Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 07.07.2017

7 lip 2017 12:41|Marcin Lipka

Solidne dane ze strefy euro dalej wspierają wspólną walutę i wyraźnie kontrastują z gorszymi od oczekiwań publikacjami z Wielkiej Brytanii. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy wydarzeniem popołudnia. Złoty na tle innych walut krajów rozwijających się radzi sobie stosunkowo dobrze, ale od rana traci do forinta. EUR/PLN w przedziale 4.23-4.24.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Sytuacja na amerykańskim rynku pracy. Poziom bezrobocia (szacunki: 4,3% ). Zmiana liczby etatów w sektorze pozarolniczym (szacunki: +178 tys). Zmiana godzinowego wynagrodzenia (szacunki: +2,6%).

Dobra dane ze strefy euro i słabe z Wielkiej Brytanii

Przedpołudniowe odczyty z europejskich krajów pokazują, że rzeczywiście odbicie koniunktury w strefie euro może w najbliższym czasie być stosunkowo silne. Z kolei ryzyko pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanie powinno rosnąć.

Opublikowane rano dane o produkcji przemysłowej w Niemczech wyraźnie przekroczyły szacunki ekonomistów. W relacji m/m zwiększyła się ona o 1.2%, podczas gdy oczekiwano publikacji na poziomie +0.2%. Dodatkowo w ujęciu rocznym produkcja u naszego zachodniego sąsiada (wyrównana o liczbę dni roboczych) podniosła się o 5%. To najlepszy rezultat od niespełna 6 lat.

Ostatnio wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że wskaźniki wyprzedzające mogą przeszacowywać skalę poprawy kondycji gospodarczej strefy euro. Jednak produkcja z Niemiec jest już trzeci miesiąc powyżej granicy 2% r/r (średnia z trzech lat to tylko 1% r/r). I choć tempo rozwoju z maja będzie bardzo trudne do utrzymania to jednak obecna poprawa może zwiększać szansę na kolejne sugestie o wycofywaniu się z ultra łagodnej polityki monetarnej EBC.

Stosunkowo dobrze wypadła także majowa produkcja we Francji. Wzrosła ona o 3.2 proc. r/r (sezonowo wyrównana), co było odczytem dwukrotnie przewyższającym prognozy. Na razie jednak w przypadku tego kraju trudno mówić o wyraźnej zmianie trendu, gdyż kwietniowy odczyt był bliski zera. Ogólnie jednak dobre dane wspierają pozytywny sentyment do euro.

Zupełnie w innym kierunku podążają natomiast dane z Wielkiej Brytanii. Majowa produkcja przemysłowa na Wyspach spadła zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym i wyniosła odpowiednio minus 0.1% m/m oraz minus 0.2% r/r. To już drugi z rzędu roczny spadek tego wskaźnika. Dodatkowo również mieliśmy do czynienia ze spadkiem aktywności sektora budowlanego. Obniżyła się ona o 0.3% r/r, mimo że spodziewano się wzrostu o 1.1%.

Nadal bardzo słabo wygląda bilans wymiany towarowej Wielkiej Brytanii. Majowy deficyt wyniósł prawie 12 miliardów funtów (wyrównany sezonowo) i był o miliard wyższy od szacunków. Dodatkowo również za kwiecień rewizja powiększyła deficyt o ponad 200 milionów. Nadal więc nie widać by słabszy szterling pomagał zmniejszać deficyt handlowy, a dodatkowo zagrożenie niekorzystnym przebiegiem negocjacji z Unią zwiększa prawdopodobieństwo negatywnych konsekwencji dla bilansu sektora usług, który znaczne redukuje deficyt na rachunku obrotów bieżących Zjednoczonego Królestwa. W rezultacie funt do euro traci od początku sesji ponad pół procenta wartości.

Ważne odczyty ze Stanów Zjednoczonych

Po południu rynek będzie przede wszystkim czekać na publikacje z USA. Przez ostatnie dni mieliśmy serię mieszanych odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony były to lepsze publikacje ISM (zarówno usług jak przemysłu), ale z drugiej niższe od konsensus dane ADP (158 tys vs. 188 tys) i lekki wzrost nowych zasiłków dla bezrobotnych.

Podobnie jak w minionych miesiącach główna uwaga będzie skupiona na danych dotyczących zmiany wynagrodzeń. Konsensus ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów to 2.6% r/r. Wszystkie szacunki natomiast zawierają się w przedziale 2.5-2.7% r/r. Wydaje się, że dopiero przekroczenie oczekiwanego zakresu zmian, a nie tylko odchylenie od ich mediany, może spowodować wyraźniejsze ruchy na dolarze, jeżeli pozostałe dane (nowe miejsca pracy i stopa bezrobocia) będą bliskie konsensusowi (odpowiednio 178 tys oraz 4.3%). Biorąc więc pod uwagę raczej negatywne nastawienie szerokiego rynku do dolara silniejsze jego wzmocnienie może nastąpić dopiero od poziomu 2.8% r/r w kontekście wynagrodzeń.

Względnie dobra kondycja złotego.

Zachowanie złotego w ostatnich godzinach jest względnie dobre. Co prawda traci on do forinta, ale węgierska waluta jest w tym tygodniu jedną z najmocniejszych na świecie. Ogólna kondycja walut krajów rozwijających się jest jednak słaba. Od poniedziałku turecka lira straciła już ponad 3 proc. do dolara. Ponad dwuprocentowe spadki notowane są także na rosyjskim rublu, czy południowoafrykańskim randzie. Wartość polskiej waluty w relacji do amerykańskiej spadła jedynie 0.2 proc. Widać, że stabilizacja polityczna w strefie euro i coraz lepsze dane z obszaru wspólnej waluty pomagają złotemu mimo obserwowanej wyprzedaży waluty innych krajów EM.

W kontekście wpływ danych z USA na notowania PLN wydaje się, że potrzeba bardzo poważnego zaskoczenia na korzyść lepszych odczytów by sytuacja globalna dolara zauważalnie się poprawiła. Z kolei nawet nieco słabsza publikacja może przedłużyć negatywny sentyment do amerykańskiej waluty nie tylko w relacji do euro, ale również do złotego.

 

7 lip 2017 12:41|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 lip 2017 15:38

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.07.2017

6 lip 2017 12:41

Komentarz walutowy z 06.07.2017

5 lip 2017 15:36

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.07.2017

5 lip 2017 12:31

Komentarz walutowy z 05.07.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut