Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

6 paź 2022 16:18|Cinkciarz.pl

RegTech to technologie regulacyjne działające jako oprogramowanie lub aplikacje. Pomagają one firmom i instytucjom z branży finansowej respektować przepisy i wymogi regulacyjne. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą także ograniczać wydatki, które zostałyby poniesione na ten cel, oraz chronić się przed oszustwami i nadużyciami.

Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?

W dziedzinie finansów, gdzie usługi klientom biznesowym i indywidualnym świadczą banki i fintechy, narzędzia RegTech są na co dzień wykorzystywane do monitorowania transakcji. W czasie rzeczywistym mogą one wykrywać zabiegi przestępców, związane np. z tzw. praniem brudnych pieniędzy. Technologia identyfikuje bowiem każdą nienormatywną wartość.

Oszczędzają czas i pieniądze. Ograniczają ryzyko

W praktyce usługi RegTech świadczą wyspecjalizowane firmy wykorzystujące technologię do monitorowania i raportowania prawidłowego przebiegu transakcji czy też innych procesów. Współpracują one z przedstawicielami finansowego nadzoru i innymi organami regulacyjnymi, przekazując im elektronicznie dane i sygnały o każdej niepokojącej sytuacji. Wymienione instytucje analizują, czy dochodzi do próby przestępstwa, np. w sferze płatności cyfrowych. W razie jej stwierdzenia podejmuje interwencję.

– Firmy RegTech pomagają bankom i fintechom oszczędzać czas i pieniądze, jednocześnie ograniczając ryzyko kradzieży czy też wprowadzenia do obiegu środków pochodzących z działalności przestępczej. Bez wsparcia technologii regulacyjnych i wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm prześwietlanie transakcji zlecanych przez klientów w bankach i fintechach okazałoby się przede wszystkim czasochłonne, lecz także żmudne i kosztowne – wylicza Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Przedstawiciele branży RegTech mogą także w inny sposób pomagać wszystkim tym, którzy świadczą usługi w sieci. Wskazują bowiem potencjalne obszary ryzyka. Tworzą też spersonalizowane narzędzia analityczne potrzebne do przestrzegania przepisów krajowych organów regulacyjnych czy też np. wytycznych Unii Europejskiej.

– Bez technologicznego wsparcia byłoby to zarówno trudniejsze, jak i obarczone większym ryzykiem, wynikającym z tzw. czynników ludzkich. RegTech chroni banki i fintechy nie tylko przed tym, by nie padły ofiarą oszustów, ale też przed ew. karami finansowymi za nieprzestrzeganie prawnych wymogów oraz trudną do oszacowania utratą dobrej reputacji – dodaje Robert Błaszczyk.

Są szybkie, niezależne i korzystają z najnowszych rozwiązań

Technologie regulacyjne oraz firmy wyspecjalizowane w ich obsłudze i wdrażaniu okazują się przydatne w analizie ogromnych baz danych, które z pozoru mogą nie być ze sobą powiązane. Następnie mogą generować wielopłaszczyznowe raporty, które przydają się do optymalizowania biznesowej działalności. RegTech charakteryzuje szybkość, wydajność, bezpieczeństwo i automatyzacja procesów. Oprogramowanie i aplikacje zwykle działają nieomylnie i niezawodnie. Co istotne, firmy świadczące usługi regulacyjne cechuje niezależność od instytucji i organów nadzoru. Przyjmują i realizują one zlecenia z troską o poufność powierzonych danych i interes swoich klientów. Poprzez współpracę biznesu i RegTech ogranicza się pole do nadużyć, przestępstw popełnianych w sieci oraz nieświadomego łamania czy też obchodzenia przepisów.

– Branża ma za sobą wprawdzie krótką, ledwie kilkunastoletnią historię, ale przed sobą prawdopodobnie znaczny potencjał i perspektywy rozwoju. Rośnie ona wraz z coraz bardziej powszechną cyfryzacją usług (m.in. finansowych), popularnością transakcji online i zwiększającą się konkurencją na tym rynku. Jednocześnie RegTech potrafi na bieżąco dostosowywać regulacje i ramy prawne dla podmiotów oferujących np. internetowe przekazy pieniężne, wymianę walut, płatności, rachunki, rozliczanie kart płatniczych itp. Dzieje się tak dzięki temu, że bazuje na nowych technologiach informatycznych, chmurze, sztucznej inteligencji czy też blockchain: zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych, na której opierają się kryptowaluty – wyjaśnia dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Proponują gotowe rozwiązania i systemy integracyjne

Proponują gotowe rozwiązania i systemy integracyjne

Firmy RegTech odpowiadają na potrzeby podmiotów zobowiązanych do wdrożenia standardów i norm w zakresie zapobiegania przestępczości. Banki i fintechy dotykają problemy spowodowane brakiem odpowiednich systemów oraz kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i zapobiegania nadużyciom finansowym. W wyniku inspekcji regulatorów wiele instytucji otrzymało kary finansowe oraz nakaz natychmiastowego naprawienia mechanizmów AML, co może się wiązać z uszczerbkiem wizerunku i ogromnymi kosztami działań naprawczych.

„Wdrożenie naszego rozwiązania jest odpowiedzią na zwiększające się wymogi regulacyjne. Jeśli pracujesz w Compliance, AML, zarządzasz ryzykiem, przeciwdziałasz nadużyciom finansowym lub jesteś członkiem zarządu odpowiedzialnym za te obszary – nasze rozwiązanie jest dla Ciebie. To produkt, który pomoże Ci osiągnąć i zachować w firmie zgodność z obowiązującymi przepisami prawa” – profiluje swoją ofertę jedna z firm specjalizujących się w dziedzinie RegTech: BigScreen Defense Sp. z o.o. (spółka z grupy Conotoxia Holding, do której należy m.in. Cinkciarz.pl).

Nawiązanie współpracy banku lub fintechu ze specjalistami od technologii regulacyjnych zaczyna się od nawiązania kontaktu. Po ew. uzgodnieniu warunków współpracy dochodzi do testów, a następnie integracji systemów operacyjnych klienta z oprogramowaniem czy też aplikacją RegTech. Najlepsze firmy z tej branży zwykle proponują także szkolenie z ich obsługi. Dzięki czemu mogą w pełni korzystać z m.in.:

  • systemu maszynowego uczenia się wykrywania oszustw,
  • weryfikacji list sankcyjnych,
  • weryfikacji list PEP (Politically Exposed Persons – status PEP mają osoby, które zajmują eksponowane stanowiska polityczne albo pełnią znaczące funkcje publiczne),
  • badań wiarygodności mediów,
  • zautomatyzowanej oceny ryzyka,
  • monitoringu transakcji.
6 paź 2022 16:18|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

13 wrz 2023 12:00

Erasmus – co to jest i jak się dostać? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie studenckiej

8 wrz 2023 15:14

Gdzie na wakacje we wrześniu i październiku?

11 lip 2023 16:00

Wszystko, co warto wiedzieć o wypłatach gotówki z bankomatów za granicą

9 cze 2023 15:00

Jak zintegrować płatności w sklepie e-commerce?

23 maj 2023 8:40

Ile gotówki można przewieźć przez granicę?

27 kwi 2023 12:15

Majówka za granicą. Karta czy gotówka?

Atrakcyjne kursy 27 walut