Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.09.2016

16 wrz 2016 16:55|Bartosz Grejner

Zaskakująco dobre dane o inflacji w USA umacniają dolara. Rząd Japonii tnie szacunki nakładów inwestycyjnych we wrześniu. Gorsze od oczekiwań dane z Polski nie przeszkadzają złotemu.

Inflacja ożywia rynek w USA

Dane, które pojawiły się o 14.30 pozytywnie zaskoczyły inwestorów, szczególnie po wczorajszym słabym odczycie sprzedaży detalicznej. Inflacja bazowa (core CPI) wzrosła w sierpniu o 0,3% (vs. 0,1% w lipcu), podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 0,2%.

Lepsze od oczekiwań dane inflacyjne okazały się zdecydowanie korzystne dla notowań dolara. Po publikacji amerykańska waluta zaczęła się znacznie umacniać, zyskując na wartości do euro ok. 0,6%. W teorii można by zaryzykować twierdzenie, że lepszy odczyt inflacji dałby Rezerwie Federalnej pretekst do podwyżki stóp procentowych, co zresztą sugerowałoby umacnianie się dolara po publikacji w/w danych.

W praktyce jednak Fed nie bierze pod uwagę danych inflacji CPI, tylko inflacji PCE, których używa do swoich projekcji. Dane PCE pojawią się już po posiedzeniu Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu, więc najprawdopodobniej członkowie Fed nie będą brali pod uwagę dzisiejszego odczytu inflacji CPI.

Z tego względu nadal uważamy, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed stopy procentowe zostaną pozostawione bez zmian. W przypadku gdyby dane o inflacji PCE potwierdziły dzisiejsze dobre dane CPI, byłby to silny sygnał dla rynku o możliwości podniesienia stóp procentowych do końca roku przez Fed.

Słabsze nakłady inwestycyjne w Japonii

W swojej comiesięcznej ocenie gospodarki rząd Japonii ocenił tempo wzrostu jako nadal umiarkowane, jednakże wykazujące w ostatnim okresie oznaki słabości. Jedną z takich oznak są wydatki inwestycyjne, które zostały słabiej ocenione po raz pierwszy od 10 miesięcy.

To kolejne słabe dane płynące z japońskiej gospodarki, po gorszym eksporcie, produkcji przemysłowej czy wydatków gospodarstw domowych. W przyszłym tygodniu czeka nas posiedzenie Bank of Japan, którego efektem prawdopodobnie będzie dalsze luzowanie polityki monetarnej. Japońska waluta jako rezultat jest dzisiaj jedną z najsłabszych walut.

Trzeci z rzędu dobry dzień dla polskiej waluty

O 14.00 pojawiły się dzisiaj nieco gorsze od konsensusu rynkowego dane dot. wzrostu zatrudnia (4,7%, oczekiwania 5,0%, lipiec 4,8%) oraz wzrostu wynagrodzeń w sektorze korporacyjnym (3,1%, oczekiwania 3,2%, lipiec 3,2%). Nie przeszkodziły one jednak złotemu w umacnianiu się w stosunku do większości walut.

Jednym z takich wyjątków były notowania USD/PLN, na których złoty tracił do dolara, co jednak było spowodowane silnym dolarem po wspomnianych wcześniej danych o inflacji CPI. Na parze EUR/PLN kurs spadł nawet poniżej 4,31, a na GBP/PLN do 5,05. W obu przypadkach zbliżamy się do pewnych psychologicznych barier, które mogą być testowane w przyszłym tygodniu w przypadku dalszego pozytywnego nastawienia inwestorów do polskiej waluty.

W przyszłym tygodniu na rynku

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych, która pojawi się w środę 21. września. W przeważającej mierze gorsze od oczekiwań dane, które otrzymaliśmy w tym tygodniu z amerykańskiej gospodarki silnie sugerują, że Fed zachowa stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wyjątkiem są tu dane CPI, jednak one stanowić będą najprawdopodobniej o jedynie krótkotrwałym umocnieniu dolara i wzroście rentowności obligacji.

W związku z tym w przyszłym tygodniu powinniśmy zobaczyć dużo większą zmienność na dolarze wraz ze zbliżaniem się decyzji Fedu. Biorąc pod uwagę, że konsensus rynkowy zakłada utrzymanie status quo, po decyzji powinniśmy zaobserwować osłabianie się dolara, co najprawdopodobniej umocni złotego. W połączeniu z niedawną decyzją Moody’s o braku jakichkolwiek zmian w ocenie wiarygodności kredytowej Polski prawdopodobnie da impuls złotemu do wzmocnienia się w stosunku do dolara i presji na spadek kursu USD/PLN.

Dzień przed posiedzeniem członków Fed, odbędzie się posiedzenie Bank of Japan. Ostatnie doniesienia i wypowiedzi pochodzące zarówno z BoJ oraz rządu Japonii uprawdopodobniają scenariusz, że BoJ będzie chciał zachować łagodną politykę monetarną by wzmocnić kruchy wzrost gospodarczy w Japonii.

Z BoJ napływały sugestie, że Bank będzie chciał poczekać na to co zrobi Fed na wrześniowym posiedzeniu. Jednak w kontekście małego prawdopodobieństwa podniesienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną jeszcze we wrześniu, możemy przypuszczać, że będą chcieli uprzedzić umocnienie się jena i obniżyć stopy procentowe poniżej zera - co zresztą sugerowali w tym tygodniu.

 

16 wrz 2016 16:55|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 wrz 2016 13:40

Komentarz walutowy z 16.09.2016

15 wrz 2016 17:33

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2016

15 wrz 2016 11:55

Komentarz walutowy z 15.09.2016

14 wrz 2016 15:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut