Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.10.2016

14 paź 2016 15:58|Bartosz Grejner

Główny wskaźnik sprzedaży detalicznej rośnie zgodnie z konsensusem, ale słaby wzrost notuje sprzedaż wśród grupy kontrolnej. Gorsze dane z Polski bez wpływu na złotego.

Nieco mieszane dane z USA podaje Biuro Spisu Ludności

Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu wzrosła o 0,6% m/m w porównaniu ze spadkiem -0,2% w sierpniu. Wskaźnik bazowy (z wyłączeniem sprzedaży samochodów) był nieznacznie powyżej oczekiwań o 0,5% - konsensus zakładał +0,4%. W obu przypadkach był to największy wzrost od czerwca bieżącego roku. To teoretycznie dobra wiadomość dla dolara.

Teoretycznie, bo sprzedaż detaliczna grupy kontrolnej wzrosła poniżej oczekiwań o 0,1% m/m (konsensus +0,4%) po dwóch miesiącach spadków z rzędu. Jeszcze gorzej wzrost ten wygląda w ujęciu rocznym - wzrost wyniósł zaledwie 2,5% i był to najgorszy wynik od listopada 2015. Sprzedaż detaliczna grupy kontrolnej jest o tyle ważna, gdyż jest używana do obliczania PKB (i są z niej wyłączane kategorie samochodów, stacji paliw, materiałów budowlanych).

Dzisiejszy odczyt poniżej oczekiwań może świadczyć o tym, iż wzrost PKB będzie mniejszy niż wskazują na to obecne projekcje. Projekcje GDPNow (prowadzone przez Rezerwę Federalną Atlanty) wskazują na wzrost 2,1% w III kwartale. Niższe tempo wzrostu PKB (od oczekiwań) sugerowałoby relatywnie wolniejsze tempo wzrostu inflacji, co z kolei mogłoby osłabić dolara w dłuższej perspektywie. Po publikacji raportu o sprzedaży detalicznej dolar nadal bez zmian oscyluje wokół poziomu 1,10.

Słabe dane rachunku bieżącego Polski

O 14.00 Narodowy Bank Polski udostępnił dane o saldzie rachunku bieżącego. Przypomnijmy, że miesiąc temu okazało się ono znacznie poniżej oczekiwań (-€800 mln vs. €-439 mln konsensus). We wrześniu mediana oczekiwań wynosiła -€319 mln, jednakże i tym razem poziom salda zwiódł oczekiwania inwestorów i wyniósł -€1047 mln, co było zarazem najgorszym jego poziomem od sierpnia 2015 r.

Tak jak wspominaliśmy w naszym porannym komentarzu, polska waluta porusza się w dosyć wąskim przedziale wahań w ostatnich dniach. Patrząc jednak na notowania polskiej waluty widzimy, że reakcja na w/w publikacje była raczej ograniczona. Dopiero dane o sprzedaży detalicznej z USA udostępnione o 14.30 był w stanie “ruszyć” notowaniami złotego, wprowadzając więcej zmienności. Wyróżnia pod tym względem się para USD/PLN, na której obserwujemy nieco większe wahania związane z napływającymi danymi z amerykańskiej gospodarki oraz spekulacjami na temat podwyższenia stóp procentowych.

Na poziom złotego wpływ jeszcze dzisiaj będzie miało wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen o 19.30. Nie spodziewamy się jastrzębiego wystąpienia Yellen, więc w przypadku jego względnie gołębiego charakteru, możemy zaobserwować złotego w okolicach 3,87 -3,88 w stosunku do dolara

W poniedziałek na rynku

Na godzinę przed rozpoczęciem sesji giełdowej w USA poznamy o 14.30 dane Banku Rezerwy Federalnej Nowego Jorku dotyczące Indeksu NY Empire State. Przetwórstwo w ostatnim okresie zostaje nieco w tyle za pozostałymi sektorami (pod względem produkcji jak i zatrudnienia), co sugerują napływające z gospodarki amerykańskiej dane. Odczyty za lipiec i sierpień w przypadku w/w indeksu były na ujemnym poziomie (oraz gorsze od konsensusu). Oczekiwania rynkowe są na poziomie 1,0 (vs. -1,99 w sierpniu).

O 15.15 Rezerwa Federalna opublikuje dane o produkcji przemysłowej za wrzesień. Po jej wzroście w czerwcu i lipcu o odpowiednio 0,4% i 0,6% m/m, w sierpniu odnotowano miesięczny spadek o 0,4%. Odczyty te historycznie poddawały się sporym wahaniom, więc ich wpływ na notowania w dłuższej perspektywie jest dosyć ograniczony. Jednakże zdecydowanie gorszy od oczekiwań wzrost może przyczynić się do krótkotrwałego osłabienia amerykańskiej waluty i negatywnie wpłynąć na projekcje tempa wzrostu PKB za III kwartał.

Prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych oraz, w szczególności, następująca po publikacji w/w danych konferencja prasowa prezydenta EBC Mario Draghiego. W ostatnim okresie pojawiające się depesze agencji informacyjnych (m.in. Reuters) sugerowały, że miało być dyskutowane ograniczenie skali programu luzowania ilościowego (QE). Emocje nieco przygasły po publikacji “minutes” z wrześniowego spotkania, choć ostatnie zawirowania w okół QE powodują, że rynki w szczególny sposób oczekują wypowiedzi Draghiego.

 

14 paź 2016 15:58|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 paź 2016 13:25

Komentarz walutowy z 14.10.2016

13 paź 2016 16:58

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.10.2016

13 paź 2016 13:38

Komentarz walutowy z 13.10.2016

12 paź 2016 16:37

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.10.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut