Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Garść dobrych informacji ze strefy euro (komentarz walutowy z 5.03.2019)

5 mar 2019 13:04|Marcin Lipka

Finalne indeksy PMI ze strefy euro nieco lepsze niż wstępne wyniki. Odbicie sprzedaży detalicznej po fatalnym grudniu na obszarze wspólnej waluty. Według badania CASE luka VAT w Polsce spadła w ciągu roku o połowę, notując wartości zbliżone do poziomu Finlandii czy Danii. Złoty pozostaje stabilny, za euro płacimy ok. 4,30 zł.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 16:00: Indeks ISM z amerykańskiego sektora usług (szacunki: 57,4 pkt).

Nieco mniej obaw o strefę euro

Patrząc na notowania głównej pary walutowej, niewiele się działo przez ostatnie godziny. Kurs EUR/USD utrzymuje się blisko środka przedziału 1,13-1,1350. Chiński juan także pozostał stabilny, neutralnie odbierając ogłoszone przez parlament (NPC) cięcia podatków, możliwość zwiększenia stymulacji monetarnej czy lekkiego obniżenia celu wzrostu gospodarczego na ten rok (w przedziale 6,0-6,5 proc.).

Nieco lepiej, niż wcześniej oczekiwano, wypadły ostateczne dane PMI ze strefy euro. Po uwzględnieniu finalnych odczytów z sektora usług PMI composite wyniósł 51,9 pkt (wstępne wynosiły 51,4 pkt), czyli w rezultacie dane były nieco lepsze niż w styczniu. W rezultacie, według szacunków IHS Markit, PKB w pierwszym kwartale może wzrosnąć o 0,2 proc. k/k, chociaż styczniowe dane wskazywały na rozwój zbliżony do 0,1 proc k/k.

W tym samym marginalnie optymistycznym nastroju można odebrać dane o sprzedaży detalicznej z obszaru wspólnej waluty. W relacji r/r sprzedaż w styczniu wyniosła 2,2 proc. po fatalnym grudniu, gdzie odczyt wyniósł jedynie 0,3 proc. r/r. Nie wszystkie kategorie produktów są publikowane przez Eurostat we wstępnych odczytach, ale warto zwrócić uwagę, że wyraźnie odbiła sprzedaż przez Internet (7,2 proc. wzrostu r/r zbliżone do wielomiesięcznego trendu). W grudniu ta kategoria rosła jedynie o 0,5 proc. r/r, co było szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę ogólną migrację sprzedaży do internetu.

W rezultacie dane ze strefy euro można ocenić raczej pozytywnie, chociaż jest mała szansa, by dwa dni przed publikacją wyników posiedzenia EBC one cokolwiek zmieniły już w przekazie z banku centralnego. Nadal więc należy oczekiwać gołębiego komunikatu, który w perspektywie najbliższych miesięcy może utrudniać wygenerowanie wzrostów na wspólnej walucie, nawet gdyby kondycja gospodarcza ulegała poprawie.

Po południu napłyną dane ISM spoza amerykańskiego przemysłu. Szacunki analityków oceniające, że wskaźnik będzie w okolicach 57 pkt, mogą być zbyt optymistyczne, biorąc pod uwagę piątkowe dane z przemysłu (54,2 pkt). Wydaje się jednak, że publikacja musiałaby być naprawdę słaba (poniżej 55 pkt), by wyraźnie wpłynąć na dolara oraz główną parę walutową. Notowania EUR/USD w kolejnych godzinach powinny być więc względnie spokojne.

Dobre dane z Polski

Chociaż rzadko w naszych komentarzach podejmujemy kwestię luki VAT, to jednak warto napisać o dobrych informacjach, które napłynęły przed południem. Według szacunków CASE (przygotowuje np. wyliczenia dotyczące VAT dla Komisji Europejskiej) luka VAT w Polsce spadła z 36,9 mld zł w 2016 r. do 13,8 mld zł w 2018 r.

Ten olbrzymi spadek pomiędzy potencjalnymi i faktycznymi wpływami z podatku bardzo dobrze obrazuje jeszcze inny wskaźnik. Teraz luka to jedynie 7,2 proc potencjalnych wpływów. Patrząc na szacunki tej luki w innych krajach (np. w opracowaniu „Study and Reports on the VAT Gap in the EU-28 Member States”) Polska zanotowała olbrzymi spadek i teraz jesteśmy prawdopodobnie poniżej luki VAT w Danii, a na poziomie Finlandii czy Austrii. W 2016 r., według tego samego opracowania, luka w Polsce przekraczała 20 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku i była dwukrotnie wyższa niż mediana (ok. 10 proc.). Teraz jesteśmy prawdopodobnie wyraźnie poniżej tej granicy.

W wywiadzie dla Forsal.pl, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE stwierdził, że „tak szybki spadek luki nie był obserwowany w żadnym innym kraju UE w ostatnich latach”. Poza tymi dobrymi informacjami, których wpływ na złotego w krótkim terminie jest bardzo niewielki, sytuacja krajowej waluty wyraźnie się nie zmieniła przez ostatnie godziny. Nadal jesteśmy w okolicach 4,30 zł za euro i prawdopodobnie do końca wtorkowej sesji sytuacja wokół złotego pozostanie spokojna.

5 mar 2019 13:04|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 mar 2019 16:27

Euro pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 4.03.2019)

4 mar 2019 13:11

Rynek czeka na EBC (komentarz walutowy z 4.03.2019)

1 mar 2019 15:43

Rentowności w Polsce w górę, ale złoty stabilny (popołudniowy komentarz walutowy z 1.03.2019)

1 mar 2019 14:37

Miliardy ludzi skorzystają z kryptowalut

Atrakcyjne kursy 27 walut