Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.11.2016

7 lis 2016 16:01|Bartosz Grejner

Indeks zaufania inwestorów dla strefy euro powyżej oczekiwań, jednakże ma ograniczony wpływ na wspólną walutę ze względu na wybory w USA. Sprzedaż detaliczna w strefie euro nadal nieznacznie poniżej kreski w ujęciu miesięcznym. Polska waluta słabnie mimo dobrego sentymentu globalnego i dobrych danych Eurostatu.

Indeks Sentix rośnie czwarty miesiąc z rzędu

Wartość indeksu Sentix w listopadzie (mierzącego zaufanie inwestorów) wzrosła do 13,1, wobec poprzedniego odczytu na poziomie 8,5 i konsensusu 9,0. To najwyższy poziom od grudnia 2015 r. Szczególnie wzrosła składowa oceny bieżącej sytuacji rynkowej - nastąpił wzrost o 6 punktów, z 6,3 w październiku do 12,3 w listopadzie. Z kolei składowa oczekiwań wzrosła nieco mniej, bo z 10,6 do 14,0.

Indeks Sentix jest kolejnym po Ifo i GfK, który wskazuje na poprawę zarówno obecnej oceny sytuacji gospodarczej jak i oczekiwań wobec strefy euro. Poza najwyższym w tym roku poziomem, szczególnie pozytywna jest obserwowana dynamika oczekiwań inwestorów. Lepsze od oczekiwań nastroje inwestorów mogą pozytywnie wpłynąć na tempo wzrostu w przemyśle i usługach, a także skutkować nieco wyższą inflacją. Mogłoby to skłaniać EBC do rozważenia zmniejszania skali QE, co z kolei wsparłoby wspólną walutę.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro spada

Eurostat w swoim raporcie podaje, że sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła drugi miesiąc z rzędu o 0,2% m/m, co było nieco powyżej oczekiwań na poziomie -0,3%. W ujęciu rocznym stanowiło to wzrost o 1,1%; wzrost w sierpniu zrewidowano w górę z 0,6% do 1,2%. Stopniowy spadek sprzedaży detalicznej w strefie euro notujemy od stycznia 2015 r., kiedy wyniósł 3,2%.

Sprzedaż napojów, żywności i tytoniu wzrosła we wrześniu o 0,6%. Do spadku w ujęciu miesięcznym najbardziej przyczyniły się jednak produkty pozostałe, nieżywnościowe produkty, których sprzedaż zanotowała spadek o 1%. We wrześniu w strefie euro spadała również o 0,3% sprzedaż paliw. Największy spadek zanotowano w Portugalii oraz Słowenii, odpowiednio o 2,1% i 1,7%. Euro dzisiaj traciło w stosunku do dolara, głównie za sprawą doniesień FBI, że nie ma podstaw do postawienia zarzutów w sprawie korzystania przez Hillary Clinton z prywatnego serwera pocztowego. Para EUR/USD ponownie znajdowała się poniżej poziomu 1,11.

Złoty nieco słabszy

Polska waluta nieco osłabła w drugiej części dnia. Traciła prawie 1% w stosunku do dolara, chociaż było to w większej mierze spowodowane globalnie mocniejszym dolarem - za amerykańska walutę płaciliśmy najwięcej od 1. listopada, tj. 3,92 zł. Frank szwajcarski pozostawał w górnej granicy wahań w ostatnich dniach - był o 2 gr droższy niż na piątkowym zamknięciu i kosztował 4,02 zł.

Eurostat przy okazji swojego raportu odnośnie sprzedaży detalicznej, pokazał dobre jej dane dla polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła w Polsce o 0,7 m/m oraz o 8,6% r/r. W jednym i drugim przypadku Polska była w trójce czołowych krajów pod względem tempa wzrostu. Polska waluta nie skorzystała jednak z globalnie lepszego dzisiaj sentymentu czy dobrych danych Eurostatu. Inwestorzy prawdopodobnie obawiają się o wynik wyborów w USA i/lub o potencjalną grudniową podwyżkę stóp procentowych (prawdopodobieństwo wyliczane na podstawie kontraktów na stopy fed wynosi obecnie 76,3%).

Jutro na rynku

Na godzinę przed po otwarcie giełd europejskich, o 8.00 niemiecki Destatis opublikuje dane o produkcji przemysłowej oraz bilansie handlowym we wrześniu. Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej o 2,5% m/m okazał się znacznie powyżej oczekiwań (+0,8%) i stanowił największy wzrost w ujęciu miesięcznym od 5 lat. W ostatnich latach po relatywnie dużych wzrostach miesięcznych następowały spadki produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach. We wrześniu konsensus rynkowy zakłada spadek o 0,5%.

Mediana oczekiwań rynkowych zakłada z kolei wzrost poziomu bilansu handlowego do €22,4 mld we wrześniu, co byłoby najwyższym poziomem od kwietnia br. W sierpniu odczyt bilansu handlowego okazał się znacznie powyżej oczekiwań - wyniósł €22,2 mld wobec konsensusu €20 mld, głównie za sprawą eksportu, który wzrósł o 5,4% m/m. Był to najwyższy wzrost miesięczny od dwóch lat. Bilans handlowy Niemiec znajduje się obecnie blisko historycznych maksimów. Lepsze od oczekiwań dane mogłyby nieco wesprzeć euro i być również pozytywne dla złotego i gospodarki polskiej, jako że Niemcy są jednym z jej najważniejszych partnerów biznesowych.

O 10.30 brytyjskie Biuro Statystyki Narodowej przedstawi wrześniowe dane produkcji przemysłowej i przetwórstwa przemysłowego. W kontekście dużych wahań funta szterlinga związanych z Brexitem, jest on szczególnie wrażliwy na dane napływające z brytyjskiej gospodarki. Konsensus rynkowy przyjmuje spadek przetwórstwa przemysłowego o 0,1% w ujęciu rocznym. Byłby to pierwszy spadek od marca br. Oczekuję się natomiast wzrostu produkcji przemysłowej o 0,8% r/r, co stanowiłoby nieco większy wzrost od sierpniowych 0,7%, mimo że w ujęciu miesięcznym konsensus zakłada pozostanie produkcji przemysłowej na niezmienionym poziomie.

 

7 lis 2016 16:01|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 lis 2016 13:08

Komentarz walutowy z 07.11.2016

4 lis 2016 16:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.11.2016

4 lis 2016 12:34

Komentarz walutowy z 04.11.2016

3 lis 2016 17:15

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut