Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 15.03.2017

15 mar 2017 12:30|Marcin Lipka

Rezerwa Federalna może wykorzystać rynkowe trendy i przyśpieszyć oczekiwane tempo podwyżek stóp procentowych na 2018 rok. Seria danych z USA. Złoty stabilny podczas przedpołudniowego handlu, ale posiedzenie Fedu może zwiększyć zmienność na PLN.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 13.30: Sprzedaż detaliczna z USA (szacunki: +0.1% m/m ; z wyłączeniem samochodów +0.2% m/m)
  • 13.30: Inflacja CPI z USA (szacunki: 2.7% r/r z wyłączeniem paliw i żywności +2.2% r/r).
  • 14.00: Inflacja bazowa z Polski (szacunki: +0.3% r/r).
  • 19.00: Decyzja w sprawie stóp procentowych USA (szacunki: wzrost o 25 pkt bazowych do przedziału 0.75-1.00%). Publikacja komunikatu po posiedzeniu FOMC oraz prognoz makroekonomicznych.
  • 19.30: Konferencja prasowa po posiedzeniu Rezerwy Federalnej z udziałem szefowej Fedu Janet Yellen.

Fed z konkretnym planem?

Druga część dzisiejszego dnia powinno być bardzo ciekawa. Seria danych makroekonomicznych z USA, sondażowe wyniki wyborów w Holandii czy posiedzenie Rezerwy Federalnej, powinny ustalić rynkowe nastroje przynajmniej na kolejne dni. Choć wszystkie powyższe wydarzenia wydają się być ważne, to jednak posiedzenie Fedu jest kluczowe dla rynku walutowego.

Wielokrotnie pisaliśmy jak w przemyślany sposób członkowie FOMC zmienili oczekiwania rynkowe dotyczące dzisiejszego posiedzenia Komitetu, na przełomie lutego i marca. Ich przekaz, niezależnie od wcześniejszych poglądów ujednolicił się, sugerując podwyżkę stóp procentowych w połowie bieżącego miesiąca. Ponieważ to działanie nie było przypadkowe należy założyć, że jeżeli rynkowe i gospodarcze warunki nie ulegną dramatycznemu pogorszeniu, to amerykańskie władze monetarne mogą spróbować „pójść za ciosem” i postarać się zbudować oczekiwania tempa podwyżek stóp procentowych od 25 pkt bazowych co kwartał, aż do pierwszej połowy 2019 roku.

Choć nie oczekujemy jednak by taka sugestia nastąpiła już dziś, to jednak wieczorem Fed może zrobić pierwszy krok w kierunku tego scenariusza i podwyższyć medianę oczekiwań z 3 do 4 podwyżek o 25 pkt bazowych w 2018 roku. W grudniu 7 na 17 członków FOMC oczekiwało więcej niż 0.75 pkt bazowych podwyżki w przyszłym roku. Brakuje więc jedynie dwóch przedstawicieli Komitetu, by przesunąć tę wartość do 100 pkt. Biorąc pod uwagę serię pozytywnych wydarzeń w ostatnim kwartale, taki scenariusz jest realny

Z kolei jeżeli chodzi o rok 2017, to mediana utrzyma się prawdopodobnie na poziomie trzech podwyżek (dzisiejsza plus kolejne dwie później). Jednak stosunkowo pozytywny komunikat (silny rynek pracy, sugestia o zbliżaniu się inflacji do celu) i brak gołębich odniesień w konferencji powinny spowodować, że rynek odbierze ją względnie jastrzębio, co może wzmocnić dolara i podnieść rentowności amerykańskiego rynku długu.

Wracając jeszcze do naszego scenariusza podwyżki o 25 pkt bazowych co kwartał, to może on zostać zasygnalizowany już w czerwcu. Gdyby w połowie roku doszło do kolejnej podwyżki (a tego spodziewa się 70 proc. ekonomistów ankietowanych przez „The Wall Street Journal”), wtedy byłby dobry moment do podniesienia perspektyw zacieśnienia monetarnego do 100 pkt bazowych (w sumie) również na rok 2017.

Dane z USA i wybory w Holandii

W najbliższych godzinach warto również zwrócić uwagę na napływające dane z USA. Przekroczenie poziomu 2.7% r/r, jeżeli chodzi o inflację CPI, powinno pozytywnie wpływać na dolara, zwłaszcza że oznaczałoby to prawdopodobnie dojście preferowanego przez Fed miernika zmian cen (PCE) do poziomu 2.0% (cel FOMC).

Jeżeli zaś chodzi o wybory w Holandii, to ostatnie sondaże dają mniejsze szanse na wygraną antyunijnej Partii Wolności. Fakt ten jeszcze bardziej redukuje (i tak już wcześniej względnie niskie) prawdopodobieństwo, że Geert Wilders będzie mógł utworzyć rząd. Nie zmienia to jednak faktu, że euro może minimalnie zyskać na wartości, gdy pozytywne dla umiarkowanych partii sondaże exit polls (około 21.00) trafią na rynek.

Spokojnie na złotym

Kondycja polskiej waluty jest względnie dobra. Nie widać wyraźniejszego strachu ze strony inwestorów w związku z zbliżającym się posiedzeniem FOMC, czy gołębią postawą RPP. Ta sytuacja oczywiście może się nieco zmienić wieczorem, jeżeli komunikat z Fedu będzie stosunkowo jastrzębi. Jednak ryzyko przekroczenia granicy 4.10 na USD/PLN pozostaje względnie ograniczone.

Po południu napłyną także dane o inflacji bazowej. Jej wzrost powyżej granicy 0.3% r/r może wspierać scenariusz stabilizacji PLN. Obecnie szybsze od oczekiwań wzrosty cen z wyłączeniem żywności oraz paliw, są jednym z niewielu argumentów, które mogłyby zmienić nastawienie RPP na nieco bardziej jastrzębie.

 

15 mar 2017 12:30|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 mar 2017 15:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.03.2017

14 mar 2017 12:32

Komentarz walutowy z 14.03.2017

13 mar 2017 15:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 13.03.2017

13 mar 2017 12:22

Komentarz walutowy z 13.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut