Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Sprawdź  >
Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Sprawdź  >

Czym płacić w Turcji? Jak korzystnie to robić, by nie stracić?

3 lut 2023 10:02|Cinkciarz.pl

Turcja to częsty kierunek obierany przez polskich turystów. Przyciąga nas tam głównie egzotyczny klimat z pięknymi plażami i palmami, obietnica dobrej pogody, pyszne jedzenie, zabytki i atrakcje, a także ceny, które nie zrujnują budżetu statystycznego Kowalskiego. Jaką walutę zabrać ze sobą do Turcji i czym płacić na miejscu, aby robić to korzystnie i nie stracić? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Czym płacić w Turcji? Jak korzystnie to robić, by nie stracić?

Turcja – waluta

Oficjalną walutą Turcji jest lira turecka. Dzieli się ona na 100 kuruszy. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir tureckich, a także monety o wartości 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy i 1 liry.

Lirami tureckimi można płacić na terenie całej Turcji, a także Cypru Północnego. Ten ostatni również jest popularnym kierunkiem wśród turystów, dlatego warto mieć to na uwadze.

Z perspektywy polskiego turysty kurs liry tureckiej jest dość atrakcyjny. Za jedną lirę należy zapłacić około 22 groszy (kurs Cinkciarz.pl z dnia 26.01.2023 r.). Warto mieć na uwadze, że kurs liry względem najpopularniejszych walut nie jest stabilny. Historycznie ulegał sporym wahaniom względem euro czy złotego, tracąc tylko w ostatnich trzech latach około 60-70 proc. swojej wartości. Dla Polaka wybierającego się do Turcji na wakacje to dobra wiadomość.

Jaką walutą płacić w Turcji?

Turcja jest mocno nastawiona na turystykę i z tego względu w najpopularniejszych kurortach oprócz lir tureckich można też płacić w euro czy dolarach, a na obszarach chętnie odwiedzanych przez Brytyjczyków również w funtach.

Polski turysta ma więc niejako sporą dowolność w wyborze waluty, którą zabierze ze sobą na wakacje. Musi jednak pamiętać, że euro czy dolary nie będą wszędzie chętnie akceptowane. O ile w hotelach, większych supermarketach czy punktach wycieczkowych zapłacenie wspólną walutą nie będzie problemem, tak w przypadku mniejszych sklepików czy targów można spotkać się z odmową.

Wybierając się do Turcji na wakacje, najbezpieczniej więc jest zabrać ze sobą liry tureckie. Ich zakup przed wylotem z kraju może być jednak problematyczny. Nie w każdym kantorze stacjonarnym waluta Turcji jest powszechnie dostępna, choć z jej zakupem w placówkach w większych miastach nie powinno być trudności.

Walutę możemy też wymienić już bezpośrednio na miejscu, choć należy pamiętać, że w większości kantorów polskie złote nie będą akceptowane. Turcy chętnie przyjmą jednak dolary lub euro. W przypadku takiej transakcji dochodzi do podwójnego przewalutowania, bowiem polski turysta musi najpierw w kraju nabyć euro lub dolary, które następnie na miejscu wymieni na liry. Nie jest to więc najkorzystniejsza opcja.

Alternatywą w takiej sytuacji może się okazać kantor internetowy. W Cinkciarz.pl lirę turecką można zakupić online, bez wychodzenia z domu, mając przy tym gwarancję atrakcyjnego kursu. Co więcej, zakupione środki można od razu przelać na kartę wielowalutową, dzięki której można bezproblemowo i przede wszystkim bezstratnie płacić na miejscu.

Jaką walutą płacić w Turcji?

Karta walutowa czy gotówka – czym płacić w Turcji?

W Turcji mieszkańcy bardzo chętnie posługują się kartami płatniczymi. W większości miejsc, szczególnie w popularnych kurortach, takich jak Bodrum, Antalya czy Alanya, można płacić kartą. To świetna okazja, by skorzystać z karty walutowej Cinkciarz.pl, dzięki której transakcje można realizować w ponad 160 walutach – w tym oczywiście w lirze tureckiej – oferowanych po atrakcyjnych kursach.

Z brakiem terminali możemy się spotkać w mniej popularnych wśród turystów miejscach – na bazarach, w lokalnych sklepikach czy punktach usługowych. Jeżeli więc zamiast pakietu all inclusive planujemy zwiedzanie Turcji na własną rękę, warto wyposażyć się w gotówkę.

Niech będzie to lira turecka, choć jak już wspomnieliśmy, w wielu miejscach akceptowane są też dolary i euro. Część sklepów może je nawet przyjąć, a resztę wydać w lokalnych lirach. Kurs może być jednak w takich przypadkach mniej atrakcyjny.

Ze zdobyciem gotówki w Turcji również nie ma problemu. Powszechnie dostępne są bankomaty, które wydają nie tylko liry, ale w niektórych przypadkach także dolary i euro (warto zwracać uwagę na oznaczenia). Przy podejmowaniu pieniędzy z bankomatu świetnie sprawdzi się karta wielowalutowa Cinkciarz.pl, dzięki której turysta uniknie prowizji. Musi jednak zwracać uwagę na dodatkowe opłaty nakładane przez operatora bankomatu. Szerzej o tym mechanizmie piszemy w oddzielnym artykule.

Karta walutowa czy gotówka – czym płacić w Turcji?

Jakie są ceny w Turcji?

W grudniu 2022 roku inflacja w Turcji wyniosła 64,3 proc., a w poprzednich miesiącach była jeszcze większa i sięgała nawet 84,4 proc. To oznacza, że ceny w tym kraju rosną w bardzo szybkim tempie i trudno oszacować, na jakim poziomie znajdą się w momencie naszego turystycznego wyjazdu.

Mimo znacznego wzrostu cen żywności w poprzednich latach, dla przeciętnego Kowalskiego Turcja nadal jest jednak przyjazna dla jego portfela ze względu na atrakcyjny kurs liry tureckiej i jej malejącą wartość względem złotego. Przykładowe ceny prezentują się następująco, choć należy mieć na uwadze, że mogą się one w szybkim tempie zmieniać:

  • bochenek chleba – ok. 11 lir (ok. 2,70 zł)
  • mleko – ok. 18 lir (ok. 4,50 zł)
  • wytłaczanka jajek – ok. 31 lir (ok. 7,50 zł)
  • kilogram lokalnego sera – ok. 115 lir (ok. 28 zł)
  • jednorazowy bilet na komunikację miejską – ok. 8 lir (ok. 2 zł)
  • kawa cappuccino – ok. 32 lir (ok. 8 zł)
  • obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji – ok. 400 lir (ok. 97 zł)
3 lut 2023 10:02|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

2 mar 2023 8:12

Czym płacić w Egipcie? Co zrobić, aby nie stracić?

22 lut 2023 10:24

Jak łatwo rozliczać wydatki podczas zagranicznych delegacji

30 gru 2022 12:13

Chorwacja przyjmuje euro. Szykują się zmiany

22 gru 2022 15:30

Najbezpieczniejsze oraz najbardziej ryzykowne zawody podczas recesji

16 gru 2022 14:38

Platforma do sklepu internetowego. Jak wybrać najlepszą?

2 gru 2022 10:10

Systemy do automatyzacji księgowości w branży e-commerce

Atrakcyjne kursy 27 walut