Obietnica dobrej pogody, egzotyczny klimat, pyszne jedzenie, liczne zabytki na czele z monumentalnymi piramidami i bajeczne rafy koralowe to tylko część powodów, dla których Polacy chętnie wybierają się do Egiptu. Jak finansowo przygotować się do takiego wyjazdu? Jaką walutę zabrać ze sobą i czym płacić na miejscu, by nie przepłacić? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Waluta Egiptu – funt egipski
Oficjalną walutą w Egipcie jest funt egipski. Dzieli się on na 100 piastrów oraz 1000 milimów, choć tych ostatnich w postaci monet nie uświadczymy. Egipcjanie posługują się banknotami o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów egipskich. W formie papierowej występują również mniejsze nominały: 25 i 50 piastrów.
Turysta wybierający się do Egiptu podczas płatności spotka się również z monetami o nominale 1 funta egipskiego i 50 piastrów. W obiegu dostępne są także bilony o wartości 5, 10, 20 i 25 piastrów, ale są one raczej rzadko używane.
Oficjalnym kodem ISO funta egipskiego jest EGP. Zwiedzając kraj Sfinksa i piramid należy w sklepach i na straganach poszukiwać właśnie tego symbolu. Lokalni sprzedawcy zamiennie mogą też stosować LE, E£ lub ج.م.
Dla Polaków funt egipski jest dość egzotyczną walutą, a szybkie przeliczanie cen w pamięci może sprawiać nieco kłopotów. Warto więc wiedzieć, że 1 EGP to około 15 groszy (kurs z dnia 27.02.2023 r.). Dla ułatwienia można zapamiętać, że 10 funtów egipskich to około 1,50 zł, a 100 funtów jest warte 15 złotych.
Jaką walutą płacić w Egipcie?
W Egipcie płacimy głównie w funtach egipskich, ale w miejscach popularnych wśród turystów akceptowane są również dolary amerykańskie i euro. Próba wymiany polskich złotych na funty egipskie jeszcze przed wylotem z Polski może graniczyć z cudem. Choć Egipt jest częstym kierunkiem wakacyjnych wojaży rodaków, w lokalnych kantorach ze świecą można szukać tej egzotycznej waluty.
Z podobną sytuacją spotkamy się już na miejscu. W egipskich kantorach bardzo trudno będzie wymienić polskie złote na funty egipskie, dlatego pod żadnym pozorem nie można tej operacji zostawiać na ostatnią chwilę.
Co więc najlepiej zrobić? W Polsce kupić dolary amerykańskie lub euro i posługiwać się nimi na miejscu tam, gdzie to możliwe. Mając jedną z tych walut w ręku, nie będzie także problemu z jej wymianą na funty egipskie. Gotówkę można wymienić w bankach, hotelach, na lotniskach i w licznych kantorach. Warto jednak zwracać uwagę na kurs – w miejscach mniej oczywistych może on odbiegać od rynkowego nawet o 10%. Warto więc postawić na wymianę w kantorach.
W wielu miejscach turystycznych powszechnie akceptowane są dolary i euro. Można nimi zapłacić np. za zakupy w lokalnym sklepie czy wycieczki fakultatywne. Z odmową przyjęcia obcej waluty możemy spotkać się w małych sklepikach czy na bazarach. Podróżując w głąb kraju na własną rękę, lepiej więc mieć w kieszeni funty egipskie.
Egipcjanie bardzo często stosują też przelicznik 1:1 w relacji dolara do euro. Jeśli więc w sklepie coś kosztuje 10 dolarów, to jest to warte również 10 euro. Biorąc pod uwagę kurs, dla Polaka nieco bardziej opłacalna będzie płatność w dolarach.
Warto też pamiętać, że lokalni sprzedawcy niechętnie przyjmują bilony dolarów czy euro i zazwyczaj proszą o banknoty. Także z tego względu płatność w dolarach będzie wygodniejsza – banknot o najmniejszym nominale to 1 dolar, podczas gdy w przypadku europejskiej waluty jest to 5 euro.
Wymienionych funtów egipskich nie warto też zabierać ze sobą do kraju. Pozostałe pieniądze najlepiej wydać przed wylotem np. na lotnisku, gdyż w Polsce będą praktycznie bezużyteczne.
Egipt – płatność kartą i wypłaty z bankomatów
Alternatywą dla gotówki może być karta walutowa, którą można się posługiwać w Egipcie. Warto jednak pamiętać, by nie była to karta prowadzona wyłącznie w polskich złotych, gdyż rozliczenia transakcji będą się wiązać z niekorzystnymi przewalutowaniami i dodatkowymi prowizjami.
Lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karty wielowalutowej Cinkciarz.pl, którą można płacić w ponad 160 walutach oferowanych po atrakcyjnych kursach. Płacąc nią w sklepie lub restauracji, należy jednak wybierać rozliczenia w lokalnej walucie, czyli funtach egipskich. W ten sposób unikniemy podwójnego przewalutowania i zaoszczędzimy dzięki atrakcyjnemu kursowi waluty.
Karty Visa, MasterCard czy American Express są akceptowane w Egipcie, ale w wielu miejscach możemy się spotkać z odmową płatności kartą. Choć powoli się to zmienia, Egipcjanie wciąż preferują rozliczenia w gotówce. Z obsługą karty nie powinno być problemu w większych supermarketach, centrach handlowych, hotelach czy popularnych restauracjach. Z odmową możemy się natomiast spotkać na bazarach, małych sklepikach czy restauracjach spoza utartego szlaku.
Nie oznacza to jednak, że zabranie ze sobą karty wielowalutowej jest bezcelowe. Może ona bowiem posłużyć do wygodnej wypłaty gotówki z bankomatów, które są powszechnie dostępne w każdym większym egipskim mieście. Dzięki temu unikniemy konieczności wymiany waluty w lokalnych kantorach i zabierania ze sobą dolarów czy też euro. Karta wielowalutowa Cinkciarz.pl umożliwia wypłaty z bankomatów w Egipcie do 800 PLN miesięcznie bez dodatkowych opłat, więc z powodzeniem może być traktowana jako dodatkowe źródło waluty na miejscu.
Wypłacając gotówkę z bankomatów, podobnie zresztą jak płacąc kartą w lokalach i restauracjach, warto zwrócić uwagę na komunikaty wyświetlane na ekranie, by uniknąć prowizji naliczanych przez operatora bankomatu lub terminalu. Więcej na temat mechanizmu DCC dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie są ceny w Egipcie?
Pomimo trudności w szybkim przeliczaniu waluty, ceny w Egipcie – np. w lokalnych restauracjach czy na bazarach będą atrakcyjne dla przeciętnego Kowalskiego. Wiele produktów można bowiem kupić za podobną lub nawet znacznie niższą kwotę niż w Polsce, co sprawia, że wakacje w Egipcie nawet bez all inclusive nie powinny zrujnować polskiego portfela.
Przykładowe ceny prezentują się następująco:
- bochenek chleba – ok. 17 funtów egipskich (ok. 2,50 zł)
- mleko – ok. 19 funtów egipskich (ok. 2,80 zł)
- wytłaczanka jajek – ok. 35 funtów egipskich (ok. 5,10 zł)
- kilogram lokalnego sera – ok. 103 funty egipskie (ok. 15 zł)
- jednorazowy bilet na komunikację miejską – ok. 5 funtów egipskich (ok. 0,70 zł)
- kawa cappuccino – ok. 35 funtów egipskich (ok. 5,10 zł)
- obiad w niedrogiej restauracji – ok. 95 funtów egipskich (ok. 13,80 zł)
- trzydaniowy obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji – ok. 450 funtów egipskich (ok. 65,50 zł)