Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 01.02.2016

1 lut 2016 13:29|Marcin Lipka

Coraz mniejsze szanse na podwyżki stóp procentowych w USA, a coraz większe prawdopodobieństwo recesji za oceanem. Chiński PMI z przemysłu nadal poniżej poziomu 50. Ważna środowa publikacja z sektora usług. Złoty mocniejszy, mimo gorszych od oczekiwań PMI z Polski.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Wydatki i dochody Amerykanów za grudzień (szacunki: odpowiednio +0.1% m/m oraz +0.2% m/m).
  • 14.30: Inflacja PCE za grudzień (szacunki: +0.6% r/r; z wyłączeniem paliw oraz żywności +1.4% r/r).
  • 16.00: Indeks ISM z amerykańskiego przemysłu za styczeń (szacunki: 48.5 punktu r/r).

Marzec coraz mniej prawdopodobny

Choć w piątek amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły sesję solidnymi wzrostami oraz obserwowaliśmy zauważalną aprecjacje dolara sprowadzającą EUR/USD poniżej 1.0850, to jednak szanse na zacieśnienie polityki pieniężnej w marcu są dość małe i na podstawie wyliczeń Bloomberg wynoszą jedynie 14%.

Co ciekawe, według tych samych szacunków, aż do listopada 2016 roku jest większe prawdopodobieństwo (55%) pozostania stóp procentowych w obecnym przedziale, czyli 0.25-0.50%, niż wyżej. Jeszcze na początku stycznia było dokładnie 50% szans na podniesienie stóp w marcu, a do listopada miały nastąpić jeszcze dwie podwyżki do przedziału 0.75%-1.00%.

Dość poważnym przetasowaniom uległy również nastroje ekonomistów ankietowanych przez Financial Times. Według opublikowanego w weekend badania, pod koniec grudnia większość z 51 pytanych ekonomistów uważała, że w tym roku będziemy mieli 3 lub 4 podwyżki stóp procentowych. Teraz oczekują oni od 2 do 3 podwyżek, o wartości 0.25% każda.

Zauważalnie pogorszyły się także oceny amerykańskiej gospodarki. Ankietowani przez „FT” twierdzą obecnie, że jest 20% prawdopodobieństwa wejścia USA w recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W grudniu oczekiwano, że to ryzyko jest na poziomie 15% i to nie w ciągu roku, ale w ciągu dwóch lat.

Na wyraźną zmianę podejścia do gospodarki czy stóp procentowych za oceanem, mają wpływ przede wszystkim wydarzenia za granicą. Należy jednak dodać, że ostatnie dane PKB czy zamówienia na dobra trwałe, są także prawdopodobnie poniżej wcześniejszych oczekiwań przedstawicieli Fedu. W piątkowej wypowiedzi John Williams, neutralny członek Rezerwy Federalnej bez prawa głosu w tym roku, powiedział, że obniżył swoje oczekiwania wzrostu gospodarczego o „niewielką wielkość” oraz stwierdził, iż Fed „może spowolnić zacieśnianie, jeżeli sytuacja się pogorszy”.

Z dostępnych danych wynika więc, że szanse na marcowe zacieśnienie monetarne są względnie małe. Powstaje więc pytanie, czemu nie mamy do czynienia z wyraźniejszym osłabieniem się dolara, ze względu ograniczone prawdopodobieństwo spełnienia się wcześniejszych oczekiwań tempa podnoszenia stóp procentowych?

Brak deprecjacji USD wynika jednak z faktu, iż pozostałe banki centralne albo zwiększają stymulację (BoJ w piątek), albo sugerują taką możliwość (EBC na styczniowym posiedzeniu), albo powoli wycofują się z wcześniejszych zapowiedzi zacieśniania monetarnego (Bank Anglii). W rezultacie ogólny bilans wpływu polityki monetarnej w porównaniu do wcześniejszego scenariusza pozostaje niezmieniony. Ta sytuacja uległaby zmianie, gdyby okazało się, że globalna kondycja poprawi się krótko po zwiększeniu stymulacji przez EBC, a Fed powróci do zacieśniania monetarnego. Wtedy dolar może odzyskać apetyt na aprecjację i sprowadzić EUR/USD nawet poniżej zeszłorocznych minimów w graniach 1.05.

Seria słabych PMI z Chin

Podczas sesji azjatyckiej na rynek napłynęły kolejny raz słabe odczyty PMI z Chin. Badany przez Markit i Caixin przemysłowy Wskaźnik Managerów Logistyki jest już 11 miesiąc poniżej granicy 50, która oddziela rozwój od regresu i w styczniu wyniósł 48.4 punktu. Według firm przeprowadzających badanie wskazuje on „dalsze umiarkowane pogorszenie sytuacji chińskiego przemysłu”.

Dość słaby był także oficjalny PMI, zarówno z sektora przemysłu, jak i usług. Według chińskiego Narodowego Biura Statystycznego (NBS) wyniósł odpowiednio 49.4 oraz 53.5 punktu. Oba odczyty są blisko najniższych poziomów od 2009 roku. W kontekście sentymentu globalnego ważna będzie środowa publikacja z sektora usług, przygotowywana przez Markit i Caixin. Gdyby obniżyła się ona poniżej 50 punktów (w styczniu 50.2), byłby to najgorszy odczyt od 2006 roku.

PMI słabszy, ale złoty mocniejszy

Poranek zapowiadał się dla złotego niekorzystnie. Publikacja przemysłowego PMI dla Polski była wyraźnie poniżej oczekiwań (50.9 vs 51.8 punktu). Markit, który przygotował badanie, pisze w oficjalnym komunikacie, że „w styczniu tempo wzrostu liczby nowych zamówień spowolniło i było najsłabsze od sierpnia”. Dalej również czytamy, że „ten sam trend zaobserwowano w produkcji, która rosła w najwolniejszym tempie od pięciu miesięcy”. Z kolei według Markit „najbardziej pozytywnym dla polskiego sektora przemysłowego wynikiem ostatnich badań, był kolejny solidny wzrost zatrudnienia”.

Mimo że PMI było słabe, to przed południem widać wzmocnienie się złotego i test poziomu 4.40 na EUR/PLN. Złoty zyskuje około 0.3% również w relacji do silnego ostatnio forinta. Być może część inwestorów zdecydowała się wykorzystać przecenę na rynku obligacji oraz słabszego złotego i zaangażować się w rynek obligacji skarbowych (zaznaczaliśmy taką możliwość w czwartek). Ogólnie jednak aby zobaczyć wyraźniejszą aprecjację PLN, będziemy musieli prawdopodobnie poczekać na poprawę sentymentu globalnego oraz lepsze publikacje z kraju.


1 lut 2016 13:29|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 sty 2016 17:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.01.2016

29 sty 2016 13:58

Komentarz walutowy z 29.01.2016

28 sty 2016 17:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.01.2016

28 sty 2016 13:36

Komentarz walutowy z 28.01.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut