Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.08.2016

3 sie 2016 15:40|Marcin Lipka

Dane o zatrudnieniu z USA nieco lepsze od szacunków, ale dolar pozostaje względnie stabilny. Funt przed posiedzeniem BoE. Zagraniczne instytucje o złotym po wczorajszej prezentacji założeń tzw. „ustawy frankowej”.

Po godzinie 14.15 na rynek trafiły dane o nowych etatach za miesiąc lipiec publikowane przez ADP. Było one o 9 tys powyżej szacunków rynkowych i wyniosły +179 tys. Dodatkowo o 4 tys w górę zostały zrewidowane odczyty za poprzedni miesiąc.

Teoretycznie publikacje ADP powinny umacniać inwestorów w przekonaniu, że amerykański rynek pracy jest w dobrej kondycji, co zwiększa szansę na podwyżkę stóp procentowych przez Fed i tym samym jest pozytywne dla USD. Zresztą my wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że identyfikują one zdecydowanie lepiej trend niż dane Departamentu Pracy chociażby ze względu na znacznie większą próbę badawczą.

Inwestorzy jednak znacznie więcej uwagi przykładają do „payrollsów” których publikacja zaplanowana jest na najbliższy piątek. Dodatkowo jak pisaliśmy wcześniej obecnie ze względu na bardzo słabe odczyty PKB za ostatnie kwartały Rezerwa Federalna ma bardzo utrudnione zadania by podnieść stopy procentowe zakładając nawet, że chciałaby to zrobić we wrześniu lub zasugerować takowy ruch przed grudniowym posiedzeniem.

W rezultacie mimo że dane ADP są pozytywne dla USD i tak jego aprecjacja w najbliższych tygodniach może być bardzo utrudniona i nawet jeżeli „payrollsy” byłyby również nieco powyżej prognoz silniejsze wzmocnienie się dolara nie jest scenariuszem bazowym przynajmniej przez okres wakacyjny.

Funt nieco słabszy

Już mniej niż 24 godziny dzielą nas od bardzo ważnej decyzji Banku Anglii (BoE). W pierwszym dzisiejszym komentarzu zwracaliśmy uwagę na kluczowe elementy w przekazie BoE, które mogą wpłynąć na kondycję funta. Ogólnie jednak przewidywanie ruchu ze strony brytyjskich władz monetarnych jest niezwykle trudne gdyż nie wiadomo jak bank centralny odbierze ostatnie słabe dane makro. Czy przychyli się do stanowiska, że skala spowolnienia gospodarczego będzie zgodna ze wskaźnikami wyprzedzającymi, czy też uzna, że nie ma na razie wystarczającej ilości informacji i wstrzyma się z bardziej poważnymi decyzjami?

Jeżeli chodzi o ciecie stóp procentowych to ta decyzja jest praktycznie przesądzona i zostaną one obniżone o 25 pkt bazowych. Niewykluczone jest również wprowadzenie tanich pożyczek dla przedsiębiorstw, ale ten element nie powinien mieć wyraźnego wpływ na wycenę funta. Natomiast w kontekście zwiększenia operacji QE to raczej przychylamy się do stanowiska, że może ono nie być jutro ogłoszone. To prawdopodobnie spowodowałoby wzrost wartości funta i test okolic 1.35 na GBP/USD.

Ten element może być jednak złagodzony poprzez fakt iż część członków zagłosuje nad zwiększeniem QE oraz w komunikacie czy w „minutes” pojawi się jasna sugestia, że jeżeli dane się nie poprawią wtedy łagodzenie monetarne zostanie zwiększone.

Silny złoty

Można powiedzieć, że EUR/PLN jest obecnie notowany w okolicach poziomu 4.30, czyli według nas docelowego poziomu po wczorajszym komunikacie z Kancelarii Prezydenta. Warto jednak zwrócić uwagę na to co piszą zagraniczne banki inwestycyjne o krajowej walucie gdyż to ma również wpływ na postrzeganie PLN przez cały rynek.

Bank Nomura uważa, że przedstawione propozycje „wzmacniają nasze pozytywne średnioterminowe nastawienie do złotego”. Citibank z kolei twierdzi, że plan dotyczący kredytów walutowych „zmniejsza ryzyka obniżenia ratingu” oraz „złoty i obligacje powinny być beneficjentami” ostatnich wydarzeń.

Najciekawsze jednak jest podejście Societe Generale. W cytowanym przez agencję Bloomberg komunikacie SocGen twierdzi, że w przeciągu najbliższych 3-4 miesięcy para PLN/HUF może wzrosnąć 5% i osiągnąć poziom 75.6.

Warto jednak zauważyć, że od wczorajszego poranka ten wzrost wyniósł około 1.2%. Poziom 75.6 dodatkowo oznaczałby prawie najwyższą wartość w historii. Według nas tak znaczna skala ruchu w tym momencie jest dość mało prawdopodobna, choć niewątpliwie jeden z elementów ryzyka dla złotego został wyraźnie zredukowany i rzeczywiście istnieje pewien potencjał do wzrostu tej pary.

 

3 sie 2016 15:40|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 sie 2016 12:06

Komentarz walutowy z 03.08.2016

2 sie 2016 16:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.08.2016

2 sie 2016 11:29

Komentarz walutowy z 02.08.2016

1 sie 2016 16:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut