Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w USA zawodzi (popołudniowy komentarz walutowy z 13.09.2018)

13 wrz 2018 15:43|Bartosz Grejner

Centralny bank Turcji zaskakuje wyższymi stopami procentowymi, a inflacja konsumencka w USA zaskakuje gorszym wynikiem. Dolar wyraźnie traci, mimo że EBC obciął tempo wzrostu strefy euro na bieżący i przyszły rok.

EUR/USD coraz bliżej 1,17

Dwa banki centralne opublikowały swoje decyzje ws. polityki monetarnej dzisiaj o godzinie 13. Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Anglii pozostawił zarówno stopy procentowe, jak i program skupu obligacji na niezmienionym poziomie. Tym razem nie było też zaskoczeń w rozkładzie głosów - za utrzymaniem stóp byli wszyscy członkowie komitetu monetarnego.

W komunikacie do decyzji wskazali oni na potrzebę zacieśniania polityki monetarnej, jeżeli gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z sierpniowymi założeniami przedstawionymi w Raporcie Inflacji. Jest to natomiast uwarunkowane tym, że Brexit będzie przebiegał sprawnie i zostanie uniknięty scenariusz wyjściu z UE bez zawarcia porozumienia. Choć przedział wahań nieco wzrósł, decyzja ta nie miała większego wpływu na notowania funta. Cały czas widać, że informacje związane z Brexitem będą wywierać największy wpływ na brytyjską walutę. Ostatnie pozytywne informacje w tej materii powinny utrzymywać stopniowy wzrost jej wartości.

Niespodziewanie natomiast turecki bank centralny podniósł stopy procentowe o więcej niż oczekiwał tego rynek. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost głównej stopy procentowej (jednotygodniowe repo) z 17,75 do 21 proc., a faktycznie nastąpił on do 24 proc. Co ciekawe, stało to się chwilę po tym jak prezydent Erdogan podczas przemówienia w Ankarze powiedział, że bank centralny powinien obniżyć ten wysoki poziom stóp procentowych.

Lira po komentarzach prezydenta Turcji zanotowała blisko 2-procentowy spadek wartości, a w godzinę po opublikowaniu decyzji banku centralnego - zyskiwała do dolara blisko 2 proc. Choć wzrost stóp jest pozytywny dla liry, to biorąc pod uwagę i dzisiejsze i wcześniejsze (jeszcze większe) wahania, nie można być pewnym utrzymania tych wzrostów. Szczególnie, że prezydent Erdogan jest przeciwny takiej polityce, co może wywoływać obawę o jego ingerencję w decyzję banku centralnego.

Europejski Bank Centralny (EBC) z kolei bez zaskoczenia nic nie zmienił w swoim komunikacie odnośnie polityki monetarnej - pozostawił i stopy i program skupu aktywów na niezmienionym poziomie. Notowania euro do dolara znajdowały się cały czas nieco powyżej poziomu 1,16 i mieściły się w ograniczonym przedziale wahań.

O godz. 14:30 Biuro Statystyki Pracy (BLS) opublikowało sierpniowy poziom inflacji konsumenckiej (CPI) w USA. Choć nie jest to preferowana przez Rezerwę Federalną (Fed) miara inflacji (jest nią inflacja PCE), jej zmiany również sugerują występujące trendy cenowe w gospodarce. W sierpniu inflacja bazowa (z wył. cen energii i żywności) spadła do 2,2 proc. w skali roku, 0,2 pkt proc. zarówno poniżej oczekiwań, jak i lipcowego poziomu.

Rezultatem był spadek rentowności obligacji skarbowych USA i spadek wartości dolara. Notowania EUR/USD wzrosły z ok. 1,162 do 1,168. To górna granica wrześniowych notowań, choć przedział wahań cały czas pozostaje ograniczony.

O tej samej godzinie rozpoczęła się także konferencja prasowa Mario Draghiego, szefa EBC. Zaznaczył on, że wzrósł protekcjonizm w niektórych krajach i zwiększyły problemy krajów wschodzących. EBC obniżył też projekcje wzrostu gospodarczego strefy euro o 0,1 pkt proc. na 2018 i 2019 r. Może to sugerować nieco większą ostrożność EBC w kontekście potencjalnej decyzji o wzroście stóp procentowych. Zresztą sam Draghi zapowiedział, że akomodatywna (łagodna) polityka monetarna cały czas będzie wymagana, by utrzymać wzrastającą ścieżkę inflacji.

Początkowo rynek wyceniał głównie dane z USA. Niższa inflacja może zmniejszać prawdopodobieństwo szybkiego tempa zacieśniania monetarnego. W połączeniu ze słabszym dolarem i pozytywnym sentymentem na rynku akcji, złoty był w stanie się umocnić. EUR/PLN spadło w okolice granicy 4,30, a USD/PLN do ok. 3,684.

Pogorszenie projekcji wzrostu PKB strefy euro i niepokój wojną handlową czy (niekorzystnymi) zmianami na rynkach wschodzących to było zbyt mało, by przyćmić niższą od oczekiwań inflację w USA. Z drugiej strony pojedynczy odczyt inflacji, i to nie tej preferowanej przez Fed, to zbyt mało, by obniżyć bieżące tempo przewidywanego wzrostu stóp procentowych. Jeżeli dolar będzie pozostawał pod presją również w drugiej części dnia, kiedy bardziej aktywni będą inwestorzy z USA, złoty powinien utrzymać obecne wzrosty wartości.

Jutro na rynku

W kontekście dzisiejszych wydarzeń rynkowych, jutrzejsze publikacje makroekonomiczne mogą mieć ograniczony wpływ na notowania podstawowych walut.

O godz. 14:30 Biuro Spisu Powszechnego (Census Bureau) opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w USA za sierpień. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost sprzedaży, z wyłączeniem pojazdów, o 0,5 proc. w sierpniu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Sprzedaż detaliczna może sugerować poziom konsumpcji w gospodarce, która z kolei jest największą składową PKB.

O godz. 15:15 Rezerwa Federalna przedstawi dane o produkcji przemysłowej również w sierpniu w USA. Konsensus rynkowy wskazuje na jej wzrost o 0,3 proc. w skali miesiąca, podobnie jak jej głównej składowej, tj. przetwórstwa przemysłowego.

Uniwersytety Michigan o godz. 16:00 opublikuje wstępne dane wskaźnika sentymentu konsumentów w USA we wrześniu. W sierpniu wskaźnik ten pozytywnie zaskoczył (96,2 pkt wobec oczekiwań na poziomie 95,5 pkt) i w bieżącym miesiącu ten trend jest spodziewany być kontynuowany - konsensus wskazuje na dalszy wzrost do 96,9 pkt.

W ostatnim czasie napływające najistotniejsze dane z USA w zdecydowanej większości pozytywnie zaskakują. Pozytywny wydźwięk z powyższych publikacji wzmocniłby tylko argument do aprecjacji dolara. To mogłoby także spowodować zwiększenie presji na złotego.

 

13 wrz 2018 15:43|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 wrz 2018 13:21

Ameryka bezwzględna wobec kryptowalut

13 wrz 2018 12:27

Dzień banków centralnych (komentarz walutowy z 13.09.2018)

12 wrz 2018 16:09

Słabsze dane z Europy i USA (popołudniowy komentarz walutowy z 12.09.2018)

12 wrz 2018 13:01

Produkcja w strefie euro siada (komentarz walutowy z 12.09.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut