Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 21.08.2017

21 sie 2017 12:06|Bartosz Grejner

Ograniczony kalendarz wydarzeń ekonomicznych wpływa na spokojny początek notowań na rynku walut w nowym tygodniu. Euro traci przed piątkową konferencją w Jackson Hole, ale są to straty stosunkowo małe. Notowania złotego stabilne, a przedział wahań prawdopodobnie pozostanie niewielki w kolejnych dniach.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Jen nadal zyskuje, euro nieco traci

Ograniczony kalendarz ekonomiczny w poniedziałek oznaczał, że początek notowań w nowym tygodniu był niejako kontynuacją nastrojów panujących w piątek. Poziom awersji do ryzyka jednak nie był aż tak duży, jak w ostatni dzień minionego tygodnia. Główne indeksy giełd europejskich znajdowały się dzisiaj również na ujemnych poziomach, choć skala spadków nie była tak duża, jak w poprzedni dzień handlu.

Japońska waluta, postrzegana jako jedna z “bezpiecznych przystani”, zyskiwała dzisiaj zauważalnie na wartości. Kurs USD/JPY oscylował w okolicy 109, blisko najniższego poziomu od połowy kwietnia. Z kolei wartość dolara pozostawała dzisiaj zasadniczo stabilna - indeks dolara (DXY) był praktycznie na niezmienionym poziomie w porównaniu do piątkowego zamknięcia i poruszał się w stosunkowo wąskim przedziale 93,3 pkt - 93,5 pkt.

Choć zmiany nie były duże (do ok. 0,2%), euro traciło dzisiaj nieco w relacji do części głównych walut. Notowania pary EUR/USD spadły do ok. 1,173, z ok. 1,176 piątkowego zamknięcia. Z jednej strony może to być dalsze odreagowywanie ostatnich szybkich wzrostów wartości euro.

Z drugiej jednak strony może to oznaczać pozycjonowanie się inwestorów przed piątkowym wystąpieniem Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, podczas konferencji w Jackson Hole, Wyoming, w USA. Chociaż nie spodziewamy się istotnych zmian w nastawieniu do polityki monetarnej EBC, część inwestorów może obawiać się wystąpienia Draghiego w kontekście ostatnio opublikowanych “minutes” po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

Wskazano w nich na ryzyko przestrzelenia kursu wymiany euro. Choć kurs wymiany nie należy do mandatu EBC, to tego typu sformułowania mogą wywierać presję podażową na euro w nadchodzących dniach. Szczególnie że część inwestorów może obawiać się dalszego odniesienia się Draghiego to kursu walutowego.

Stabilny złoty

Notowania złotego wobec głównych walut znajdowały się koło południa w okolicy poziomów, jakie odnotowaliśmy pod koniec minionego tygodnia. Poziom zmienności też był stosunkowo niewielki. EUR/PLN notowane były w przedziale 4,27 - 4,28, a USD/PLN ok. 3,64. Podobnie stabilnie zachowywały się kursy wymiany CHF/PLN i GBP/PLN. Wspomniane kursy wymiany znajdowały się w przedziale wahań z ostatniego tygodnia i prawdopodobieństwo istotnych zmian do piątku wydaje się ograniczone.

Kalendarz zaplanowanych publikacji makroekonomicznych zarówno z Polski, jak i z zagranicy jest w tym tygodniu relatywnie ubogi, co zmniejsza szanse na wystąpienie istotnych wahań. Te mogą jednak wystąpić, gdy rozpocznie się konferencja w Jackson Hole w czwartek.

Dopiero jednak na piątek zaplanowane są wystąpienia kluczowych przedstawicieli banków centralnych: Rezerwy Federalnej (USA) oraz Europejskiego Banku Centralnego (strefa euro). Choć nie spodziewamy się, aby wskazali oni na zmiany w prowadzonej obecnie polityce monetarnej, to doniesienia i nagłówki napływające od agencji informacyjnych mogą generować większy ruch na rynku, zwiększając wahania kursów walut.

 

21 sie 2017 12:06|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 sie 2017 15:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.08.2017

18 sie 2017 12:20

Komentarz walutowy z 18.08.2017

17 sie 2017 14:53

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.08.2017

17 sie 2017 12:31

Komentarz walutowy z 17.08.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut