Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 22.08.2017

22 sie 2017 12:25|Bartosz Grejner

Po wczorajszym spadku wartości, amerykańska waluta odrabia straty. Z kolei ciążący na funcie proces Brexitu wpływa na wyznaczenie nowych szczytów wartości euro w relacji do funta od października 2009 (z wył. “flash crash”). Notowania polskiej waluty charakteryzowały się niską zmiennością.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Większy apetyt na ryzyko

Wczoraj obserwowaliśmy kolejny dzień podwyższonej awersji do ryzyka. W drugiej części dnia szczególnie osłabł dolar - indeks dolara (DXY) spadł poniżej 93 pkt do najniższego poziomu od 10 dni, podczas gdy kurs EUR/USD wzrósł ponad 1,18 osiągając tygodniowy szczyt. Jednakże dzisiaj już od godzin nocnych obserwujemy stopniowe umacnianie się amerykańskiej waluty, które zwiększyło tempo o poranku, kiedy inwestorzy europejscy stali się bardziej aktywni.

DXY wzrósł ponownie powyżej 93 pkt, a kurs pary EUR/USD spadł do ok. 1,176, cofając całą wczorajszą aprecjację euro wobec dolara. We wtorkowy poranek obserwowaliśmy podwyższony apetyt na ryzyko, porównując do poprzednich dwóch dni handlowych. Główne europejskie indeksy giełdowe zyskiwały ok. 0,5%, a na wartości nieco traciły aktywa uważane za “bezpieczne przystanie”, m.in. jen, frank czy złoto. Zmiany na rynku walutowym były jednak stosunkowo ograniczone, za co odpowiadał również brak istotnych publikacji makroekonomicznych dzisiaj.

Oprócz odrabiającego straty dolara, zauważalny był dzisiaj również spadek wartości funta, który znajduje się pod presją w związku z rozmowami pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a UE ws. Brexitu. Pomimo nieco słabszego dzisiaj euro, kurs EUR/GBP wyznaczył nowe szczyty (ok. 0,917) od października 2009 r., z pominięciem wystrzału kursu na początku października ub.r. w związku z tzw. “flash crash”.

W relacji do dolara, brytyjska waluta traciła dzisiaj do południa ok. 0,5%. Kurs GBP/USD spadając dzisiaj do ok. 1,283 zbliżył się do najniższego poziomu od końca czerwca br. Niepewność związana z procesem Brexitu na tle dobre sytuacji gospodarczy w strefie euro prawdopodobnie będzie nadal wywierało presję podażową na funta. Ponadto, niższy poziom inflacji w brytyjskiej gospodarce zmniejsza prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej, co również osłabia funta.

Stabilne notowania złotego

Brak istotnych wydarzeń makroekonomicznych wpływa również na ograniczoną zmienność złotego. Choć w relacji do globalnie silniejszego dolara, polska waluta dzisiaj traciła dzisiaj na wartości - to kurs nadal znajdował się w stosunkowo wąskim przedziale notowań, jaki obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, tj. 3,61 - 3,67. USD/PLN wzrósł w okolicy południa do poziomu ok. 3,638, czyli blisko kursu otwarcia notowań z wczoraj.

W relacji do pozostałych głównych walut, kurs wymiany złotego był stabilny. W tym tygodniu nie ma zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych, stąd notowania złotego prawdopodobnie będą podążały za globalnym sentymentem, na który polska waluta jest stosunkowo wrażliwa. W czwartek rozpoczyna się natomiast konferencja ekonomiczna w Jackson Hole (USA) i od tego czasu możemy oczekiwać zwiększonego poziomu zmienności, w szczególności w piątek, kiedy wystąpienie będzie miały Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

 

22 sie 2017 12:25|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 sie 2017 15:05

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.08.2017

21 sie 2017 12:06

Komentarz walutowy z 21.08.2017

18 sie 2017 15:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.08.2017

18 sie 2017 12:20

Komentarz walutowy z 18.08.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut