Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Wakacje kredytowe – na czym polegają i kto może z nich skorzystać?

25 lip 2022 15:47|Cinkciarz.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom. Jednym z jej filarów są wakacje kredytowe, które mają przynieść ulgę posiadaczom kredytów hipotecznych w postaci zawieszenia spłacania rat. Kto może z nich skorzystać i na czym dokładnie polegają? Poniżej wszystkie informacje.

Wakacje kredytowe – na czym polegają i kto może z nich skorzystać?

Wakacje dla kredytobiorców – kto może się o nie ubiegać?

Wysokie stopy procentowe i rosnące raty kredytów hipotecznych sprawiają, że rząd przygotował program wsparcia dla kredytobiorców. Wakacje kredytowe to jeden z jego filarów. Jawią się jako atrakcyjna propozycja dla kredytobiorców. Nie każdy będzie jednak mógł z nich skorzystać, choć pomoc dotyczy sporej grupy osób.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zrobić sobie przerwę od spłaty kredytu? Wakacje kredytowe dotyczą wyłącznie kredytów zaciągniętych w polskich złotych z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polska.

– Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje kredytobiorcy wyłącznie w stosunku do jednej umowy kredytowej. W przypadku osób, które mają więcej kredytów hipotecznych, zawiesić będzie można tylko jeden z nich – tłumaczy Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Co więcej, ustawa warunkuje, że wakacje kredytowe dotyczą wyłącznie tych umów kredytowych, które zostały zawarte w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z przepisów wynika więc, że kredytów na nabycie nieruchomości np. w celach inwestycyjnych nie będzie można zawiesić.

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przysługuje mimo wszystko bardzo dużej liczbie kredytobiorców. Rząd szacuje, że pomocą zainteresowanych będzie około 0,5 mln osób, czyli głównie ci, którzy rzeczywiście tego potrzebują.

Realna skala pomocy może być jednak znacznie większa. KNF wylicza, że koszt wakacji kredytowych dla sektora bankowego może wynieść nawet 20 mld złotych. Z czego to wynika?

– Skorzystanie z wakacji kredytowych może być w interesie wszystkich kredytobiorców, nawet tych z dobrą kondycją finansową. Dlaczego? Gdy zawiesimy spłatę kredytu, odsetki nie są naliczane. Jeśli w tym samym czasie nadpłacimy go o wysokość raty, znacząco zmniejszymy jego finalny koszt. W niektórych przypadkach może się to jednak wiązać z koniecznością wypełnienia dodatkowego wniosku, a nawet prowizjami, wynikającymi np. z zapisów umowy dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu – wyjaśnia Bartosz Sawicki.

– W ten sposób, przez 1,5 roku, dla statystycznego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat wysokość raty można obniżyć nawet o około 150-200 zł (zakładając brak zmiany wysokości stóp procentowych). Wakacje kredytowe mogą więc niwelować na kilka miesięcy wpływ stóp procentowych – wylicza analityk.

Wakacje kredytowe – kiedy będą obowiązywać?

Wakacje kredytowe – kiedy będą obowiązywać?

O wakacje kredytowe będzie się można ubiegać w trzech terminach:

  • 2 miesiące w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r.
  • 2 miesiące w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
  • 1 miesiąc w każdym kwartale od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Zainteresowani będą więc mogli zrobić sobie przerwę od spłaty kredytu aż przez 4 miesiące w 2022 r. i tyle samo w 2023 r.

Wakacje kredytowe – o czym warto wiedzieć?

Wakacje kredytowe pozwolą odroczyć spłatę kredytu hipotecznego. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się jednak do okresu kredytowania. Pominięte raty nie są umarzane, a jedynie przesunięte w czasie. Skorzystanie z pomocy przedłuży więc finalny termin spłaty kredytu.

– Co więcej, wakacje kredytowe nie zwalniają z kosztów wynikających z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytową. Kredytodawca, czyli bank, powinien przedstawić wspomniane opłaty w odpowiedzi na wniosek – podkreśla analityk Cinkciarz.pl.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o odroczenie spłaty rat kredytu hipotecznego można złożyć z dniem wejścia ustawy w życie, czyli od 29 lipca 2022 r. w formie papierowej lub elektronicznej, np. za pośrednictwem bankowości online, jeżeli kredytodawca udostępnia taką usługę.

We wniosku powinno się wskazać kredytodawcę oraz kredytobiorcę, numer umowy, której dotyczy wniosek, a także okres zawieszenia spłaty kredytu. Wnioskujący musi także potwierdzić w oświadczeniu, że nieruchomość przeznaczona jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Spłata kredytu zostanie zawieszona na wskazany okres z dniem dostarczenia wniosku. Od momentu otrzymania wniosku kredytodawca ma 21 dni na potwierdzenie jego otrzymania, w którym powinien wskazać okres zawieszenia spłaty kredytu oraz opłaty wynikające z tytułu ubezpieczeń. Brak odpowiedzi od banku nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

25 lip 2022 15:47|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

27 wrz 2022 15:07

Kiedy robić przekazy pieniężne? W jakich sytuacjach?

22 wrz 2022 14:35

Zagraniczne przekazy pocztowe czy przelewy online? Porównanie

13 wrz 2022 11:16

Czym jest indeks WIRD, który ma zastąpić WIBOR?

12 wrz 2022 8:25

Jak i kiedy najlepiej przesyłać pieniądze z USA do Europy?

6 wrz 2022 15:09

Stagflacja, groźniejsza siostra recesji

5 wrz 2022 12:35

Jak klienci sklepów internetowych mogą bezpiecznie kupować i płacić przez internet

Atrakcyjne kursy 28 walut