Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.07.2015

15 lip 2015 17:10|Artur Wiszniewski

Prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen prezentuje dość jastrzębie nastawienie. Także dzisiejsze raporty wzmacniają dolara. Grecki parlament zagłosuje nad przyjęciem ustaw otwierających drogę do finansowania pomostowego. Złoty jest dość stabilny po ostatnich zyskach.

Przemówienie Janet Yellen przygotowane dla Kongresu zostało opublikowane kilka godzin przed wystąpieniem. Prezes Rezerwy Federalnej pokazała w nim dość jastrzębie nastawienie amerykańskich władz monetarnych.

Szefowa Fed uważa, że jeżeli gospodarka będzie zgodna z oczekiwaniami, to warunku pozwolą na podniesienie stóp procentowych w pewnym momencie tego roku. Bank centralny oczekuje umocnienia wzrostu w dalszej części roku oraz stopniowego spadku stopy bezrobocia.

Yellen zwróciła uwagę, że moment pierwszej podwyżki stóp procentowych nie jest tak ważny, jak późniejsza ścieżka wzrostu kosztu kredytu. W odniesieniu do prognoz Fed dotyczących wzrostu stóp procentowych w tym roku, zaznaczyła, że są to raczej oczekiwania, a nie wyrażenie woli. Decyzja o podniesieniu stóp będzie oparta na przekonaniu, że rynek pracy jest silny, a inflacja powróci do celu w średnim terminie.

W odniesieniu do kondycji światowej gospodarki Yellen powiedziała, że wzrost może być silniejszy, niż oczekiwano. Wskazała równocześnie sytuację w Grecji oraz Chinach, jako potencjalne źródła ryzyka. Szefowa Fed uważa, że amerykańska gospodarka może także przyspieszyć bardziej, niż oczekiwano. Spowolnienie w pierwszej części roku było bowiem przejściowe, a niskie ceny paliw pozwolą na wzrost konsumpcji. To zdradza optymizm co do odbicia inflacji.

Rynkowe oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych wskazują wrzesień, jako moment pierwszego od blisko dziesięciu lat wzrostu kosztu kredytu. Kolejne zacieśnienie jest spodziewane w grudniu.

Stanowisko nakreślone przez przemówienie Yellen stawia dolara w pozycji do umocnienia. Także dzisiejsze dane były wsparciem dla amerykańskiej waluty. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0.3 procent, co było wynikiem lepszym od oczekiwań. Także indeks koniunktury w regionie nowojorskim był lepszy niż oczekiwania. Podobnie powyżej prognoz wypadły dane o inflacji producenckiej. Te raporty poprawiają ocenę amerykańskiej gospodarki po bardzo słabym raporcie o sprzedaży detalicznej z wtorku.

Greckie głosowanie

Dzisiaj grecki parlament musi przyjąć pakiet ustaw, które utorują drogę do zapewnienia krajowi finansowania pomostowego, zanim uruchomiony zostanie program pomocowy z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji. Wszystko wskazuje na to, że mimo ostrych komentarzy przedstawicieli radykalnej części Syrizy, ustawy znajdą wystarczające poparcie dzięki opozycji. Duża liczba dysydentów z rządzącej partii osłabi pozycję premiera Alexisa Tsiprasa.

Wszystko wskazuje na to, że Ateny otrzymają finansowanie pomostowe za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej. To oznacza udział wszystkich krajów Unii Europejskiej, a nie tylko państw strefy euro. Ten fakt bardzo nie spodobał się Wielkiej Brytanii. Londyn nie zdoła zatrzymać decyzji samodzielnie, co zmniejsza znaczenie tego faktu.

Inflacja bez wpływu

Pokazane dzisiaj dane o inflacji były zgodne z prognozami. Tempo wzrostu cen wyniosło minus 0.8 procent rok do roku, co było zgodne z oczekiwaniami. Miesiąc wcześniej dynamika cen wyniosła minus 0.9 procent. Ten raport jak na razie nie ma znaczenia dla polityki pieniężnej. Sytuacja może się zmienić, jeżeli inflacja nie przyspieszy w drugiej części roku.

Dość dobre dane zza oceanu oraz stosunkowo jastrzębie wystąpienie Janet Yellen, to niekorzystny czynnik dla złotego. Dzisiaj polska waluta jest trochę osłabiona, lecz skala ruchu jest niewielka. Niemniej w dłuższym terminie ten czynnik będzie negatywnie ważył na notowaniach polskiej waluty. Z kolei postęp w sprawie Grecji może wywoływać chwilowe umocnienie złotego.


15 lip 2015 17:10|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 lip 2015 13:24

Komentarz walutowy z 15.07.2015

14 lip 2015 17:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.07.2015

14 lip 2015 13:17

Komentarz walutowy z 14.07.2015

13 lip 2015 17:48

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut