Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.11.2016

16 lis 2016 16:43|Bartosz Grejner

Mieszane dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa w gospodarce amerykańskiej bez zmian w październiku. Słabość polskiej waluty przejawia się najdroższym dolarem od 14 lat.

Stopa bezrobocia najniższa od 11 lat, wzrost zatrudnienia zwalnia

Według najnowszych danych Biura Statystyki Narodowej (ONS) w Wielkiej Brytanii stopa bezrobocia w trzecim kwartale wyniosła 4,8%. Okazała się ona lepsze od konsensusu wynoszącego 4,9% i była zarazem najniższa od 11 lat. W rozbiciu na płci: stopa bezrobocia pośród mężczyzn wyniosła 4,9% (najmniej od 1979 r.), podczas gdy wśród kobiet 4,7%. Z kolei stopa zatrudnienia wzrosła do poziomu 74,5%, najwyższego od 1971 r.

Choć wzrost zatrudnienia wyniósł w porównaniu poprzedniego kwartału wyniósł 49 tys. oraz zatrudnienie było wyższe o 461 tys. niż rok temu, to było to znacznie poniżej wzrostu z drugiego kwartału wynoszącego 172 tys. Ponadto, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyły się w październiku o 9,8 tys. (wobec konsensusu wynoszącego 2 tys.), co było najwyższy wzrostem od maja br. Zrewidowano też znacznie w górę odczyt z września z 0,7 tys. do 5,6 tys.

Rosnąca inflacja prawdopodobnie miała też znaczny wpływ na najwolniejszy od lutego wzrost płac realnych, który wyniósł 1,7%. Brytyjski rynek pracy wydaje się spowalniać co w połączeniu z rosnącymi cenami (spowodowanymi inflacją plus nadal słabym funtem) może spowodować spadek wydatków konsumpcyjnych, który z kolei zmniejszy tempo wzrostu PKB.

Produkcja przemysłowa w USA poniżej oczekiwań

Rezerwa Federalna na 15 min przed początkiem notowań w USA opublikowała dane nt. produkcji przemysłowej w październiku. Pozostała ona na niezmienionym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wobec oczekiwań wzrostu na poziomie 0,2%. Zrewidowano też w dół wrześniowy wzrost 0,1% do spadku o 0,2%. Dane Fedu wskazują, że produkcja przemysłowa w gospodarce amerykańskiej nie wzrosła od lipca br.

W październiku zanotowano jedynie spadek w grupie produkcji dóbr konsumpcyjnych o 0,2% m/m. Największy wzrost natomiast nastąpił w budownictwie, którego produkcja wzrosła o 0,6%. Dane te jednak miały ograniczony wpływ na notowania dolara czy rentowności obligacji amerykańskich, na które w największym stopniu prawdopodobnie wpływają obecnie spekulacje dotyczące polityki fiskalnej wybranego prezydenta-elekta oraz ilości podwyżek stóp procentowych w 2017 r. jakich może dokonać Rezerwa Federalna.

Złoty pod presją podaży

Notowania dolara w relacji do polskiej waluty wyznaczyły dzisiaj nowe 14 letnie maksima. Dolar na rynku międzybankowym kosztował nawet 4,16 zł. Zbiegło to się w czasie z droższym globalnie dolarem - gdy indeks dolara nieco spadł ze szczytów (100,5), a kurs pary EUR/USD wzrósł ponownie blisko 1,07, cena dolara w relacji do złotego spadła do ok. 4,14 zł.

Słabość polskiej waluty nie przejawia się wyłącznie w notowaniach do globalnie silnego dolara. Złoty znajduje się obecnie w okolicy górnych przedziałów wahań na franku, funcie czy euro. Kosztują one odpowiednio 4,13 zł, 5,16 zł oraz 4,44 zł.

Jutro na rynku

O 10.30 poznamy poziom wzrostu sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w październiku, publikowany przez Biuro Statystyki Narodowej. Jest to o tyle istotny wskaźnik, gdyż świadczy o wydatkach konsumentów, które z kolei stanowią o większości aktywności gospodarczej. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 0,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca (we wrześniu sprzedaż detaliczna pozostała na niezmienionym poziomie w porównaniu do sierpnia). W ujęciu rocznym oczekuje się wzrostu o 5,3%, podczas gdy we wrześniu odnotowano wzrost o 4,1%. Był on zarazem najgorszym od marca br. Gdyby październikowy odczyt spadł poniżej tego poziomu, mogłoby to spowodować widoczne osłabienie funta szterlinga.

Na godzinę przed dzwonkiem rozpoczynającym notowania giełdy w Nowym Jorku, poznamy o 14.30 znaczną ilość danych z gospodarki USA. Prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną przez rynki będzie publikowana przez Biuro Statystyki Pracy październikową wartość inflacji CPI - konsensus zakłada wzrost bazowej CPI na niezmienionym poziomie 2,2% r/r. Od początku 2015 r. obserwujemy stopniowy jej wzrost. Choć dla Rezerwy Federalnej przy podejmowaniu decyzji o stopach procentowych liczy się przede wszystkim inflacja PCE (używają jej w swoich projekcjach), dane CPI mogą dać inwestorom wskazówek co do przyszłego odczytu PCE. W związku gdyby jutrzejsze dane o inflacji odbiegały od poprzedniego odczytu, mogłoby to w obecnym klimacie wpłynąć na wycenę dolara - rynek wycenia już wyższą przyszłą inflację (chociażby w wyższych rentownościach obligacji amerykańskich).

Rezerwa Federalna w Filadelfii przedstawi o 14.30 indeks przetwórstwa przemysłowego oceniający warunki handlowe w regionie Filadelfii w listopadzie. Ostatnie dwa odczyty pozytywnie zaskakiwały rynek. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wartość tego indeksu na poziomie 8,7 w listopadzie, co byłoby nieco niższym poziomem niż w październiku (9,7) czy wrześniu (12,8). Jednakże w kontekście poprzednich 5 miesięcy byłby to nadal relatywnie wysoki poziom. Natomiast odczyt powyżej 12,8 oznaczałby najwyższą wartość tego indeksu od czerwca 2015 r. i mógłby dalej nieco umocnić dolara.

O tej samej godzinie poznamy jeszcze dane Departamantu Pracy w USA o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu. Choć nadal istotne, mają one obecnie ograniczony wpływ na zachowania amerykańskiej waluty. Znajdują się bowiem blisko 40-letnich minimów, a odchylenia w ostatnich tygodniach były relatywnie niewielkie. Konsensus rynkowy zakłada wzrost liczby złożonych wniosków o zasiłek o 3 tys., do 257 tys.

 

16 lis 2016 16:43|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lis 2016 13:25

Komentarz walutowy z 16.11.2016

15 lis 2016 16:47

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.11.2016

15 lis 2016 13:17

Komentarz walutowy z 15.11.2016

14 lis 2016 16:42

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut