Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 03.03.2017

3 mar 2017 12:22|Marcin Lipka

Dobre dane makroekonomiczne z Niemiec i strefy euro, ale słabsze od oczekiwań z Wielkiej Brytanii. Jerome Powell podtrzymuje oczekiwania na marcową podwyżkę stóp procentowych w USA. Rynek czeka na komentarze Yellen. EUR/PLN blisko 4.30. Dolar testuje okolicę 4.10 zł.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 16.00: ISM z amerykańskiego sektora usług za luty (szacunki: 56.5).
  • 18.30: Wiceszef Rezerwy Federalnej Stanley Fischer będzie brał udział w dyskusji na temat polityki monetarnej, podczas organizowanego przez Chicago Booth School forum w Nowym Jorku.
  • 19.00: Przemówienie Janet Yellen dotyczące tematów gospodarczych organizowane przez Executive Club of Chicago.

Niemcy, strefa euro i Wielka Brytania

Europejska sesja rozpoczęła się od pozytywnych danych z Niemiec. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2.3% r/r, podczas gdy oczekiwano wartości +0.7%. Dodatkowo, bardzo słabe dane z grudnia zostały zrewidowane w górę, z minus 1.1% do +0.4%. Poza tą optymistyczną informacją na razie nie widać jakiegoś zauważalnego przyspieszenia wydatków ze strony naszych zachodnich sąsiadów. 2.3% wzrostu to dokładnie średnia wartość z ostatnich 24 miesięcy.

Przed południem Markit IHS potwierdził bardzo dobre odczyty PMI za luty. Ogólna kondycja przemysłu i usług w strefie euro jest na 70-miesięcznych szczytach. Do dobrych perspektyw niemieckich przedsiębiorców dołączyli francuscy, włoscy i hiszpańscy. Lutowy wskaźnik aktywności biznesowej spadł jedynie w Irlandii, ale i tak utrzymuje się on na bardzo wysokim poziomie 57.8 pkt.

W komentarzu do danych, Chris Williamson, szef ekonomistów Markit IHS, napisał, że „wzrost przyspieszył we wszystkich czterech największych państwach członkowskich, sugerując coraz bardziej trwałe i solidnie wyglądające ożywienie”. Williamson również zwraca uwagę, że zarówno Francja, jak i Niemcy, są na ścieżce wzrostu PKB w pierwszym kwartale w okolicach 0.6% k/k, a Hiszpania może osiągnąć 0.7% k/k. Dane jednak, biorąc pod uwagę stanowisko ze strony ECB, na razie są względnie neutralne dla euro, gdyż jest bardzo małe prawdopodobieństwo zmiany polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach.

Słabsze od konsensus były natomiast dane z Wielkiej Brytanii. Usługowy PMI obniżył się z 54.5 pkt do 53.3 pkt, przy konsensusie na poziomie 54.1 pkt. Również indeks łączący przemysł i usługi jest wyraźnie niżej niż w styczniu (53.8 vs 55.6 pkt). Wpłynęło to negatywnie na wycenę funta, który jest ostatnio dodatkowo osłabiony przez dyskusję na temat możliwego referendum dotyczącego niepodległości Szkocji. Dziś szterling był na miesięcznych minimach w relacji do euro i dwumiesięcznych w porównaniu do dolara. Testuje także okolicę 5.00 zł.

Komentarze Powella i oczekiwania na Yellen

Jeszcze wczoraj po południu CNBC przeprowadziła wywiad z członkiem rady gubernatorów Fedu, Jerome Powellem. Jego komentarze były bardzo podobne do tego co prezentowali inni przedstawiciele FOMC w ostatnich dniach. Powell dodatkowo podtrzymał swoją perspektywę trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku i w odpowiedzi na sugestię redaktora Liesmana o czterech podwyżkach stwierdził, że zależy to od ścieżki wzrostu gospodarczego.

Oczywiście dziś najważniejsze będzie wystąpienie Janet Yellen (godzina 19.00 czasu polskiego). Należy jednak założyć, że podtrzyma ona stanowisko swoich współpracowników o szerokiej dyskusji dotyczącej podwyżki stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia Fedu. Zresztą cała seria wystąpień członków FOMC w ostatnich dniach i ich względnie spójny pogląd (praktycznie niezależnie, czy wcześniej byli bardziej jastrzębi czy gołębi), był raczej zaplanowanym działaniem mającym na celu realne przygotowanie inwestorów na podwyżkę. Jak widać po zachowaniu kontraktów na stopę procentową czy obligacji skarbowych, ta strategia się udała i teraz Fed może bez większych problemów podnieść koszt kredytu w marcu, nie wywołując przy tym większych zaburzeń rynkowych. Jeżeli więc najbliższe dane nie będą fatalne, jest duża szansa, że członkowie za dwa tygodnie z tej okazji skorzystają.

Dolar testuje okolicę 4.10 zł

Wczorajsze i poranne notowania złotego wskazywały, że PLN jest w lepszej kondycji niż inne waluty regionu i może być nieco bardziej odporny na sygnały zewnętrzne. Siła rodzimej waluty w kolejnych godzinach jednak zauważalnie się zmniejszała i w rezultacie w okolicach południa PLN/HUF spada o około 0.3%, a za euro trzeba płacić już ponad 4.31 zł. Połączenie dobrej globalnej kondycji dolara z osłabieniem się złotego powoduje, że USD/PLN testuje 4.10, czyli najwyższe poziomy od drugiej połowy stycznia.

W perspektywie najbliższych godzin notowania krajowej waluty będą głównie uzależnione od tego, jak przemówienie Yellen zostanie odebrane przez inwestorów. Według nas powinno ono potwierdzić chęć szerokiej dyskusji na temat marcowej podwyżki stóp procentowych, ale raczej tego ruchu nie przesądzi. Dolar powinien więc utrzymać ostatnie wzrosty, a nawet może jeszcze dodatkowo zyskać na wartości. To zwiększy szansę, że tydzień na USD/PLN zamknie się lekko powyżej 4.10.

 

3 mar 2017 12:22|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 mar 2017 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.03.2017

2 mar 2017 12:15

Komentarz walutowy z 02.03.2017

1 mar 2017 15:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.03.2017

1 mar 2017 12:17

Komentarz walutowy z 01.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut