Jak płacić kartą przez internet?

23.06.2020 07:30|Cinkciarz.pl

Karta płatnicza to jeden z wygodniejszych sposobów płatności w internecie. Jest szybki, intuicyjny i wbrew pozorom – bezpieczny. Mimo wszystko z metody tej korzysta stosunkowo niewielu użytkowników, którzy regularnie robią zakupy w sieci. Jak płacić kartą przez internet? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Płatność kartą w internecie

Jak wynika z raportu „Płatności cyfrowe 2019” przygotowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, 21% osób kupujących online decyduje się na płatność kartą przy składaniu zamówienia.

Internauci zdecydowanie częściej wybierają szybkie przelewy i przelewy tradycyjne, które wymagają od nich przepisania numeru rachunku. Dużo osób decyduje się też na płatność gotówką przy odbiorze osobistym, płatność kartą u kuriera czy wysyłkę za pobraniem.

Część z tych metod jest mniej wygodna niż płatność kartą przy składaniu zamówienia. Dlaczego zatem internauci je wybierają? Jednym z argumentów może być złudne przeświadczenie, że płacenie kartą w internecie jest skomplikowane i mało intuicyjne.

Jaka karta do płacenia przez internet?

Część osób uważa, że do płatności w internecie potrzebne są specjalne karty, np. powtarzany jest mit z „wypukłymi literkami”. Tymczasem w sieci można zapłacić tymi samymi „plastikami”, z których korzystamy w sklepach stacjonarnych.

Z uiszczeniem opłaty za internetowe zakupy doskonale poradzi sobie „zwykła” karta płatnicza, czyli popularna karta debetowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z karty kredytowej czy prepaid, zwanej też przedpłaconą. Tę ostatnią przed zakupami należy jednak zasilić odpowiednią kwotą.

Ostatnią kategorią są zyskujące w ostatnim czasie na popularności karty wirtualne. To rodzaj karty, która nie ma fizycznej formy i występuje np. wyłącznie w aplikacji mobilnej. Jest ona dedykowana właśnie płatnościom internetowym. Szerzej na temat kart wirtualnych pisaliśmy w osobnym wpisie na naszym blogu.

Czy sama karta wystarczy, by zapłacić nią w sklepie internetowym? W większości przypadków tak. Niekiedy jednak funkcja płacenia online może być domyślnie zablokowana przez nasz bank. W takim przypadku należy się skontaktować z obsługą klienta i poprosić o włączenie płatności internetowych. Część banków umożliwia aktywację tej funkcji bezpośrednio w aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem bankowości internetowej.

Płatności kartą przez internet krok po kroku

Płacenie kartą przez internet nie jest skomplikowaną czynnością i odbywa się w podobny sposób jak w przypadku innych internetowych metod płatności. Na etapie finalizacji zamówienia w sklepie online należy wskazać, że chcemy zapłacić kartą.

W kolejnym etapie zostaniemy poproszeni o podanie danych naszej karty płatniczej. Jest to przede wszystkim 16-cyfrowy numer, znajdujący się zazwyczaj na awersie karty. Kolejną kwestią, bez której płatność nie może zostać zrealizowana, jest data ważności karty płatniczej. Tę także powinniśmy znaleźć na przedniej stronie karty.

W celu autoryzacji płatności musimy także wprowadzić kod zabezpieczający CVC2/CVV2. Są to trzy cyfry, znajdujące się zazwyczaj na rewersie karty płatniczej. Sklep może nas ponadto poprosić o wprowadzenie imienia i nazwiska właściciela karty.

Po zweryfikowaniu wszystkich danych i sprawdzeniu ich poprawności, do banku wpłynie zapytanie o wystarczającą ilość środków na koncie. Odpowiednia kwota zostanie zablokowana na poczet płatności. Technicznie jednak płatność nie została jeszcze zaksięgowana. Stanie się to dopiero w momencie, gdy do banku wpłynie jej rozliczenie. Warto jednak nadmienić, że zablokowanie środków jest dla sklepu wystarczającym argumentem, by rozpocząć realizację zamówienia.

Jeżeli często robimy zakupy w tym samym sklepie internetowym, dla wygody możemy zapisać dane swojej karty płatniczej, jeżeli platforma udostępnia taką funkcję. Dzięki temu podczas kolejnych płatności nie będziemy musieli na nowo wprowadzać wszystkich danych naszej karty. Zamiast tego wystarczy wpisanie numeru zabezpieczającego.

Płatność kartą w internecie

Czy płacenie kartą w internecie jest bezpieczne?

Płatności kartą w internecie są bezpiecznie pod warunkiem, że przestrzegamy kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przed wprowadzeniem danych swojej karty należy upewnić się, że strona, z której korzystamy, jest zaufana.

W tym celu należy zweryfikować, czy dane są przesyłane za pośrednictwem szyfrowanego protokołu. Jak to zrobić? W przeglądarce internetowej przy adresie witryny powinna widnieć ikona zamkniętej kłódki. Oznacza to, że połączenie jest bezpieczne.

Warto też sprawdzić, czy na pewno znajdujemy się na stronie internetowej, na której chcieliśmy zrobić zakupy. W tym celu weryfikujemy adres witryny i sprawdzamy, czy nie zrobiliśmy żadnej literówki.

Płatności w internecie za pomocą karty płatniczej można ponadto zabezpieczyć mechanizmem 3D Secure, który wymaga potwierdzenia transakcji za pomocą kodu wysyłanego na nasz numer telefonu. W ten sposób zabezpieczamy się przed utratą gotówki nawet w przypadku, gdy dane naszej karty płatniczej dostaną się w niepowołane ręce.

Zalety płatności kartą w internecie

O jednej z największych zalet płatności kartą w internecie wspominaliśmy już wielokrotnie. To oczywiście wygoda. Nie musimy bowiem przepisywać numerów rachunków bankowych i wprowadzać innych danych. Wystarczy podanie numeru karty płatniczej, który można zresztą zapisać w systemie sklepu do późniejszych płatności za pomocą kilku prostych kliknięć.

Z zaletami wiąże się też bardzo szybka autoryzacja płatności, przez co sprzedawca może niemal natychmiast przystąpić do realizacji zamówienia. W przypadku np. płatności zwykłym przelewem musiałby czekać na zaksięgowanie środków na swoim koncie.

Płacenie kartą nabiera także na znaczeniu w przypadku zakupów w zagranicznym sklepie internetowym. Wysyłając normalny przelew za granicę, moglibyśmy narazić się na dodatkowe koszta i zdecydowanie dłuższy czas księgowania. Gdy płacimy kartą, pieniądze trafiają do sprzedawcy bardzo szybko.

Korzystanie z wielowalutowej karty płatniczej, która już niedługo pojawi się w ofercie Cinkciarz.pl, może także pomóc zaoszczędzić pieniądze. Płatność w obcej walucie jest bowiem realizowana po znacznie lepszym kursie niż w przypadku karty prowadzonej np. wyłącznie w złotych.

Dodatkową zaletą płacenia kartą jest też możliwość skorzystania z procedury chargeback, która umożliwia odzyskanie pieniędzy w przypadku np. niezgodności towaru z opisem czy innych problemów z płatnością.

Płatność kartą w internecie a chargeback, czyli obciążenie zwrotne

Płacenie kartą wydaną przez Visa lub Mastercard może się okazać także dobrym sposobem zabezpieczenia przed nieuczciwymi sprzedawcami. Jeżeli towar nie zgadza się z opisem, płatność została pobrana dwukrotnie lub wystąpił inny problem, możemy skorzystać z procedury chargeback, zwanej też obciążeniem zwrotnym.

W skrócie, dzięki chargebackowi możemy złożyć reklamację na wybraną płatność u wystawcy karty. Po jej pozytywnym rozpatrzeniu otrzymujemy zwrot środków na nasze konto bankowe. Warto mieć świadomość takiego rozwiązania, gdyż banki niechętnie o nim informują. Procedura ta obejmuje wszystkie płatności za pomocą kart kredytowych, debetowych i przedpłaconych, wystawionych przez Visa lub Mastercard.

Przyczyn skorzystania z chargeback może być wiele, od tak prozaicznych, jak podwójne naliczenie płatności, po próby wyłudzeń i oszustw. Możemy złożyć reklamację, gdy np. zauważymy na naszym koncie nieautoryzowaną płatność kartą lub np. sprzedawca nie wysłał nam zamówionego towaru.

Chargeback obejmuje nie tylko płatności kartą w internecie, ale również w sklepach stacjonarnych, a nawet wypłaty z bankomatów. Rozwiązanie to stanowi dodatkową ochronę dla kupującego, przez co płacenie kartą w internecie jest bezpieczniejsze.

Płatność kartą w sieci – limity i blokady

O możliwości zablokowania płacenia w internecie za pomocą karty już wspominaliśmy. Inną kwestią są nałożone limity dzienne i jednorazowe. Może się zdarzyć, że płatność kartą przez internet zostanie odrzucona, gdyż kwota do zapłaty będzie większa od naszych limitów.

Te można w dowolnym momencie zmienić, kontaktując się z obsługą naszego banku lub zmieniając je samodzielnie – w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Warto jednak mieć na uwadze, że limity są ustawianie ze względów bezpieczeństwa i nie warto ustalać ich na zbyt wysokim poziomie, jeżeli niezbyt często realizujemy transakcje na takie kwoty.


Zobacz również:

31 mar 2020 11:00

Jakie badania po czterdziestce? Czy warto ubezpieczać się na życie?

13 mar 2020 9:27

Co na rocznicę? Prezent czy wyjazd?

11 mar 2020 11:43

Samochód na benzynę, LPG czy diesel? Koszty i oszczędności

6 mar 2020 14:00

Wydatki na papierosy, czyli: Jak puścić z dymem luksusowe wakacje

2 mar 2020 15:00

Jak zaoszczędzić na zakupach w zagranicznych sklepach?

25 lut 2020 13:26

Tanie latanie – daleko za niewielkie pieniądze

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat