Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 11.02.2015

11 lut 2015 13:09|Artur Wiszniewski

Inwestorzy czekają na kluczowe rozstrzygnięcia dotyczące Grecji oraz Ukrainy. Euro stoi w miejscu. Złoty powiększa straty. Fed gotowy do podwyżek.

Puste kalendarium makroekonomiczne przesuwa uwagę inwestorów na wydarzenia polityczne. Ciągle aktualnym problemem pozostają negocjacje pomiędzy Grecją a jej wierzycielami. Drugą zasadniczą kwestią jest dzisiejsze spotkanie w Mińsku pomiędzy przywódcami Rosji oraz Ukrainy i jej europejskich sojuszników.

Wczorajsze nieoficjalne doniesienia wskazywały na większe prawdopodobieństwo pozytywnych rozstrzygnięć w obu sprawach. Jednak po rynkach finansowych nie widać istotnej poprawy sentymentu. Co prawda, wtorkowe sesje na europejskich oraz amerykańskich parkietach były wzrostowe, lecz dzisiaj brakuje równie silnego optymizmu.

Z kolei na rynku walutowym trwa oczekiwanie na kluczowe rozstrzygnięcia. Para EUR/USD od początku tygodnia pozostaje w wąskim przedziale blisko poziomu 1.13. Frank szwajcarski utrzymuje zyski z poprzednich dni do dolara i euro dzięki podwyższonej awersji do ryzyka. Tracą natomiast ryzykowne waluty.

Dwaj przedstawiciele Rezerwy Federalnej potwierdzili scenariusz podwyżek stóp procentowych w połowie 2015 roku. Szef Fed z Richmond Jeffrey Lacker wskazał precyzyjnie czerwiec, jako dobry moment do podwyżek. Także umiarkowany prezes Fed z San Francisco John Williams powiedział, że warunki jest coraz bardziej odpowiednie, aby rozpocząć zacieśnianie normalizację polityki pieniężnej. Jastrzębie komentarze nie znalazły odbicia w EUR/USD i GBP/USD, lecz doprowadziły do wzrostu USD/JPY.

Greckie scenariusze

Grecja oczekuje złagodzenia warunków programu pomocowego, na co nie chcą przystać europejscy partnerzy. Wczorajsze komentarze ze strony niemieckiego rządu były bardzo ostre – minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, że nie widzi szansy na spełnienie greckich oczekiwań. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo osiągnięcia przez Ateny wszystkich swoich celów.

Wczoraj pojawiły się spekulacje, że Grecja może liczyć na dodatkowe 10 mld euro pomocy, co zapewniłoby funkcjonowanie rządu przez pół roku. Ten czas miałby zostać poświęcony na wypracowanie trwałego kompromisu. Kraj mógłby liczyć ponadto na złagodzenie warunków spłaty długu – nadwyżka budżetowa przeznacza na ten cel miałaby zmaleć do 1.5-2 procent PKB z 4.5 procent.

Grecki rynek finansowy znowu przeżywa ciężkie chwile. Rentowność obligacji trzyletnich podskoczyła powyżej 20 procent, a giełda traciła około 4 procent.

Podwyższona zmienność na greckim rynku zdradza brak przekonania co do wyniku dzisiejszych rozmów. Fiasko negocjacji będzie ciosem dla euro – skrajnie negatywne scenariusze mówią nawet o rozpadzie unii monetarnej. Umiarkowany scenariusz każe oczekiwać pewnych ustępstw z obu storn. Takie rozstrzygnięcie jest najbardziej prawdopodobne i powinno pozwolić euro na wzrosty w krótkim terminie.

Ukraina ciąży

Szanse na pozytywny obrót spraw w sprawie Ukrainy są mniejsze niż w przypadku Grecji. Wczoraj rosyjska agencja TASS poinformowała o rozejmie wypracowanym w ramach grupy kontaktowej. To nie znalazło jednak potwierdzenia w innych źródłach, a strony zaangażowane w rozmowy zaprzeczyły.

Spotkanie pomiędzy przywódcami Rosji oraz Ukrainy, Francji i Niemiec zacznie się dzisiaj o 16. Moskwa widząc nadwątloną jedność Unii Europejskiej w sprawie wojny w Donbasie, jest w lepszej pozycji negocjacyjnej. Jednocześnie sankcje ze strony europejskich krajów, których wprowadzenie jest uzależnione od wyniku dzisiejszych rozmów, są mało dotkliwe. W dodatku perspektywa udzielenia Ukrainie wsparcia wojskowego przez Stany Zjednoczone może zostać wykorzystana przez Kreml jako pretekst do zwiększenia zaangażowania w konflikt.

Złoty spada

Nawarstwienie niepewności na rynkach finansowych zmroziło kurs EUR/USD. Inne kluczowe pary są bardziej zmienne, lecz obecnie przeważa atmosfera oczekiwania.

Z kolei złoty znalazł się pod presją sprzedających, podobnie jak pozostałe waluty z regionu – węgierski forint oraz w mniejszym stopniu czeska korona. Do czasu rozstrzygnięcia kluczowych kwestii polska waluta pozostanie skłonna od osłabienia.


11 lut 2015 13:09|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 lut 2015 17:20

Popołudniowy komentarz walutowy z 10.02.2015

10 lut 2015 13:30

Komentarz walutowy z 10.02.2015

9 lut 2015 18:08

Popołudniowy komentarz walutowy z 09.02.2015

9 lut 2015 12:51

Komentarz walutowy z 09.02.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut