Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Korzyści wcześniejszej spłaty pożyczki

21 maj 2019 13:20|Cinkciarz.pl

Zaciągając pożyczkę online deklarujemy, w jakim terminie chcemy ją spłacić. Jeżeli jednak pozwalają nam na to fundusze, możemy to zrobić wcześniej. Czy będzie to dla nas opłacalne? Z jakimi kosztami musimy się ewentualnie liczyć?

Każda umowa o udzielenie pożyczki zawierana jest na konkretny termin, który ustalamy już na etapie złożenia wniosku o udzielenie pożyczki. Czas, na jaki udzielana jest pożyczka, to jeden z elementów warunkujących jej finalny koszt. W przypadku szybkich pożyczek online zazwyczaj wynosi on kilkadziesiąt dni. Pieniądze możemy w ten sposób pożyczyć np. na 14 lub 30 dni.

Tyle czasu mamy na uregulowanie wszystkich zaległości względem pożyczkodawcy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pieniądze zwrócić wcześniej.

Spłata pożyczki przed terminem zazwyczaj nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Wręcz przeciwnie – może zmniejszyć ostatecznie poniesiony koszt. Takie rozwiązanie ma zatem wiele korzyści.

Wcześniejsza spłata pożyczki to mniejsze opłaty

Opłaty związane z zaciągnięciem pożyczki obliczane i akceptowane są podczas składania wniosku o udzielenie pożyczki i obejmują cały okres trwania pożyczki. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę, pożyczkodawca powinien zwrócić nam część poniesionych kosztów. W przypadku przedterminowej, całkowitej spłaty pożyczki jej koszt ulega obniżeniu o część dotyczącą okresu, o który skrócono czas obowiązywania zawartej z pożyczkodawcą umowy.

Finalny koszt pożyczki online powinien być zatem niższy, choć należy pamiętać, że opłata przygotowawcza czy prowizja może nie zostać nam zwrócona, gdyż jest pobierana przez pożyczkodawców z tytułu czynności zawarcia umowy i udzielenia pożyczki.

Zwrot reszty kosztów może się odbyć na dwa sposoby a pożyczkodawcy stosują różne podejścia. W pierwszym przypadku spłacamy całą pożyczkę, a następnie pożyczkodawca oddaje nam część należności. W drugim od razu wyliczana jest finalna kwota spłaty, pomniejszona o część opłat.

Po podjęciu decyzji o przedterminowej spłacie warto sprawdzić warunki umowne lub po prostu skontaktować się z biurem obsługi klienta firmy pożyczkowej, w której pożyczyliśmy pieniądze. Pozwoli nam to ustalić wszystkie szczegóły związane z wcześniejszą spłatą. Dowiemy się również, ile zaoszczędzimy, oddając pieniądze przed terminem.

Kolejną zaletą wcześniejszej spłaty pożyczki jest także pewność, że pieniądze zostaną zwrócone na czas. Zostawiając wszystko na ostatnią chwilę możemy doprowadzić do sytuacji, w której środki zostaną zaksięgowane z opóźnieniem, a my poniesiemy dodatkowe opłaty. Można tego uniknąć, zwracając pieniądze wcześniej.

Decydując się na spłatę pożyczki przed terminem przyczyniamy się także do zwiększenia wiarygodności kredytowej. Budujemy rzetelny wizerunek klienta, dzięki czemu pożyczkodawca może nam udzielić kolejnej pożyczki w wyższej kwocie i na lepszych warunkach.

Czy spłata pożyczki przed terminem ma jakieś wady?

Wcześniejsza spłata pożyczki to dobry sposób na pozbycie się zobowiązań. Przed uregulowaniem długu warto się jednak zastanowić, czy pieniądze te nie będą nam w najbliższym czasie potrzebne.

Jeżeli szacujemy, że przed finalnym terminem uregulowania pożyczki w naszym budżecie mogą pojawić się dodatkowe wydatki, być może warto wstrzymać się z wcześniejszą spłatą. Nie powinna ona bowiem pozbawiać nas tzw. poduszki finansowej, czyli zabezpieczenia finansowego przed nieplanowanymi wydatkami.

21 maj 2019 13:20|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

13 maj 2024 8:15

Zarobki w Niemczech. Ile wynosi średnia krajowa u naszych zachodnich sąsiadów?

11 kwi 2024 16:02

Jak założyć konto bankowe w Australii – poradnik krok po kroku

5 kwi 2024 8:00

Jakie są ceny w Dubaju i jak płacić w ZEA? Czy warto jechać tam w trakcie ramadanu?

26 mar 2024 15:20

Zarobki w Szwajcarii w 2024 r. Na jaką wypłatę możemy liczyć?

20 mar 2024 14:55

Biznes bez granic. Jak korzystnie wymieniać waluty w swojej firmie?

15 mar 2024 8:45

Dzień św. Patryka najlepiej spędzić w Irlandii. Co warto wiedzieć przed podróżą do Irlandii - przegląd cen i atrakcji

Atrakcyjne kursy 27 walut