Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 16.10.2017

16 paź 2017 11:52|Bartosz Grejner

Napięcia na Bliskim Wschodzie nie pogorszyły sentymentu na rynku. EUR/USD spada poniżej 1,18. Stabilizacja na złotym, ale dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które poznamy w środę, mogą istotnie wpłynąć na jego notowania.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:00: Rachunek bieżący w Polsce w sierpniu (szacunki: -622 mln euro).

Dolar silniejszy

Nieco gorsze od oczekiwań dane o inflacji konsumenckiej w USA spowodowały początkowo istotne osłabienie się dolara w piątek. Wraz z upływem kolejnych godzin amerykańska waluta zyskiwała na wartości i w relacji do euro powróciła w okolice poziomów sprzed publikacji już w okolicach godziny 20:00. Początek dzisiejszych notowań już podczas sesji azjatyckiej przynosił dalsze umocnienie się dolara.

Główna para walutowa, tj. EUR/USD, spadła ponownie poniżej poziomu 1,18 do ok. 1,178, najniższego poziomu od minionego wtorku. Należy pamiętać, że konsensus w komitecie monetarnym Rezerwy Federalnej zakłada obecnie jedną podwyżkę w tym roku, a także trzy w kolejnym. Choć inflacja w USA nie zwiększyła się (co by podwyższało prawdopodobieństwo podnoszenia stóp procentowych), brak jej spadku nie wywoła również szerszej dyskusji o zasadności podnoszenia stóp procentowych w takim tempie.

Dolarowi nie przeszkodziły również napięcia geopolityczne wokół porozumienia nuklearnego USA z Iranem. Na razie kwestie te miały ograniczony wpływ na notowania głównych walut.

Kolejne dni mogą być jednak istotne z punktu widzenia funta - jutro poznamy dane o inflacji we wrześniu, natomiast dzień później dane o wynagrodzeniach Brytyjczyków. Ponadto, cały czas pozostaje aktualna kwestia impasu z negocjatorami Unii Europejskiej w sprawie rachunku za Brexit jaki Wielka Brytania miałaby zapłacić.

Jak podaje agencja informacyjna Bloomberg, premier Theresa May ma udać się dzisiaj do Brukseli by pomóc w przerwaniu wspomnianego impasu. Gdyby udało osiągnąć się porozumienie, funt mógłby zyskiwać na wartości. W poniedziałek rano, jego relacja do dolara pozostawała blisko piątkowego poziomu - za jednego funta trzeba było zapłacić 1,33 dolara. Biorąc pod uwagę wspomnianą kwestię Brexitu oraz zaplanowane publikacje w najbliższych dniach, wahania funta mogą ulec zwiększeniu.

Złoty stosunkowo stabilny

Stabilna sytuacja na rynku walutowym przełożyła się również na spokojny początek tygodnia dla złotego. W relacji do głównych walut, polska waluta pozostawała blisko piątkowych poziomów zamknięcia. Wspomniane stopniowe umacnianie się dolara również nie przeszkadzało dzisiaj walutom krajów rozwijających się, w tym złotego.

Kalendarz zaplanowanych wydarzeń na dzisiaj jest stosunkowo ubogi - o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje dane o rachunku bieżącym w sierpniu, choć wpływ tych danych prawdopodobnie będzie ograniczony i w kolejnych godzinach prawdopodobnie będziemy obserwować stabilizację wokół bieżących poziomów.

Istotniejsze mogą okazać się środowe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w polskiej gospodarce we wrześniu. Biorąc pod uwagę, że wrzesień to ostatni miesiąc kwartału, dane te mogą dać wskazówek co do tempa wzrostu PKB w III kwartale. W przypadku przekroczenia oczekiwań rynkowych (5,2% wzrost produkcji i 7,9% sprzedaży detalicznej, rok-do-roku), a także przy braku pogorszenia sentymentu rynkowego oraz braku szybkiej aprecjacji dolara, złoty może dalej zyskiwać na wartości, a kurs EUR/PLN mógłby zbliżać się w kierunku 4,22 - 4,23.

 

16 paź 2017 11:52|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 paź 2017 15:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.10.2017

13 paź 2017 12:28

Komentarz walutowy z 13.10.2017

12 paź 2017 15:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.10.2017

12 paź 2017 12:24

Komentarz walutowy z 12.10.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut