Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 10.07.2017

10 lip 2017 13:09|Marcin Lipka

Kolejne seria dobrych danych ze strefy euro. Jen traci na wartości ze względu na utrzymywanie rentowności obligacji skarbowych blisko granicy zera. Złoty pozostaje stabilny po pozostawieniu ratingu przez Fitch na niezmienionym poziomie. EUR/PLN blisko granicy 4.23-4.24.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe

Znowu dobre dane ze strefy euro

Finalnie piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie zmieniły wyraźnie sytuacji dla dolara. Efekt wyższego od oczekiwań wzrostu etatów został zniwelowany przez słabszy wzrost wynagrodzeń. Wzrósł poziom bezrobocia, ale był to tak zwany „pozytywny wzrost”, gdyż nie wynikał z obniżenia zatrudnienia, ale rozpoczęcia poszukiwania pracy przez tych którzy byli bierni zawodowo. Ogólnie więc dane rzeczywiście były mieszane nawet ze wskazaniem na mniejszą konieczność zacieśniania polityki pieniężnej (negatywne dla dolara), mimo pozytywnego dla koniunktury wzrostu zatrudniania.

Bieżący tydzień natomiast rozpoczął się kolejnymi pozytywnymi publikacjami ze strefy euro. Eksport z Niemiec wzrósł w maju (wyrównany o liczbę dni roboczych) o 14.1% r/r (trend w 2017 do +7.2%). Popyt na towary naszego zachodniego sąsiada z krajów spoza Unii podniósł się aż o 17.3% r/r. Jeszcze bardziej przyspieszył import – aż o 16.2 proc., w tym z rynków spoza Wspólnoty aż o 22.3% r/r (trend od początku 2017 to 13.4%). Pokazuje to wyraźnie, że nie tylko rozkręca się gospodarka Niemiec, ale także mamy silny popyt poza obszarem wspólnej waluty. Jest to również korzystna informacja między innymi dla polskiej gospodarki, która w znacznym stopniu jest uzależniona od globalnej i europejskiej koniunktury.

Pozytywnie również należy odebrać utrzymywanie blisko wieloletnich rekordów indeksu nastroju inwestorów Sentix. Lipcowy wynik jest tylko minimalnie gorszy od czerwcowego (28.3 vs 28.4 pkt). Zeszłomiesięczny rezultat z kolei był najwyższy od dekady. Szukając negatywnych elementów w tym raporcie można zauważyć, że nieco oczekiwania się pogorszyły, a poprawiła się sytuacja bieżąca, ale te wahania nie zmieniają oceny, że ocena inwestorów pozostaje najlepsza od 10 lat.

Dane makroekonomiczne z ostatnich dni zwiększają szansę, że notowania euro utrzymają się na stosunkowo wysokich poziomach. Pozwalają także przypuszczać, że EBC nie będzie chciał wycofywać się z sugestii o powolnym wychodzeniu z ultra łagodnej polityki pieniężnej. Jeżeli więc nie będzie sygnału umacniającego dolara ze strony danych makroekonomicznych z USA to notowania EUR/USD mogą pozostać blisko obecnych poziomów.

Osłabiony jen

Dziś para EUR/JPY wyraźnie przekroczyła okolice 130. Są to także półtoraroczne szczyty w wycenie europejskiej waluty w relacji do japońskiej. Również stosunkowo wysoko przebiegają notowania USD/JPY mimo ogólnej słabości dolara. Ruchy na jenie są jednak głównie spowodowane wyższymi rentownościami obligacji skarbowych poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dług Japonii nie może dostosować się nieco bardziej reflacyjnego środowiska na świecie, gdyż władze monetarne potwierdzają cały czas nielimitowane zakupy obligacji skarbowych tego kraju i utrzymywanie 10-letnich rentowności obligacji skarbowych blisko 0%. W rezultacie jedynym kanałem przez który może być zaadresowana kwestią różnicy pomiędzy przyszłymi stopami procentowymi Japonii i reszty świata to kurs walutowy. Dopóki polityka pieniężna BoJ się nie zmieni to JPY może pozostawać słaby w relacji do innych walut na świecie.

Stabilizacja na złotym

Notowania krajowej waluty pozostają na stabilnym poziomie zarówno do euro jak i węgierskiego forinta. EUR/PLN porusza się w przedziale 4.23-4.24, a PLN/HUF jest blisko granicy 72.70, czyli tyle ile na piątkowym zamknięciu. Wyraźniejszych zmian na złotym nie spowodowały dane z amerykańskiego rynku pracy, które także były stosunkowo neutralne dla rynku globalnego.

Niewiele sygnałów dla złotego napłynęło także z raportu Fitch. Agencja potwierdziła wiarygodność polskiej gospodarki na poziomie A- z perspektywą neutralną. W porównaniu do poprzednich aktualizacji można było jednak odnieść wrażenie, że perspektywa neutralna uległa „umocnieniu”, a wcześniej raczej dominowały elementy, które mogłyby spowodować jej obniżenie. Ogólnie cały czas scenariuszem bazowym pozostaje stabilizacja wyceny polskiej waluty w okolicach bieżących poziomów.

 

10 lip 2017 13:09|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 lip 2017 15:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.07.2017

7 lip 2017 12:41

Komentarz walutowy z 07.07.2017

6 lip 2017 15:38

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.07.2017

6 lip 2017 12:41

Komentarz walutowy z 06.07.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut