Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.03.2017

30 mar 2017 15:26|Bartosz Grejner

Wzrost cen w marcu w największej gospodarce Europy 0,6 pkt proc. poniżej lutowego poziomu. Dobre dane z gospodarki USA wspierają dolara. Kontynuacja pozytywnego sentymentu do walut krajów wschodzących wspiera stabilizację złotego.

Inflacja w Niemczech poniżej oczekiwań

Niemiecki urząd statystyczny (Destatis) podał dzisiaj wstępne szacunki inflacji konsumenckiej (CPI) w marcu. Wzrost cen o 1,6% r/r okazał się o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań oraz aż 0,6 pkt proc. poniżej lutowego poziomu. Był to zarazem najniższa od października ubiegłego roku. Średni wzrost cen usług wyniósł 0,7% r/r podczas gdy dóbr 2,5% r/r. Z pośród dóbr, ceny energii wzrosły o 5,1% a ceny żywności 2,3%.

W naszym porannym komentarzu wskazywaliśmy, iż inflacja w Niemczech może okazać się nieco poniżej oczekiwań w związku z niższymi niż w lutym odczytami w niektórych landach. Niższy od oczekiwań wzrost inflacji w największej gospodarce Europy może zmniejszać prawdopodobieństwo szybszego zacieśniania obecnie bardzo łagodnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny, a tym wpływać na osłabienie euro.

Wzrost PKB w USA pozytywnie zaskakuje

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikowało finalne dane tempa wzrostu gospodarczego w IV kwartale w USA. Zwiększenie się PKB o 2,1% r/r okazało się lepszy zarówno od konsensusu rynkowego (2%) jak poprzednich odczytów (1,9%). Jednakże, o tej samej godzinie Departament Pracy opublikował cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych. Liczba złożonych wniosków o zasiłek (258 tys.) okazała się o 10 tys. wyższa od konsensusu, choć była zbliżona do zeszłotygodniowej liczby (261 tys.). Gorsza od oczekiwań również okazała się liczba już korzystających z zasiłku dla bezrobotnych - w zeszłym tygodniu spadła poniżej 2 mln, w tym jednak okazała się o 65 tys. większa.

Bezpośrednia reakcja dolara na dane była stosunkowo pozytywna. Kurs EUR/USD spadał do poziomu 1,072, a USD/JPY wzrastał do 111,4. W efekcie, indeks dolara (DXY) wspiął się z powrotem minimalnie ponad poziom 100 pkt. Biorąc pod uwagę słabość euro po gołębich sygnałach płynących z EBC oraz stosunkowo silniejszego dolara (jeszcze przed publikacją w/w danych), granica 1,07 na EUR/USD może być dzisiaj przetestowana.

Złoty nadal w dobrej kondycji

Dzisiaj trwał ciąg dalszy dobrej passy złotego, choć pomaga ewidentnie dobry sentyment wobec walut krajów wschodzących (EM). EUR/PLN pozostawało blisko najniższego poziomu od połowy listopada 2015 r. (wpłynęła na to również słabość globalna euro). Niejako zagrożenie, dla dobrej kondycji złotego może być silniejszy dolar i rosnące rentowności obligacji skarbowych w USA, które mogą powodować odpływ kapitału z EM. Pamiętajmy, iż w ostatnich miesiącach złoty podlegał znacznej aprecjacji, stąd zmiana sentymentu mogłaby potencjalnie spowodować istotną korektę wartości polskiej waluty.

Jutro na rynku

Ostatniego dnia tygodnia Biuro Statystyki Narodowej (ONS) opublikuje o 10.30 za IV kwartał minionego roku - to już trzeci (finalny) odczyt. Wstępne szacunki okazały się powyżej oczekiwań pokazując wzrost 2,2% r/r. Drugi odczyt w wysokości 2% r/r okazał się gorszy zarówno od konsensusu jak i początkowych danych. Obecnia mediania oczekiwań zakłada wzrost na poziomie 2% r/r. Razem z danymi o tempie wzrostu PKB poznamy wysokość rachunku bieżącego w IV kwartale, na którym od wielu lat występuje deficyt bo może wywierać negatywną presję na funta. Oczekiwania rynkowe wskazują na deficyt w wysokości 16 mld funtów (wobec 25,5 mld funtów poprzednio). Biorąc pod uwagę oficjlane rozpoczęcie procesu Brexitu w tę środę, jutrzejsze dane mogą zwiększyć przedział wahań funta.

O 11.00 Eurostat opublikuje wstępne dane marcowego poziomu inflacji konsumenckiej (CPI) w strefie euro. W ostatnich miesiącach następował szybki wzrost tempa inflacji spowodowany przede wszystkim przez wzrost cen surowców energetycznych. Wpływ tego czynnika jednak wygasa i mediana oczekiwań wzrostu wskaźnika CPI wskazuje na niższy odczyt w marcu (1,8% r/r) niż przed miesiącem (2% r/r). Istotniejsza inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii, żywności alkoholu i wyrobów tytoniowych) również oczekiwana jest, iż ulegnie zmniejszeniu z 0,9% r/r w lutym do 0,8% r/r w marcu. Mogłoby to oznaczać kolejny negatywny sygnał dla wspólnej waluty, która jest osłabiona po ostatnich sygnałach z Europejskiego Banku Centralnego, które wskazywały na bardziej łagodne stanowisko EBC niż rynek zinterpretował po ostatnim posiedzeniu.

Główny Urząd Statystyczny o 14.00 również opublikuje marcowe dane o poziomie inflacji konsumenckiej (CPI) w polskiej gospodarce. Podobnie jak w przypadku strefy euro, tempo wzrostu inflacji w ostatnich miesiącach wzrastało w Polsce. W marcu oczekiwany jest dalszy wzrost jej tempa - z 2,2% do 2,6% r/r. Mogą to okazać się szczególnie istotne dane jutro w przypadku złotego, który w ostatnim okresie znacznie wzrastał na wartości. Odczyt zgodny z konsensusem (lub powyżej) mógłby potwierdzić rosnącą tendencję poziomu cen w polskiej gospodarce i pomóc utrzymać ostatnią aprecjację złotego.

Z kolei o 14.30, Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje wskaźnik inflacji PCE w lutym w gospodarce USA. Jest on o tyle istotny w przypadku USA, gdyż Rezerwa Federalna bierze go pod uwagę przy tworzeniu projekcji inflacji. Ma on zatem bezpośredni wpływ na oczekiwania inflacyjne członków Fedu i poziom przyszłych stóp procentowych. Inflacja PCE w okresie styczeń 2016 - styczeń 2017 poruszała się w wąskim przedziale 1,6% - 1,8% r/r, gdzie odczyt 1,8% wystąpił tylko raz (w październiku 2016 r.). Mediana oczekiwań rynkowych zakłada odczyt na poziomie 1,7% r/r, analogiczny jak w poprzednich trzech miesiącach. W przypadku odczytu odbiegania od konsensusu, rentowności obligacji skarbowych USA oraz w efekcie dolar mógłby być poddawany istotnym wahaniom.

 

30 mar 2017 15:26|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 mar 2017 12:22

Komentarz walutowy z 30.03.2017

29 mar 2017 15:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.03.2017

29 mar 2017 12:23

Komentarz walutowy z 29.03.2017

28 mar 2017 15:24

Popołudniowy komentarz wideo z 28.03.2017

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację