Turcja to częsty kierunek obierany przez polskich turystów. Przyciąga nas tam głównie egzotyczny klimat z pięknymi plażami i palmami, obietnica dobrej pogody, pyszne jedzenie, zabytki i atrakcje, a także ceny, które nie zrujnują budżetu statystycznego Kowalskiego. Jaką walutę zabrać ze sobą do Turcji i czym płacić na miejscu, aby robić to korzystnie i nie stracić? Oto wszystko, co warto wiedzieć.
Turcja – waluta
Oficjalną walutą Turcji jest lira turecka. Dzieli się ona na 100 kuruszy. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir tureckich, a także monety o wartości 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy i 1 liry.
Lirami tureckimi można płacić na terenie całej Turcji, a także Cypru Północnego. Ten ostatni również jest popularnym kierunkiem wśród turystów, dlatego warto mieć to na uwadze.
Z perspektywy polskiego turysty kurs liry tureckiej jest dość atrakcyjny. Za jedną lirę należy zapłacić około 22 groszy (kurs Cinkciarz.pl z dnia 26.01.2023 r.). Warto mieć na uwadze, że kurs liry względem najpopularniejszych walut nie jest stabilny. Historycznie ulegał sporym wahaniom względem euro czy złotego, tracąc tylko w ostatnich trzech latach około 60-70 proc. swojej wartości. Dla Polaka wybierającego się do Turcji na wakacje to dobra wiadomość.
Jaką walutą płacić w Turcji?
Turcja jest mocno nastawiona na turystykę i z tego względu w najpopularniejszych kurortach oprócz lir tureckich można też płacić w euro czy dolarach, a na obszarach chętnie odwiedzanych przez Brytyjczyków również w funtach.
Polski turysta ma więc niejako sporą dowolność w wyborze waluty, którą zabierze ze sobą na wakacje. Musi jednak pamiętać, że euro czy dolary nie będą wszędzie chętnie akceptowane. O ile w hotelach, większych supermarketach czy punktach wycieczkowych zapłacenie wspólną walutą nie będzie problemem, tak w przypadku mniejszych sklepików czy targów można spotkać się z odmową.
Wybierając się do Turcji na wakacje, najbezpieczniej więc jest zabrać ze sobą liry tureckie. Ich zakup przed wylotem z kraju może być jednak problematyczny. Nie w każdym kantorze stacjonarnym waluta Turcji jest powszechnie dostępna, choć z jej zakupem w placówkach w większych miastach nie powinno być trudności.
Walutę możemy też wymienić już bezpośrednio na miejscu, choć należy pamiętać, że w większości kantorów polskie złote nie będą akceptowane. Turcy chętnie przyjmą jednak dolary lub euro. W przypadku takiej transakcji dochodzi do podwójnego przewalutowania, bowiem polski turysta musi najpierw w kraju nabyć euro lub dolary, które następnie na miejscu wymieni na liry. Nie jest to więc najkorzystniejsza opcja.
Alternatywą w takiej sytuacji może się okazać kantor internetowy. W Cinkciarz.pl lirę turecką można zakupić online, bez wychodzenia z domu, mając przy tym gwarancję atrakcyjnego kursu. Co więcej, zakupione środki można od razu przelać na kartę wielowalutową, dzięki której można bezproblemowo i przede wszystkim bezstratnie płacić na miejscu.
Karta walutowa czy gotówka – czym płacić w Turcji?
W Turcji mieszkańcy bardzo chętnie posługują się kartami płatniczymi. W większości miejsc, szczególnie w popularnych kurortach, takich jak Bodrum, Antalya czy Alanya, można płacić kartą. To świetna okazja, by skorzystać z karty walutowej Cinkciarz.pl, dzięki której transakcje można realizować w ponad 160 walutach – w tym oczywiście w lirze tureckiej – oferowanych po atrakcyjnych kursach.
Z brakiem terminali możemy się spotkać w mniej popularnych wśród turystów miejscach – na bazarach, w lokalnych sklepikach czy punktach usługowych. Jeżeli więc zamiast pakietu all inclusive planujemy zwiedzanie Turcji na własną rękę, warto wyposażyć się w gotówkę.
Niech będzie to lira turecka, choć jak już wspomnieliśmy, w wielu miejscach akceptowane są też dolary i euro. Część sklepów może je nawet przyjąć, a resztę wydać w lokalnych lirach. Kurs może być jednak w takich przypadkach mniej atrakcyjny.
Ze zdobyciem gotówki w Turcji również nie ma problemu. Powszechnie dostępne są bankomaty, które wydają nie tylko liry, ale w niektórych przypadkach także dolary i euro (warto zwracać uwagę na oznaczenia). Przy podejmowaniu pieniędzy z bankomatu świetnie sprawdzi się karta wielowalutowa Cinkciarz.pl, dzięki której turysta uniknie prowizji. Musi jednak zwracać uwagę na dodatkowe opłaty nakładane przez operatora bankomatu. Szerzej o tym mechanizmie piszemy w oddzielnym artykule.
Jakie są ceny w Turcji?
W grudniu 2022 roku inflacja w Turcji wyniosła 64,3 proc., a w poprzednich miesiącach była jeszcze większa i sięgała nawet 84,4 proc. To oznacza, że ceny w tym kraju rosną w bardzo szybkim tempie i trudno oszacować, na jakim poziomie znajdą się w momencie naszego turystycznego wyjazdu.
Mimo znacznego wzrostu cen żywności w poprzednich latach, dla przeciętnego Kowalskiego Turcja nadal jest jednak przyjazna dla jego portfela ze względu na atrakcyjny kurs liry tureckiej i jej malejącą wartość względem złotego. Przykładowe ceny prezentują się następująco, choć należy mieć na uwadze, że mogą się one w szybkim tempie zmieniać:
- bochenek chleba – ok. 11 lir (ok. 2,70 zł)
- mleko – ok. 18 lir (ok. 4,50 zł)
- wytłaczanka jajek – ok. 31 lir (ok. 7,50 zł)
- kilogram lokalnego sera – ok. 115 lir (ok. 28 zł)
- jednorazowy bilet na komunikację miejską – ok. 8 lir (ok. 2 zł)
- kawa cappuccino – ok. 32 lir (ok. 8 zł)
- obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji – ok. 400 lir (ok. 97 zł)