Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 08.03.2017

8 mar 2017 12:24|Marcin Lipka

Niemieckie dane o produkcji przemysłowej nie potwierdzają wczorajszych odczytów o zamówieniach. Chińskie publikacje zaburzone przez święta i niską bazę cen surowców. Rentowności obligacji skarbowych USA na rekordowych poziomach w oczekiwaniu na odczyty ADP. Złoty stabilny przed posiedzeniem RPP.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.15: Dane ADP o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (szacunki: +187 tys).
  • 16.00: Konferencja prasowa po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej oraz zarys prognoz makroekonomicznych z marcowej projekcji inflacji NBP.

Seria niespójnych danych

Wczoraj zwracaliśmy uwagę, że największy od 8 lat spadek zamówień w niemieckim przemyśle nie musi wcale negatywnie wpłynąć na dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej. Również podkreślaliśmy, że dane za ostatnie miesiące (wyłączając publikację za styczeń) nadal pokazują bardzo umiarkowaną poprawę koniunktury. Można powiedzieć, że dzisiejsza publikacja Destatis potwierdza wczorajsze wnioski.

Styczniowa produkcja przemysłowa Niemiec wzrosła o 2.8% m/m (zamówienia, o których pisaliśmy wczoraj spadły o 7.4% m/m), a w ujęciu rocznym (wyrównanym o liczbę dni roboczych) utrzymała się na niezmienionym poziomie. Średnia ruchoma z ostatnich 12 miesięcy jest na poziomie 0.8% r/r (z uwzględnieniem zmian cen). Ta sytuacja praktycznie się nie zmienia od dwóch lat, mimo znacznych zmian w poszczególnych miesiącach.

Na pierwszy rzut oka zaskoczeniem mogły być również dane z Chin. Lutowy import wyrażony w juanach wzrósł o 44.7% r/r, a eksportu o 4.2% r/r. Pojawił się także pierwszy raz od dwóch lat deficyt w handlu zagranicznym. Odczyty jednak w największym stopniu były zaburzone przez moment świętowania nowego roku w Chinach. W 2016 roku wolny tydzień w całości przypadał na luty, a w tym, jego większa część miała miejsce w styczniu. Analogiczne zaburzenia były obserwowane w pierwszym kwartale 2014 i 2015 roku.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że rok temu ceny surowców były znacznie niższe niż obecnie (ropa zdrożała prawie około 70% w juanach). To powiększyło zaburzenie spowodowane innym ułożeniem dni roboczych w lutym 2016 i 2017 r. W rezultacie, chińskie dane na początku roku zawsze powinny być analizowane uwzględniając cały pierwszy kwartał, a nie poszczególne miesiące. Na razie więc nie ma powodów, by wyciągać szersze wnioski na podstawie dzisiejszych odczytów.

Sygnały z rynku długu

Zdecydowanie ważniejsze niż dane z Chin czy Niemiec są sygnały z rynku instrumentów dłużnych. Rentowności 2-letnich obligacji skarbowych USA przekraczają poziom 1.34% (najwięcej od prawie 8 lat), 5-letnich wspinają się do 2.07%, a 10-letnich dochodzą do 2.55%. Rynek kontraktów terminowych na stopę procentową już w 50% procentach wycenia, że podwyżka stóp procentowych nastąpi zarówno w marcu, jak i w czerwcu. Jest również 20% szans, że w tym roku zobaczymy w sumie 4 podwyżki stóp procentowych w USA. Ta informacja może zachęcać niektórych członków Fedu do modyfikacji w górę swoich szacunków dotyczących optymalnego poziomów kosztu kredytu w kolejnych latach, podczas przyszłotygodniowego posiedzenia.

Jest to także pozytywna informacja dla dolara, chociaż ruchy amerykańskiej waluty są względnie ograniczone. Co prawda EUR/USD testował przed południem okolice 1.0550, ale widać że inwestorzy na rynku walutowym nadal są dość sceptyczni co do zmian przyszłych stóp procentowych i w mniejszym stopniu reagują na zmiany rentowności obligacji skarbowych, niż w poprzednich miesiącach.

W kontekście danych makroekonomicznych dziś najważniejsze będą odczyty ADP. Około 200 tys. miejsc pracy w sektorze prywatnym, powinno utrzymać dobre perspektywy dla USD przed piątkowymi danymi z Departamentu Pracy. Względnie dobry odczyty sugerowały także najniższa od ponad 40 lat liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz wysoki odczyt składowej zatrudnienia (55.2 pkt) w indeksie ISM z sektora usług. Scenariuszem bazowym pozostaje więc nadal względnie dobra kondycja amerykańskiej waluty.

W oczekiwaniu na decyzję RPP

Umocnienie dolara na rynku globalnym spowodowało wzrosty USD/PLN do okolic 4.09. Jednak ogólna sytuacja złotego pozostaje względnie stabilna. Frank, euro czy funt są blisko wczorajszego zamknięcia. Również notowania polskiej waluty w relacji do węgierskiej są na podobnym poziomie co wczoraj.

Nieco więcej zmienności na złotym może pojawić się w okolicach godziny 16.00, kiedy rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu RPP oraz opublikowany będzie komunikat po posiedzeniu Rady. Przy braku jakichkolwiek sugestii o możliwości rozważenia podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach, złoty może nieco stracić na wartości. Cześć inwestorów może odebrać taki przekaz jako chęć lekkiej stymulacji monetarnej ze strony RPP. Gdyby jednak Rada w odniesieniu do nowych projekcji makroekonomicznych NBP zasugerowała możliwość dyskusji nad zacieśnieniem polityki pieniężnej w najbliższym czasie, wtedy EUR/PLN powinien pozostać blisko obecnych poziomów.

 

8 mar 2017 12:24|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 mar 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.03.2017

7 mar 2017 12:22

Komentarz walutowy z 07.03.2017

6 mar 2017 15:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.03.2017

6 mar 2017 12:30

Komentarz walutowy z 06.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut