Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.11.2015

16 lis 2015 16:56|Marcin Lipka

Niemiecki spokój przed kluczowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Stosunkowo spokojna reakcja euro na wydarzenia we Francji. Złoty słabnie pod presją awersji do ryzyka.

Comiesięczny raport Bundesbanku pokazał dość wyważone spojrzenie na obecną sytuację. Niemiecki bank centralny ocenia, że gospodarki rozwinięte są stosunkowo odporne na zawirowania w krajach z koszyka rynków wschodzących. Chociaż sytuacja w Chinach budzi obawy, to jednak w ostatnich miesiącach nie uległa dodatkowemu pogorszeniu. Natomiast niskie ceny surowców to raczej odzwierciedlenie spowolnienia globalnej gospodarki niż przyczyna tego zjawiska.

Umiarkowane stanowisko Bundesbanku oznacza, że Niemcy będą raczej sceptycznie podchodzić do pomysłu poluzowania polityki pieniężnej. Europejski Bank Centralny już na początku grudnia zdecyduje, czy zwiększyć stymulację monetarna. Decyzja jest oczekiwana po stanowczych komentarzach prezesa Mario Draghiego, który zasugerował możliwość rozszerzenia skupu aktywów oraz obniżenia stopy depozytowej, na konferencji po ogłoszeniu stóp procentowych w październiku. Zasadnicze przyczyny to słabość gospodarki oraz spadek prawdopodobieństwa wypełnienia celu inflacyjnego przez EBC w średnim terminie.

Także dane zmniejszają presję na poluzowanie polityki pieniężnej. Inflacja w strefie euro była trochę wyższa od wstępnego szacunku. W październiku inflacja konsumencka wzrosła o 0.1 proc. wobec spodziewanego 0 proc. Także inflacja bazowa (po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii) była wyższa niż oczekiwano, rosnąc do 1.1 proc. wobec prognozy 1 proc. To najwyższy poziom od dwóch lat.

W poprzedni czwartek podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim Mario Draghi powiedział, że pozytywne tendencje pokazywane przez inflację bazową uległy osłabieniu. Wtedy sądzono, że szef EBC może posiadać najnowsze dane o inflacji. W tym kontekście dzisiejsza publikacja Eurostatu w pewnym stopniu zaskakuje.

Istnieje niewielka szansa, że oczekiwania dotyczące poluzowania polityki pieniężnej przez EBC ulegną istotnemu ograniczeniu. Niemniej wzrosła szansa na chwilowe odbicie euro, ze względu na wyższą od oczekiwań inflację. Istotnego wpływu na zachowanie wspólnej waluty nie miały tragiczne wydarzenia we Francji. Para EUR/USD porusza się w poniedziałek w wąskim przedziale około 1.07. W najbliższych dniach protokół po posiedzeniu FOMC, będzie najważniejszą publikacją dla głównej pary walutowej.

Złoty pod presją

Inflacja bazowa w Polsce nie zaskoczyła. W październiku wskaźnik cen bez żywności i energii urósł o 0.3 proc. w relacji rok do roku, po wzroście o 0.2 proc. miesiąc wcześniej. Dane nie wpłynęły dostrzegalnie na postawę złotego. W najbliższych dniach poznamy serię raportów z polskiej gospodarki. W środę będą to dane z rynku pracy, a w czwartek raport o produkcji i sprzedaży. Dane nie powinny jednak zmienić oczekiwań co do polityki pieniężnej.

Andrzej Rzońca z Rady Polityki Pieniężnej oczekuje rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w przyszłym roku. Jeżeli polityka nie będzie stopniowo zacieśniania, istnieje niebezpieczeństwo, że gospodarka zostanie wytrącona z równowagi. Wzrost presji płacowej mógłby pogorszyć konkurencyjność kosztową eksportu. Z kolei silny rynek pracy będzie wspierać konsumpcję, co pozwala oczekiwać przyspieszenia, ocenia Rzońca. To zadanie będzie realizowane przez kolejną RPP. W styczniu i lutym wygasa kadencja ośmiu członków RPP, w tym Andrzej Rzońcy.

Złoty znajduje się pod wpływem awersji do ryzyka. Ten czynnik był mocno odczuwalny już w poprzednim tygodniu, po porcji negatywnych informacji z Chin. W związku z zamachami terrorystycznymi we Francji jego wpływ uległ zwiększeniu. W rezultacie funt wzrósł powyżej 6 zł, do najwyższego poziomu od około dekady. Także dolar pozostaje blisko wieloletnich szczytów.


16 lis 2015 16:56|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lis 2015 13:32

Komentarz walutowy z 16.11.2015

13 lis 2015 16:58

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.11.2015

13 lis 2015 13:33

Komentarz walutowy z 13.11.2015

12 lis 2015 16:59

Popołudniowy komentarz walutowy z 12.11.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut