Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rentowności w Polsce w górę, ale złoty stabilny (popołudniowy komentarz walutowy z 1.03.2019)

1 mar 2019 15:43|Bartosz Grejner

Złoty pozostaje w relatywnie dobrej kondycji, ale zmiany rentowności polskich obligacji skarbowych mogą sugerować rychłą presję podażową. Polską walutę aktualnie jednak wspiera relatywnie słabszy dolar i dobre nastroje na szerokim rynku.

Mikrozmiany na EUR/USD

Dane wskaźnika PMI polskiego sektora przedsiębiorstw po raz kolejny zawiodły oczekiwania. Czwarty miesiąc z rzędu odczyt poniżej 50 pkt wskazuje na spadek aktywności w sektorze. Tak złej sytuacji przemysłu w Polsce nie popierają „twarde” dane o produkcji przemysłowej, stąd reakcja złotego na publikację PMI była bardzo ograniczona. Istotnie jednak wzrosły rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, które pierwszy raz od 13 grudnia ub.r. przekroczyły poziom 3,000 proc.

Odreagowują one jeszcze spadki z poprzednich miesięcy – w połowie listopada rentowności obligacji zapadających za 10 lat wynosiły 3,300 proc. Na bieżący ich wzrost nakładają się także plany rządu wiążące się z rozszerzeniem programu socjalnego oraz rosnące szanse na podwyżki stóp procentowych. Może to zwiększać obawy rynkowe o kondycję budżetu Polski, szczególnie jego deficytu, a także długoterminowego wpływu na gospodarkę. Polska waluta nie traci na wartości w parze z rentownościami. Może jednak szybko je „doganiać”, jeżeli będziemy obserwować nieco silniejszego dolara lub pogorszenie sentymentu na szerokim rynku.

Głębsza przecena jednak złotemu raczej nie grozi, przynajmniej nie dzisiaj – EUR/PLN poruszało się w wąskim przedziale ok. 4,30-4,31, blisko ponad trzytygodniowych minimach. Nastroje na rynku były dzisiaj pozytywne – większy apetyt uczestników rynku przejawiał się m.in. ponad 1-procentowymi wzrostami głównych indeksów giełdowych w Europie – indeks 30 największych spółek na niemieckiej giełdzie (DAX) osiągnął dzisiaj blisko 11.700 pkt, cofając z nawiązką silne spadki z grudnia.

Niewiele dzieje się za to w przypadku notowań dolara. Kurs EUR/USD pozostaje w bardzo wąskim przedziale wahań, pozostając tuż pod poziomem 1,1400 przed początkiem sesji na nowojorskiej giełdzie. Najistotniejsza publikacja dla dolara okazała się zgodna z oczekiwaniami – inflacja bazowa PCE wyniosła 1,9 proc. w skali roku. Pół godziny po rozpoczęciu notowań na giełdzie w USA opublikowany zostanie przez ISM jeszcze wskaźnik PMI sektora przedsiębiorstw w USA. Może on zwiększyć przedział wahań dolara, ale fundamentalnych zmian nie należy się spodziewać. Te jednak mogą potencjalnie nastąpić w przyszłym tygodniu w związku z wydarzeniami ze strefy euro i USA.

W przyszłym tygodniu na rynku

Schyłek przyszłego tygodnia przyniesie najważniejsze wydarzenia dla rynku. W czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) opublikuje komunikat ws. polityki monetarnej, a także odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego, szefa EBC. Staje się coraz bardziej prawdopodobne, że EBC w tym roku nie podniesie stóp procentowych, w związku z silniejszym od oczekiwań spowolnieniem gospodarczym i cały czas przytłumioną inflacją. Argumentów za zaostrzeniem przekazu płynącego od EBC raczej nie ma. Natomiast upływające miesiące w coraz większym stopniu zwiększają prawdopodobieństwo, że EBC będzie coraz bardziej gołębi. To z kolei może osłabiać euro i wzmacniać relatywnie dolara.

W piątek Departament Pracy w USA przedstawi raport z rynku pracy za luty. To jedna z najważniejszych publikacji makroekonomicznych w USA. Przy bieżącym nastawieniu Rezerwy Federalnej (Fed) do polityki monetarnej raport z rynku pracy może mieć istotny wpływ na notowania dolara. Dane z rynku pracy z ostatnich miesięcy pokazują bardzo dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy. Najistotniejszy z publikacji Departamentu Pracy będą dane o przeciętnym poziomie wynagrodzeń wśród Amerykanów i zmianie liczby zatrudnienia w sektorze pozarolnicznym. Już niewielkie odchylenia od oczekiwań rynkowych w przypadku wzrostu wynagrodzeń mogą spowodować istotne zmiany w wycenie amerykańskiej waluty.

1 mar 2019 15:43|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 mar 2019 14:37

Miliardy ludzi skorzystają z kryptowalut

1 mar 2019 13:22

Zaskakujące pogorszenie koniunktury w Hiszpanii (komentarz walutowy z 1.03.2019)

28 lut 2019 17:26

Gdy dolar trochę w dół, to euro i złoty trochę w górę (popołudniowy komentarz walutowy z 28.02.2019)

28 lut 2019 13:42

Powolne osuwanie się dolara (komentarz walutowy z 28.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut