Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.04.2017

28 kwi 2017 15:28|Bartosz Grejner

Tempo wzrostu gospodarczego w USA poniżej oczekiwań: zawodzi konsumpcja, ale nastroje poprawia wyraźny wzrost inwestycji. Sygnały globalne pozytywne dla złotego - polska waluta nadal silna.

Ograniczona reakcja dolara na dane o PKB

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) podało dzisiaj wstępne dane o tempie wzrostu PKB w I kwartale w USA, które wyniosło 0,7% r/r. To 0,3 pkt proc. poniżej oczekiwań i najniższe tempo wzrostu od trzech lat. Głównym powodem tak niskiego odczytu (w IV kw. 2016 r. PKB zwiększyło się o 2,1% r/r) był bardzo słaby wzrost wydatków konsumpcyjnych. Ich kontrybucja do 0,7%-owego wzrostu w tym kwartale wyniosła zaledwie 0,23 pkt proc. podczas gdy w trzech poprzednich wynosiła ponad 2 pkt proc; w analogicznym kwartale ubiegłego roku ich kontrybucja była cztery razy większa (1,11 pkt proc.).

Ogólnie konsumpcja wzrosła o 0,3% r/r, wobec 3,5% r/r w poprzednim kwartale. Dolar jednak nie tracił wyraźnie na wartości. To prawdopodobnie dlatego, iż znacznie zwiększył się poziom inwestycji - o 10,4% - co może sugerować większe tempo wzrostu w kolejnych okresach. Dane o konsumpcji być może są zaburzone statystycznie, biorąc pod uwagę, iż wzrost konsumpcji był najniższy od 2009 r.

W efekcie obserwowaliśmy nieznaczny wzrost rentowności obligacji skarbowych USA, który pociągnął za sobą zwiększenie wartości amerykańskiej waluty. Indeks dolara (DXY) bezpośrednio po publikacji danych wzrósł o 0,2 pkt do 98,9 pkt. Reakcja głównej pary walutowej EUR/USD była stosunkowo ograniczona. Jej kurs oscylował w okolicy poziomu 1,09.

To również jest wynikiem lepszych od oczekiwań danych o inflacji konsumenckiej (CPI) w strefie euro, w szczególności wskaźnika bazowego, który wzrósł do najwyższego poziomu od niemal czterech lat. Stabilne były też notowania funta, pomimo nieco gorszego od oczekiwań (o 0,1 pkt proc) odczytu tempa wzrostu gospodarczego w I kw. (choć nadal poziom 2,1% był powyżej 1,9% notowanego w IV kw.).

Wycena złotego nadal wysoka

Zmienność notowań polskiej waluty była dzisiaj ograniczona (poza relacją do dolara). Notowania złotego stabilizowały się blisko poziomów wczorajszych zamknięć. Utrzymaniu zysków z ostatnich dni mogły dzisiaj pomóc dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który podał, iż inflacja konsumencka (CPI) w kwietniu wyniosła 2,% r/r, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

Stosunkowo dużą zmienności (w porównaniu do innych par) charakteryzowała się relacja dolara do złotego. Kurs USD/PLN począwszy od godzin porannych do południa obniżył się z blisko 3,89 do 3,855. W oczekiwaniu na publikację danych o tempie wzrostu PKB w USA notowania jednak wzrosły do poziomu 3,87, nieco bliżej poziomu wczorajszego zamknięcia (3,88). To prawdopodobnie nie koniec znacznych wahań dolara - na przyszły tydzień zaplanowanych jest stosunkowo sporo istotnych publikacji dotyczących gospodarki USA. Stąd ryzyko szerokiego przedziału wahań relacji dolara do złotego (USD/PLN) pozostaje nadal wysokie.

W przyszłym tygodniu na rynku

Przyszły tydzień zapowiada się ważny z punktu widzenia notowań dolara. Już w poniedziałek (o 14.30) poznamy istotne dane o zmianie poziomu cen w amerykańskiej gospodarce w marcu. Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane o inflacji PCE, która jest o tyle istotna, iż Rezerwa Federalna bierze ją pod uwagę podczas tworzenia projekcji inflacji.Tego samego dnia (o 16.00) poznamy również dane wskaźnika ISM przemysłu w kwietniu. W ostatnich dniach dolar poddawany był stosunkowo sporym wahaniom ze względu m.in. politycznych (napięcia na linii USA - Korea Północna), publikacja planu zmiany systemu podatkowego czy niepewność co do przyszłości porozumienia NAFTA. Biorąc pod uwagę wagę publikowanych danych, można spodziewać się istotnych wahań dolara.

We wtorek z kolei poznamy dane ADP odnośnie zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Odczyty za trzy poprzednie miesiące okazywały się znacznie powyżej oczekiwań i wskazywały na wzrost ponad 250 tys. w każdym miesiącu. Kolejny wzrost powyżej poziomu 200 tys. czy nawet 250 tys. mógłby potwierdzić poprawiającą się stopniowo sytuację na rynku pracy i wzmocnić tym samym dolara, choć dane ADP za ostatni miesiąc znacznie odbiegały od tych oficjalnych Departamentu Pracy.

W piątek, analogicznie jak w każdy piątek miesiąca, Departament Pracy w USA opublikuje marcowy raport o rynku pracy. W zeszłym miesiącu największym zaskoczeniem okazała się rozbieżność pomiędzy danymi o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prywatnym): ADP wskazało na wzrost o 263 tys., podczas gdy Departament Pracy na jedyne 98 tys. Prawdopodobnie jednak było to zaburzenie statystyczne. Najistotniejsze z raportu prawdopodobnie będą jednak dane o zmianie przeciętnego wynagrodzenia za godzinę. W zeszłym miesiącu wyniosło ono 0,2% m/m. Przyspieszenie tego tempa do 0,3% lub powyżej w połączeniu ze wzrostem zatrudnienia powyżej 150 tys. (takie są obecnie oczekiwania rynkowe) mogłoby spowodować wzrost wartości dolara na sam koniec tygodnia.


28 kwi 2017 15:28|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 kwi 2017 12:25

Komentarz walutowy z 28.04.2017

27 kwi 2017 14:50

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.04.2017

27 kwi 2017 12:18

Komentarz walutowy z 27.04.2017

26 kwi 2017 15:32

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.04.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut