też naliczyć dodatkowe opłaty, wynikające np. z przewalutowania kwoty.

Przekazy pieniężne z USA – tradycyjne i online

Jak najlepiej wysłać pieniądze z USA do Europy – szybki i wygodny przelew online

Zdecydowanie wygodniejszą metodą jest skorzystanie z przelewów międzynarodowych online, świadczonych m.in. przez portal Cinkciarz.pl. Dzięki temu bez wychodzenia z domu możemy zlecić przekaz środków, które już po chwili mogą się znaleźć na koncie bankowym odbiorcy.

Przewagą takiego rozwiązania jest nie tylko szybki czas realizacji, ale także pełna transparentność opłat. Już podczas zlecania przelewu prezentowane są wszystkie prowizje, jakie poniesiemy. Z góry wiemy, ile zapłacimy za usługę i jaka kwota trafi na konto odbiorcy.

Korzystając z oferty fintechu Cinkciarz.pl oszczędzamy także na kursach walut. Są one o wiele bardziej atrakcyjne niż w przypadku tradycyjnych przelewów bankowych czy zwykłych przekazów pieniężnych. W skrajnych przypadkach przy kwotach rzędu 1000 USD oszczędność może sięgać kilkudziesięciu czy nawet kilkuset złotych. Co więcej, kurs jednej z 28 dostępnych walut jest prezentowany już na etapie zlecania transakcji.

Dodatkowym ułatwieniem jest dostępność wygodnych metod płatności. Przelew możemy szybko opłacić za pomocą karty płatniczej lub z wykorzystaniem Online Banking od Trustly. Wybierając tę ostatnią, w ramach promocji trwającej do 10.10.2022 r. przelew zlecimy za darmo, bez dodatkowych opłat.

Kiedy najlepiej wysyłać pieniądze z USA do Europy?

Nie ma lepszych i gorszych momentów na przesłanie pieniędzy z USA do Europy. Jeśli zlecamy przelew z przewalutowaniem, warto jednak sprawdzić aktualne kursy walut i wiedzieć, od czego one zależą.

Na notowania ma wpływ wiele czynników. Zaliczamy do nich m.in. inflację, komunikaty banków centralnych, ceny surowców energetycznych, bilans handlowy, oczekiwania ekspertów i wiele innych. Mając jednak świadomość, w jaki sposób kształtują się notowania na rynku walut, możemy spróbować przewidzieć ich zmiany, co pozwala ograniczyć ewentualne straty wynikające z wymianą w złym okresie.

Ze zmiany kursów w kilku minionych latach wynika, że najkorzystniejszy dla wymieniających z reguły bywa drugi kwartał, ale... rynek walutowy jest jednak na tyle wrażliwy na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne, że z zaobserwowanej reguły nie warto czynić narzędzia do osiągnięcia zysku, lecz przede wszystkim do ograniczenia ryzyka strat.

Wcześniejsze planowanie zakupu walut pozwala czasem zaoszczędzić sporo pieniędzy. Polowanie na dołki, czyli czekanie na najlepszy możliwy kurs, jest jednak bardzo trudną sztuką i rzadko kiedy kończy się sukcesem. Bezpieczniejszym podejściem jest natomiast systematyczne kupowanie walut. To pozwoli nam skorzystać z sezonowości na rynku walutowym, a w razie pomyłki uśrednimy koszty i ograniczymy ryzyko przepłacenia.

Reguły te można bardzo łatwo przełożyć na przesyłanie pieniędzy z USA do Europy. Jeżeli to możliwe, warto postawić na kilka regularnych przelewów, które uśrednią koszty związane z wymianą walut i pozwolą nieco zniwelować wpływ okresowego zjawiska niekorzystnych kursów walut.

12 wrz 2022 8:25|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

30 gru 2022 12:13

Chorwacja przyjmuje euro. Szykują się zmiany

22 gru 2022 15:30

Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody podczas recesji

16 gru 2022 14:38

Platforma do sklepu internetowego. Jak wybrać najlepszą?

2 gru 2022 10:10

Systemy do automatyzacji księgowości w branży e-commerce

3 lis 2022 9:00

Czym jest indeks WIRON, który ma zastąpić WIBOR?

6 paź 2022 16:18

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Atrakcyjne kursy 27 walut