Chcesz wysłać pieniądze za granicę, np. z USA do Polski, ale nie wiesz, który sposób będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Jakie są wady i zalety przekazów pocztowych? Czym różnią się od coraz popularniejszych przelewów online? Sprawdź, jak najkorzystniej przesłać środki na zagraniczne konto.
Przelewy krajowe to dla wielu z nas chleb powszedni. Realizujemy je niemal codziennie i jesteśmy przyzwyczajeni, że już nawet po kilku minutach, a najdalej na drugi dzień, trafiają do odbiorcy. Z przesyłaniem pieniędzy za granicę nie jest już tak prosto, szczególnie jeśli dochodzi kwestia przewalutowania, np. na dolary.
W takiej sytuacji zlecenie zwykłego przelewu bankowego będzie niekorzystne. Wysokie prowizje, możliwość występowania dodatkowych opłat, nieatrakcyjne kursy walut i długi czas realizacji sprawiają, że rozważniej poszukać innego sposobu na przesłanie pieniędzy.
Co więc zrobić, gdy chcemy przesłać pieniądze np. ze Stanów Zjednoczonych do Polski lub innego europejskiego kraju? W takiej sytuacji w grę wchodzi przewalutowanie dolarów na złote lub np. euro. Jak zlecić transfer, by był on opłacalny? Do wyboru mamy przede wszystkim dwie możliwości: tradycyjne przekazy pieniężne oraz wygodny przelew online.
Zagraniczne przekazy pocztowe – wady i zalety
Najbardziej tradycyjnym sposobem są przekazy pocztowe, zwane często także przekazami pieniężnymi. Aby przesłać środki w ten sposób, należy odwiedzić placówkę pocztową i zlecić transfer środków.
Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wysłania pieniędzy do konkretnej osoby, podając jej adres zamieszkania w innym kraju. Nie musi więc posiadać konta w banku ani profilu w innej instytucji. To szczególnie wygodne, jeżeli chcemy wysłać pieniądze do osoby starszej.
Zlecając przekaz pocztowy, musimy liczyć się jednak z długim czasem realizacji, trwającym zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu dni. Do tego dochodzi opłata za usługę, która często oprócz ustalonej kwoty, stanowi też procent przesyłanej kwoty. Ostatecznie pod uwagę należy również wziąć mniej korzystne kursy walut, czyli kolejny sposób zarobku usługodawcy. Finalnie, zlecający przekaz może więc nawet nie wiedzieć, ile pieniędzy trafi do odbiorcy.
Nowocześniejszą formę przekazów pieniężnych świadczą platformy internetowe. Działają na podobnej zasadzie, ale transfer można zlecić bez wychodzenia z domu, co dla przesyłającego jest dodatkowym udogodnieniem.
W takim przypadku odbiór pieniędzy odbywa się zazwyczaj stacjonarnie – na poczcie lub w wybranym punkcie usługowym. Odbiorca musi jedynie okazać wcześniej otrzymane potwierdzenie, by odebrać gotówkę.
Szybkie przelewy online – wady i zalety
Innym sposobem na przesłanie pieniędzy za granicę jest skorzystanie z usługi szybkich przelewów online. W takim przypadku nie trzeba wychodzić z domu, by wysłać pieniądze. Wystarczy zalogować się w jednym z serwisów online, który świadczy takie usługi – np. fintechu Cinkciarz.pl.
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest pełna transparentność. Zlecający przelew online od razu wie, ile za niego zapłaci, jaki będzie kurs przewalutowania i ile ostatecznie pieniędzy w lokalnej walucie trafi do odbiorcy.
Znacznie szybsza jest również realizacja takiej transakcji. Środki mogą dotrzeć na rachunek bankowy odbiorcy nawet w kilka minut. Jest to więc opcja dla osób, którym zależy na czasie i chcą szybko przesłać pieniądze np. z USA do Polski.
Przesyłając pieniądze za granicę szybkim przelew online, można także sporo zaoszczędzić. Opłaty za transakcję są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnego przekazu pocztowego. Niekiedy można też trafić na atrakcyjną promocję – np. do 10.10.2022 r. zlecając przelew online z USA do Europy na Conotoxia.com, wystarczy opłacić go metodą Online Banking od Trustly, by wysłać go za darmo, bez żadnych opłat.
Jakie są wady zagranicznych przelewów online? Mnogość dostępnych w internecie platform oferujących takie usługi sprawia, że powstają obawy, komu powierzyć swoje pieniądze. Wysyłając środki w ten sposób, należy pamiętać, by korzystać z renomowanych firm, cieszących się dobrymi opiniami. Warto też sprawdzić, czy platforma podlega nadzorowi lokalnego regulatora.