Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Komentarz walutowy z 16.10.2017

16 paź 2017 11:52|Bartosz Grejner

Napięcia na Bliskim Wschodzie nie pogorszyły sentymentu na rynku. EUR/USD spada poniżej 1,18. Stabilizacja na złotym, ale dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które poznamy w środę, mogą istotnie wpłynąć na jego notowania.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:00: Rachunek bieżący w Polsce w sierpniu (szacunki: -622 mln euro).

Dolar silniejszy

Nieco gorsze od oczekiwań dane o inflacji konsumenckiej w USA spowodowały początkowo istotne osłabienie się dolara w piątek. Wraz z upływem kolejnych godzin amerykańska waluta zyskiwała na wartości i w relacji do euro powróciła w okolice poziomów sprzed publikacji już w okolicach godziny 20:00. Początek dzisiejszych notowań już podczas sesji azjatyckiej przynosił dalsze umocnienie się dolara.

Główna para walutowa, tj. EUR/USD, spadła ponownie poniżej poziomu 1,18 do ok. 1,178, najniższego poziomu od minionego wtorku. Należy pamiętać, że konsensus w komitecie monetarnym Rezerwy Federalnej zakłada obecnie jedną podwyżkę w tym roku, a także trzy w kolejnym. Choć inflacja w USA nie zwiększyła się (co by podwyższało prawdopodobieństwo podnoszenia stóp procentowych), brak jej spadku nie wywoła również szerszej dyskusji o zasadności podnoszenia stóp procentowych w takim tempie.

Dolarowi nie przeszkodziły również napięcia geopolityczne wokół porozumienia nuklearnego USA z Iranem. Na razie kwestie te miały ograniczony wpływ na notowania głównych walut.

Kolejne dni mogą być jednak istotne z punktu widzenia funta - jutro poznamy dane o inflacji we wrześniu, natomiast dzień później dane o wynagrodzeniach Brytyjczyków. Ponadto, cały czas pozostaje aktualna kwestia impasu z negocjatorami Unii Europejskiej w sprawie rachunku za Brexit jaki Wielka Brytania miałaby zapłacić.

Jak podaje agencja informacyjna Bloomberg, premier Theresa May ma udać się dzisiaj do Brukseli by pomóc w przerwaniu wspomnianego impasu. Gdyby udało osiągnąć się porozumienie, funt mógłby zyskiwać na wartości. W poniedziałek rano, jego relacja do dolara pozostawała blisko piątkowego poziomu - za jednego funta trzeba było zapłacić 1,33 dolara. Biorąc pod uwagę wspomnianą kwestię Brexitu oraz zaplanowane publikacje w najbliższych dniach, wahania funta mogą ulec zwiększeniu.

Złoty stosunkowo stabilny

Stabilna sytuacja na rynku walutowym przełożyła się również na spokojny początek tygodnia dla złotego. W relacji do głównych walut, polska waluta pozostawała blisko piątkowych poziomów zamknięcia. Wspomniane stopniowe umacnianie się dolara również nie przeszkadzało dzisiaj walutom krajów rozwijających się, w tym złotego.

Kalendarz zaplanowanych wydarzeń na dzisiaj jest stosunkowo ubogi - o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje dane o rachunku bieżącym w sierpniu, choć wpływ tych danych prawdopodobnie będzie ograniczony i w kolejnych godzinach prawdopodobnie będziemy obserwować stabilizację wokół bieżących poziomów.

Istotniejsze mogą okazać się środowe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w polskiej gospodarce we wrześniu. Biorąc pod uwagę, że wrzesień to ostatni miesiąc kwartału, dane te mogą dać wskazówek co do tempa wzrostu PKB w III kwartale. W przypadku przekroczenia oczekiwań rynkowych (5,2% wzrost produkcji i 7,9% sprzedaży detalicznej, rok-do-roku), a także przy braku pogorszenia sentymentu rynkowego oraz braku szybkiej aprecjacji dolara, złoty może dalej zyskiwać na wartości, a kurs EUR/PLN mógłby zbliżać się w kierunku 4,22 - 4,23.

 

16 paź 2017 11:52|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 paź 2017 15:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.10.2017

13 paź 2017 12:28

Komentarz walutowy z 13.10.2017

12 paź 2017 15:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.10.2017

12 paź 2017 12:24

Komentarz walutowy z 12.10.2017

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację