Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jak oszczędzać na zakupach w zagranicznych sklepach internetowych?

28 mar 2023 12:00|Cinkciarz.pl

W dobie powszechnego dostępu do internetu i szybko rozwijającego się cross-border e-commerce coraz częściej decydujemy się na zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Kuszą nas nie tylko promocyjne ceny, ale także unikalne produkty niedostępne w kraju. Jak jednak płacić w obcych walutach, aby nie stracić? Pokazujemy sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet 9,5 proc. kwoty transakcji – opłacanie zamówień kartą wielowalutową.

Jak oszczędzać na zakupach w zagranicznych sklepach internetowych?

Nie daj się nabrać na cenę w złotych

Kupując w zagranicznych sklepach, bardzo często spotykamy się z cenami prezentowanymi w polskich złotych. To z pozoru wygodne rozwiązanie – od razu wiemy, ile zapłacimy i nie musimy martwić się przewalutowaniem.

W rzeczywistości sklepy przyjmują jednak płatności np. w dolarach, a kupującym pokazują kwotę już z doliczonymi opłatami za przewalutowanie. Ze względu na niekorzystny kurs z często wysoką marżą, finalna cena będzie atrakcyjna wyłącznie z punktu widzenia sprzedawcy.

Okazuje się bowiem, że jeśli na platformie sklepowej zmienimy wyświetlaną walutę np. na dolary amerykańskie, a następnie zapłacimy kartą wielowalutową właśnie w tej walucie, finalny koszt transakcji będzie niższy. W niektórych przypadkach oszczędności mogą wynosić nawet kilka procent.

Płatność zwykłą kartą płatniczą w obcej walucie – czy to się opłaca?

Dziś już niemal każdy trzyma w swoim portfelu kartę, którą może płacić w obcej walucie. Mowa np. o zwykłych kartach debetowych rozliczanych w PLN. W zagranicznym sklepie podczas finalizowania zamówienia wystarczy wpisać jej numery, by opłacić transakcję. Po wejściu w historię konta zobaczymy, że bank pobrał należność w polskich złotych, mimo że kupowany produkt miał cenę w dolarach.

Czy to oznacza, że taki sposób płatności jest opłacalny? Niekoniecznie. Banki podczas transakcji rozliczanych w obcych walutach stosują własny kurs wymiany, który może znacząco odbiegać od notowań oferowanych np. przez kantory internetowe. Mogą też naliczać dodatkowe opłaty i prowizje związane z przewalutowaniem.

Choć taki sposób płacenia jest wygodny, finalnie może wygenerować dodatkowe koszty. A tych można w łatwy sposób uniknąć.

Jak oszczędzać nawet 9,5 proc. na zakupach w zagranicznych sklepach?

Jak oszczędzać nawet 9,5 proc. na zakupach w zagranicznych sklepach?

Tym sposobem jest korzystanie z karty wielowalutowej Cinkciarz.pl, która umożliwia płatności w ponad 160 walutach rozliczanych po atrakcyjnych kursach. Dzięki niej unikniemy też dodatkowych prowizji za przewalutowanie. Warunkiem jest jednak płatność w domyślnej walucie sklepu (najczęściej jest to dolar lub euro).

Ile można w ten sposób zaoszczędzić? Całkiem sporo. Załóżmy, że chcemy kupić spodnie za 36,99 euro w zagranicznym portalu aukcyjnym. Płacąc kartą debetową wydaną do konta prowadzonego w PLN, oferowaną przez jeden z wiodących banków w Polsce, zapłacilibyśmy 186,65 zł. Posługując się kartą wielowalutową Cinkciarz.pl, finalna kwota wyniosłaby 174,20 zł, a więc o 7,15 proc. mniej*.

Oszczędności mogą być jeszcze większe w przypadku mniej popularnych walut. Posługując się kartą wydaną do konta prowadzonego w PLN, w norweskim sklepie internetowym z elektroniką za router kosztujący 499 NOK finalnie zapłacilibyśmy 234,89 zł. Zakup wyniósłby znacznie mniej, bo zaledwie 214,52 zł, gdyby skorzystać z karty wielowalutowej Cinkciarz.pl. W tym przypadku różnica sięga aż 9,50 proc.

Korzystając regularnie z rozwiązania od polskiego fintechu, niejako sami organizujemy sobie promocje. Przy średnim zagranicznym koszyku zakupowym Polaków o wartości 379 euro (raport “Polacy na zakupach, 5 filarów nowoczesnego handlu”), oszczędności wynikające z płacenia kartą wielowalutową Cinkciarz.pl mogą wynieść ponad 166 zł rocznie.

Przykładowe oszczędności podsumowujemy w tabeli:

Analiza własna Cinkciarz.pl.

Źródło: Analiza własna Cinkciarz.pl. Kursy z dnia 3.02.2023*

Co potrafi karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa Cinkciarz.pl umożliwia łatwe płatności w ponad 160 walutach po korzystnych kursach. Można nią opłacać transakcje w internecie, ale także w sklepach stacjonarnych, np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Karta dostępna jest w dwóch wersjach – fizycznej, którą można nosić w portfelu oraz wirtualnej, dostępnej w portalu internetowym i aplikacji. Każdą z nich można przypisać do Google Pay, Apple Pay Garmin Pay lub Fitbit Pay i płacić zbliżeniowo telefonem, zegarkiem bądź opaską sportową.

Płatności w obcych walutach nie są obarczone dodatkowymi opłatami i prowizjami. Podczas transakcji karta automatycznie rozpoznaje walutę i pobiera środki z odpowiedniego salda lub dokonuje przewalutowania po atrakcyjnym kursie Cinkciarz.pl.

Użytkownik w ramach konta zyskuje też dostęp do 20 darmowych kont walutowych. Zgromadzonymi środkami może zarządzać w intuicyjnej aplikacji mobilnej, w dowolnym momencie wymieniając waluty czy przesuwając pieniądze z subkont walutowych na kartę.

* Analizowane kursy walut i opłaty za przewalutowanie pochodzą z dnia 3.02.2023 r. i zostały pobrane z dostępnych na stronach internetowych kalkulatorów dla transakcji transgranicznych dwóch wiodących banków w Polsce. W zestawieniu z oferowanymi przez te banki kartami (karta debetowa Visa Zbliżeniowa i karta debetowa Mastercard), transakcje realizowane kartą wielowalutową oferowaną w portalu Cinkciarz.pl wypadają korzystniej. W artykule i w tabeli zaprezentowano wyniki tego z analizowanych banków, który oferował mniej korzystne przewalutowanie. Koszt przewalutowania dla Cinkciarz.pl pochodzi z kalkulatora walutowego dostępnego w tym portalu.

28 mar 2023 12:00|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

13 maj 2024 8:15

Zarobki w Niemczech. Ile wynosi średnia krajowa u naszych zachodnich sąsiadów?

11 kwi 2024 16:02

Jak założyć konto bankowe w Australii – poradnik krok po kroku

5 kwi 2024 8:00

Jakie są ceny w Dubaju i jak płacić w ZEA? Czy warto jechać tam w trakcie ramadanu?

26 mar 2024 15:20

Zarobki w Szwajcarii w 2024 r. Na jaką wypłatę możemy liczyć?

20 mar 2024 14:55

Biznes bez granic. Jak korzystnie wymieniać waluty w swojej firmie?

15 mar 2024 8:45

Dzień św. Patryka najlepiej spędzić w Irlandii. Co warto wiedzieć przed podróżą do Irlandii - przegląd cen i atrakcji

Atrakcyjne kursy 27 walut