Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.10.2016

10 paź 2016 16:35|Bartosz Grejner

Lepsze od oczekiwań dane z gospodarki niemieckiej oraz strefy euro. Rynek czeka kolejny tydzień rollercoastera związanego z ropą. Polska waluta bez większych zmian na początku tygodnia.

Dobre nastroje w Europie

Udostępnione dzisiaj przez Destatis dane pokazały najwyższy poziom bilansu handlowego Niemiec od maja bieżącego roku (€22,2 mld we wrześniu vs. €19,4 mld miesiąc wcześniej). Stało się to przede wszystkim za sprawą szybko rosnącego eksportu. Choć import zanotował najwyższy od października 2015 r. wzrost (o 3%), to wzrostu eksportu o 5,4% przeważył o lepszym od oczekiwań wyniku bilansu handlowego. Warto podkreślić, że tempo wzrostu eksportu miesiąc do miesiąca było najwyższe od października 2014 r.

Niejako jako potwierdzenie tej dobrej kondycji niemieckiej gospodarki o 10.30 Sentix opublikował wartości indeksów poziomu zaufania inwestorów m.in. dla gospodarek strefy euro oraz Niemiec. Indeks Sentix dla strefy euro wyniósł 8,5 (najwyższy poziom od maja), a indeks oczekiwań inwestorów co do sytuacji w gospodarce wspólnej waluty okazał się najwyższy od grudnia 2015 r. i wyniósł 10,4.

Jeszcze lepsze wartości indeksów Sentix zanotowała gospodarka Niemiec. Główny indeks zaufania inwestorów wyniósł 27,7 i był to najwyższy zanotowany jego poziom od maja 2015 r. Z kolei bieżącą sytuację gospodarki niemieckiej inwestorzy i analityce biorący udział w ankiecie oceniają najlepiej od marca 2015 r. Najnowsze dane Sentix, w połączeniu z danymi dot. bilansu handlowego oraz dane opublikowane wcześniej dane Ifo za wrzesień, potwierdzają bardzo dobrą kondycję niemieckiej w ostatnim okresie.

Relatywnie szybki i lepszy od oczekiwań rozwój największej gospodarki strefy euro to w dłuższej perspektywie dobre dane dla wspólnej waluty, która może sprzyjać aprecjacji. Póki co jednak w większej mierze o wycenie euro decydują obecnie spekulacje rynkowe nt. podniesienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w USA pod koniec roku oraz wybory prezydenckie w USA.

Sytuacja na złotym

W drugiej części dnia notowania polskiej waluty praktycznie nie uległy zmianie w porównaniu z porankiem i piątkowym zamknięciem. Nadal najsilniejszą walutą w stosunku do złotego pozostawał meksykański peso, który umacniał się ponad 2% w związku z wczorajszą drugą debatą prezydencką w USA.

Nieco silniejszy dzisiaj globalnie dolar powodował wzrost notowań pary USD/PLN do 3,84. W tym tygodniu potencjalnie największy wpływ na relację dolara do złotego może wywrzeć środowa publikacja zapisu rozmów (minutes) z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) z 20-21 września. Inwestorzy będą próbowali odnaleźć wskazówki co do kierunku jaki w/w komitet może obrać na swoich kolejnych posiedzeniach (listopad, grudzień) ws. stóp procentowych.

23. Światowy Kongres Energetyczny

Od 9. do 13. października odbywać się będzie w Stambule 23. Światowy Kongres Energetyczny. Główną wiadomością, której rynki oczekują jest ewentualnie porozumienie pomiędzy kartelem OPEC a krajami niezrzeszonymi w OPEC - chodzi przede wszystkim o osiągnięcie porozumienia z Rosją.

Jak podaje Bloomberg, w niedzielę rosyjski minister energetyki Alexander Novak stwierdził, że nie oczekuje osiągnięcia porozumienia w sprawie partycypacji w programie OPEC kontroli podaży ropy. Dzisiaj z kolei, Novak powiedział (za Reutersem), że Moskwa rozważyłaby propozycję obniżenia produkcji ropy, jeżeli takowa by padła ze strony kartelu. Zaznaczył jednak, że Rosja wolałaby zamrożenie produkcji niż jej zmniejszenie. Informację tę potwierdził cytowany przez Bloomberga prezydent Vladimir Putin, mówiąc, że Rosja gotowa jest na przystąpienie do porozumienia zamrażającego lub nawet ograniczającego produkcję ropy.

Ewentualna decyzja Rosji o zamrożeniu produkcji zależy przede wszystkim od decyzji podejmowanych przez OPEC. Rynek nie oczekuje raczej osiągnięcia podpisania porozumienia pomiędzy Rosją a OPEC już w tym tygodniu podczas kongresu w Stambule. Jak jednak pokazało zeszłomiesięczne forum w Algierze - możemy oczekiwać napływających wypowiedzi polityków, które będą wywierały znaczne wahania cen ropy. Już dzisiaj wypowiedź prezydenta Rosji sprawiła, że cena ropy WTI rosła ponownie ponad 50 dolarów za baryłkę.

Jutro na rynku

O 10.00 zostanie opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną comiesięczny raport rynku ropy. Inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na ten raport, w kontekście zawartego w zeszłym miesiącu w Algierze porozumienia krajów OPEC w sprawie zamrożenia wydobycia ropy przez niektóre kraje. Choć, patrząc w ujęciu historycznym, raport prawdopodobnie wywoła zwiększenie wahań w notowaniach ropy, to finalnie nie powinien wywrzeć większych zmian w cenach ropy. 30 listopada w Wiedniu odbędzie się 171. zwyczajne spotkanie krajów OPEC. Inwestorzy oczekują podpisania zawartego w Algierze porozumienia oraz więcej szczegółów na temat samych warunków ograniczenia produkcji ropy.

Chwilę później, o 11.00, poznamy indeksy instytutu ZEW wskazujące na sentyment w październiku w gospodarce niemieckiej oraz w strefie euro. Konsensus rynkowy zakłada lepszy od wrześniowego sentyment w Niemczech (4,0 w październiku vs. 0,5 we wrześniu). Prawdopodobieństwo tego jest relatywnie spore, jako że lepszy sentyment zarówno i lokalnie i globalnie potwierdzają ostatnie odczyty PMI i mogą one pozytywnie wpłynąć na sentyment na najbliższy miesiąc inwestorów i analityków biorących udział w ankiecie ZEW. Dobry odczyt sentymentu dla gospodarki niemieckiej powinien również pozytywnie przełożyć się na sentyment w całej strefie euro - konsensus rynkowy zakłada wzrost indeksu ZEW z 5,4 we wrześniu do 6,3 w październiku.

O 14.00 poznamy finalne dane Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie inflacji konsumenckiej (CPI) we wrześniu. Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z 30. września wskazał na brak zmian w stosunku do sierpnia oraz obniżenie się inflacji o 0,5% w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Choć nie należy spodziewać się znacznej rozbieżności, nawet nieco wyższa inflacja w finalnym odczycie najprawdopodobniej nie wpłynie na aprecjację złotego. Podczas ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prezes Glapiński wskazał na początek 2018 r. jako na możliwy okres podniesienia stóp procentowych (obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 1,5%).

 

10 paź 2016 16:35|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 paź 2016 13:44

Komentarz walutowy z 10.10.2016

7 paź 2016 16:50

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.10.2016

7 paź 2016 13:47

Komentarz walutowy z 07.10.2016

6 paź 2016 16:42

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.10.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut